Japonya Para Birimi-Japonya’nın Para Birimi Nedir

Japonya Para Birimi

Japonya para birimi, kısaltılmış hali JPY olan Japon Yeni‘dir. Japon Yeni; Dolar, Euro ve Sterlin 3’lüsünün ardından en çok kullanılan rezerv para birimidir. Sen ( 1/100 Yen ) ve Rin ( 1/1000 Yen ) alt birimlerinden oluşmaktadır.

Japon Bankası tarafınca üretilip dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca resmi olarak sadece Japonya’da kullanılsa da, gayrıresmî şekilde Vietnam ve Myanmar’da da sıklıkla kullanımı görülür.

Japon Yeni, 10 Mayıs 1871 tarihinde, Meiji Hükümeti tarafından resmi para birimi olarak kabul edildi. İlk olarak aşama aşama halka tanıtıldı. 3 farklı asırdan beri kullanılmakta olan Japon Yeni, günümüzün süper ekonomilerinden birini temsil etmektedir.

Japon Yeni ile ilgili merak edilen sorulardan biri de ” 1 Japon Yeni Kaç Türk Lirası‘na eşittir?” sorusudur. Siz de Japon Yeni’nin Türk Lirası karşısında değerini merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu