Antalya gezi rehberi, antalya ‘da gezilecek yerler, antalya turizm yerleri, antalaya’da nereler gezilir, antlaya yöresel yemekler vb… antalya hakkında detaylı bilgiler…

Antalya Gezi Rehberi

Ülkemizde yalnızca yerli halkın değil yabancı halkın da vazgeçemediği, muhteşem denizi ve doğal zenginlikleriyle içimizi ısıtan pek çok Akdeniz ve Ege şehri bulunmaktadır. Antalya, tüm bu şehirler içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Gelişmiş bir büyük şehir olarak yoğun bir nüfusa ev sahipliği yapan Antalya şehri, hem iç bölümlerinde hem de çevresinde gezilmeye değer birçok mekân barındırmaktadır. Antalya’yı henüz görme fırsatı yakalayamayanlara şehirle ilgili bazı önemli bilgileri aktarmak istiyoruz.

Antalya İle İlgili Bilinmesi Gerekilenler

Akdeniz Bölgesi’nin gözde şehri Antalya, bahar aylarından itibaren gelen ziyaretçileri ve renkli eğlenceleriyle hareketlenmeye başlar. Sonbahara kadar süren yoğun turizm aylarında milyonlarca insanı ağırlayan şehirde doğal güzellikleri, tarihi yapıları, eğlenceli aktiviteleri ve kültürel faaliyetleri bir arada bulabilirsiniz. Geniş kumsalları, farklı bütçelere hitap eden konaklama seçenekleriyle Antalya, tatil döneminizde tercih edebileceğiniz başlıca illerimizden biridir.

Antalya’ya yerli ve yabancı turizmin ilgi gösterme nedenlerinin başında mavi bayraklı kumsalları ve eşsiz mavilikteki denizi gelir. Aynı zamanda Antalya yüzyıllar öncesine ait birçok eser ve antik kentin kolayca ulaşılabileceği bir konumdadır. Bölgenin iç kısımlarında şelale ve doğal ormanlıklara, şehrin yakın konumunda Kemer, Manavgat gibi ünlü turistlik beldelere kolaylıkla gidilebilmektedir. Antalya merkezindeki Kale içi bölgesi ve çevresinde birçok restoran ve eğlence mekânı bulunabilir. Bahar aylarından itibaren Antalya şehrinde birçok etkinlik ve festival düzenlenir.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya, keşfedilecek zenginlikleriyle gerekli vakti ayırmanız gereken bir şehirdir. Denizin ve güneşin tadını çıkarmanın yanında, doğal ve tarihi güzellikleri de görmek istiyorsanız önceden seyahat planı oluşturmanızda yarar var. Antalya’da öne çıkan bazı önemli ziyaret noktalarını sizin için sıraladık:

Antalya Konyaaltı Kumsalı

Antalya Konyaaltı Kumsalı

Antalya halkının ve şehri ziyarete gelenlerin en çok denizle buluştuğu noktalardan biri Konyaaltı kumsalıdır. Masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz bu uzun plaj bölümünün eşsiz bir deniz ve dağ manzarası vardır. Çevresinde bulunduğu konaklama imkânlarıyla Antalya ziyaretinizde kalabileceğiniz önemli bir yer olan Konyaaltı, yiyecek ve içecek mekânlarıyla misafirlerine hizmet vermektedir.

 

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi

Şehrin en önemli uğrak noktalarından biri olan Kaleiçi içerisinde tarihi taş binaları, turistik alışveriş noktalarını ve restoranları keşfedebilirsiniz.

 

 

 

 

Antalya Manavgat Şelalesi

Antalya şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Manavgat Şelalesi yemyeşil doğası ve manzarasıyla yaz aylarında içinizi ferahlatacak.

 

 

 

 

Antalya Saat Kulesi

Antalya Saat Kulesi

Antalya il merkezi sınırları içerisinde yer alan bu saat şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Güzel bir Antalya seyahati sırasında buradaki güzel zamanları hatırlatacak resim karelerini bu saat kulesi önünde çekebilirsiniz.

 

 

 

Antalya Karaalioğlu Parkı

antalya karaalioğlu parkı

Uzun yürüyüş alanları, dev ağaçları ve unutulmaz deniz manzarasıyla Karaalioğlu Parkı, turistlerin ve yerel halkın uğrak noktalarından biridir. Seyahatinizde ferah bir nefes alıp, sağlık yürüyüşleri yapmak için merkezi konumda bulunan bu parkı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Arkeoloji Müzesi

Köklü bir geçmişe sahip Antalya şehrinin yüzyıllar öncesine ait eserlerini görmek için Konyaaltı bölgesindeki bu tarihi müzeye uğrayabilirsiniz.

 

 

 

 

Antalya Yöresel Yemekler

antalya yemekleri

Antalya, hem alıştığınız lezzetleri ve dünya mutfaklarını, hem de Akdeniz’e özgü yöresel tatları bulabileceğiniz bir şehirdir. Genellikle kıyı şehrinde olduğu için taze hazırlanan balık ve diğer deniz ürünlerini demek için Antalya ideal bir şehirdir. Antalya’da tatmanız gereken lezzetler arasında: turunç reçeli, acılı ezme ve yöreye özgü turşular yer alır.

Yorum Yap

Yorum Yap