Sinop Önemli Yerler

Sinop gezilecek yerler, Sinop turistik yerler, Sinop gezi rehberi, Sinop önemli yerler, Sinop hakkında bilgi, Sinop mutfağı vb.. Sinop iline ait bilgiler için alışkanlık

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Sinop, köklü tarihi nedeniyle insanlık tarihinde büyük bir öneme sahip olan yerleşim yerlerinden biridir. Diyojen’in memleketi olarak kabul edilen Sinop, şehir merkezi ve ilçelerinde bulunan doğal güzellikler ve tarihi yapılar ile Karadeniz’in eşsiz güzelliğini sunmaktadır. Seyahat rotanız Sinop tarafına ise, Sinop önemli yerler listenize ekleyebileceğiniz pek çok nokta bulunmaktadır.

Özellikle tarihi Sinop Kalesi içerisinde bulunan cezaevi, Sinop önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Cezaevinin bu yapılar arasında ün kazanmasını sağlayan en önemli etken ise, birçok ünlü ismin bu cezaevinde yatmış olmasıdır.

1214 yılında yani Selçuklu döneminde Türklerin hâkimiyetine geçen kadim şehir, misafirperver insanıyla, doğasıyla, tarihi ve kültürel yapılarıyla ziyaretçilerine muhteşem bir gezi deneyimi yaşatacak özelliklere sahiptir. Aşağıda Sinop gezi rehberi listenizde yer alabilecek özelliklere sahip, tarihi ve doğal alanlar hakkında bilgi verdik.

Sinop Önemli Yerler

Sinop ilinde bulunan gezilecek yerler listesi sıralamasını sizler için araştırdık. İşte Sinop önemli yerler;

1.Erfelek Şelaleleri

Doğanın kalbinde huzur bulmak istiyorsanız, Sinop’tan 23 km mesafede bulunan bu doğa harikası şelaleleri ziyaret etmelisiniz. Ormanlarla kaplı çevresi ve kamp yapmak için uygun alanlarıyla dikkat çeken şelaleler, huzur verici yapısıyla gezginlerin rotasında yer almaktadır.

2.İnaltı Mağarası

Ayancık ilçesi sınırlarında bulunan İnaltı Mağarası, doğal bir oluşum olsa da bundan. Yüzyıllar önce mağara içerisinde insanların farklı bölümler oluşturduğu bilinmektedir. Belediye tarafından mağara içerisi ve çevresinde yapılan düzenleme ve aydınlatma çalışmaları sayesinde, bu eşsiz güzellik hem gece hem de gündüz harika bir görsellik sunmaktadır.

3.İnceburun Feneri

Osmanlı döneminde yaptırılan İnceburun Feneri, Sinop il merkezinden 20 kilometre uzaklıktadır. 12 metre kule boyu bulunan tarihi fener, Osmanlı zamanında Karadeniz’deki gemilere yol göstermek için aktif olarak kullanılmıştır. Yakın zaman önce yapılan bakım çalışmaları sonrasında, İnceburun Feneri turizme kazandırılmıştır.

4.Hamsilos Koyu

Dünyada bugüne kadar bilinen kendiliğinden oluşmuş tek koy olan Hamsilos Koyu, çevresini sarmaladığı yemyeşil ormanlarla birlikte muhteşem bir doğal güzelliği ziyaretçilerine sunmaktadır.

Karadeniz’in dalgalı zamanlarında balıkçılar için sığınma merkezi gibi kullanılan eşsiz doğal güzelliği, Sinop’a yolunuz düşerse görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır.

5.Tarihi Sinop Cezaevi

Cezaevi yapı olarak tarihi olduğu kadar, içerisinde bulunduğu Sinop kalesinin 4000 yıllık tarihi de gezginlerin ilgisini çekmektedir. Yüzyıllardır cezaevi olarak kullanılan kale içerisindeki zindanlar, tarihi değerinin yüksek olmasıyla birlikte Sabahattin Ali gibi ünlü kimselerin bu cezaevinde yatmış olmaları sebebiyle, Sinop gezilecek yerler arasında daha fazla ilgi görmektedir.

6.Sinop Kalesi

UNESCO tarafından 2013 yılında geçici dünya mirası listesine alınan tarihi Sinop Kalesinin geçmişi, milattan önce 700 yılına kadar dayanmaktadır. Denizin hemen yanında bulunan kalenin üç tarafı denizle çevrili olup, kalenin içerisinde bulunan Sinop Cezaevi, Sinop’ta gezilecek yerler arasında ziyaret edilen önemli bir başka yapıdır.

3 metre duvar genişliğine ve 25 metre yüksekliğine sahip olan tarihi Sinop Kalesinin uzunluğu ise, 2050 metreyi bulmaktadır. Evliya Çelebi tarafından Seyahatname kitabında daha övgü ile bahsedilen tarihi Sinop Kalesi, şehrin en önemli turizm merkezleri arasındadır.

7.Balatlar Kilisesi

Romalılar tarafından, imparatorluk hamamı olarak yaptırılan binanın 5. Yüzyılda Bizanslılar tarafından kiliseye çevrilmesiyle birlikte, uzun süre kilise olarak hizmet vermiştir. Osmanlı Devleti ise bu tarihi kiliseyi Rum vatandaşlarının hizmetine tahsis etmesiyle, bu dönemde de Rum Manastırı olarak kullanılan tarihi yapı, şehrin sembol yapıları arasındadır.

8.Babaçay Kanyonu

Ayancık ilçesinde bulunan Babaçay Kanyonu, gezginlerin önemli keşif noktalarından biridir. Muhteşem doğasıyla turizm potansiyeli oldukça yüksek olan kanyon bölgesinde yapılan düzenlemeler sayesinde, yerli ve yabancı turistler burayı daha sık ziyaret etmeye başlamıştır.

Yürüyüş yollarında ve farklı sosyal tesislere sahip olan Babaçay Kanyonu, ilkbahar ve yaz aylarında insanların uğrak noktalarından biri olmuştur. Aynı zamanda kanyonun yakın mesafesinde bulunan İnaltı Mağarası, yine Sinop’ta görülmeye değer yerler arasındadır.

9.Boyabat Kalesi

Hangi dönemde yapıldığına dair bir bilgi bulunmayan Boyabat Kalesi, adını almış olduğu Sinop’un Boyabat ilçesinde bulunmaktadır.

Kalenin tarihi yapısından çok ziyaret edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, altında bulunan yeraltı şehridir. Sinop’u ziyaret ettiğinizde hem kaleyi hem de bu yeraltı şehrini, görmenizi tavsiye ederiz.

10.Bazalt Kayalıkları

Gezginlerin Sinop’taki önemli keşif noktalarından biri olan Bazalt Kayalıkları, tabiat anıtı niteliği taşımaktadır. Boyabat ilçesinde bulunan ve ilçe merkezine 15 kilometrelik mesafede yer alan kayalıklar, bölgenin en dikkat çekici doğal oluşumları arasındadır.

11.Akgöl Yaylası

Karadeniz bölgesinde olması sebebiyle tabiatın güzelliklerini bir arada sunan Sinop’ta görebileceğiniz yerlerden biri de, Akgöl yaylasıdır. Yayla üzerinde bulunan ve yine Akgöl adıyla yaylaya ismini veren göl, şehirde görebileceğiniz önemli güzellikler arasındadır.

12.Sinop Arkeoloji Müzesi

1941 yılında kurulmuştur. Ancak şehirde müze çalışmalarının ilk başladığı tarih, 1921 olarak bilinmektedir. Aradan geçen 20 yıllık süreçte toplanan tarihi eserler, müzenin hizmet vermesiyle birlikte burada sergilenmeye başlanmıştır.

Çok zengin koleksiyonlara sahip olması sebebiyle, tarihi eserlere meraklıysanız arkeoloji müzesine Sinop gezilecek yerler listenizde yer vererek gezebilirsiniz.

Sinop Mutfağı

sinop mutfağı

Sinop’a gittiğinizde, şefin yöresel lezzetlerini mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz. Karadeniz mutfağının klasik lezzetlerine sahip olduğu gibi, Sinop’a özgü lezzetler de damaklarda muhteşem bir tat bırakmaktadır.

Özellikle şehre özgü böreklerden biri olan nokul, tahinli, üzümlü, fındıklı ve kıymalı gibi farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Sinop mutfağı denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri de, hiç şüphesiz ki Sinop mantısıdır. Cevizli ve kıymalı olarak yapılan Sinop mantısı, sarımsaklı ve sarımsaksız olarak farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Sinop gezilecek yerler hakkındaki önerilerinizi, yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu