Ramazan Ayının Müslümanlar İçin Önemi Nedir?

Ramazan Ayının Müslümanlar İçin Önemi Nedir? Şüphesiz ki, Müslümanlar için önemi büyük olan on bir ayın sultanı Ramazan ayıdır. Bu ayda Müslümanlar, Allah’ın rızasını kazanmak için aç ve susuz kalarak Allah’a şükür eder. Yemeğini paylaşır, azla yetinmeyi bir kez daha hatırlar. Ramazan ayı aynı zamanda şükür ayıdır.

Ramazan ayının önemi

Ramazan ayı, tüm Müslümlar için en bağışlayıcı aydır. Oruç tutmak, İslam’ın beş temel koşulundan biridir. Bu ayda oruca tutanlar günahlarından bağışlanır, kalpleri temizlenir. Bu ayın gelmesiyle beraber Müslümanlar iftar vaktinde birlikte mütevazı sofralar kurar ve iftar sofraları tüm Müslümanlar için birleştirici ve kardeşçe bir ortam oluşturur.

Ramazan Ayının Müslümanlar İçin Önemi Nedir?

Tüm insanlar açlıkla hem bedenlerini hem de nefislerine terbiye ederler. Ramazan Ayının Müslümanlar İçin Önemi Nedir? İftar vakti gelince de nimetler paylaşılır. Birlik ve beraberlik duygusu pekişir. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurmuştur. Müslümanlar, bu kutlu ayda Allah’ın bu buyruğunu yerine getirip onun rızasını kazanmayı dilerler.

Ramazan ayında dikkat edilmesi gerekenler

Elbette ki Ramazan ayı gelince akla ilk gelen sahur ve iftar vakitleridir. Bu zamanlar hem açlığın giderildiği hem de birlikteliğin yaşandığı en sıcak ve en özel zamanlardır. Ramazan ayında da mutlaka sahura vaktinde kalkılmalı ve bu öğün es geçilmemelidir. Uzun süren açlık vücudun enerji kaybedip halsizliğe sebep olur. Bu ayı sağlıklı geçirmek ve usule uymak adına mutlaka sahur yapılmalıdır.

İftarla sahur arasında vücut susuz kalabilir. Bunu önlemek için bu iki öğün arasında bol bol su tüketilmelidir. Tüketilmesi gereken su miktarı 2-3 litre arasındadır. İftar ve sahur sofralarında yağlı ya da yüksek kalorili yemekler yerine zeytinyağlı hafif yemekler tercih edilmelidir. Ramazan Ayının Müslümanlar İçin Önemi Nedir? Açlığın getirdiği bağırsak tembelliğine karşı mutlaka lifli gıdalar tercih edilmeli, sofralardan yoğurt eksik edilmemelidir. Elbette vücut sağlığı için en önemli hususlardan olan egzersiz, Ramazan ayında ihmal edilmemeli. İftar sonrası kısa yürüyüşler gün boyunca yavaşlayan vücuda çok iyi gelecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu