Hz. Yûnus’un (as) Sırlı Duası ve Meşhur Kıssası

Hz. Yûnus’un (as) Sırlı Duası ve Meşhur Kıssası Yûnus’un (as) Allah tarafından Ninova halkına kötü yoldan dönmezlerse kırk günde helâk olacaklarını bildiren bir peygamber olarak gönderilmiştir. Ancak Yûnus (as) Ninova halkını uyarmak istememiştir. Ve böylece Allah’ın emrine itaatsizlik etmiştir.

Yunus’un (as) Kıssasının başlangıcı:

Yafa’dan Tarşiş’e giden bir gemiye binmiştir. Denizde büyük bir fırtına çıkınca geminin ağırlığı denize atılmıştır. Ve gemideki yolcular felakete kimin sebep olduğunu belirlemek için kura çekmiştir. Ve çekilen kura Yûnus’a (as) çıkmıştır. Yûnus (as) gerçekleri anlatınca denize atılmış, ve Allah’ın emriyle büyük bir balık gelip, onu yutmuştur. Ve Yûnus (as) balığın karnında üç gün üç gece kalmıştır.

Hz. Yûnus’un (as) Sırlı Duası ve Meşhur Kıssası

(Meşhur kıssanın başlangıcı böyledir. Şimdi Risale-i Nur’daki

Balığın karnındaki bahsedilen kısma bakalım.)

Risale-i Nur 1. Lema

Hz. Yûnus (as), balığın karnındayken, Allah’a  kendisini affetmesi için dua etmiştir.

Ve bu dua çok büyük bir duadır.

Hz. Yunus’un (as) meşhur kıssasında, denize atıldığında büyük bir balık onu yutmuş. Deniz fırtınalı ve gece gürültülü, patırtılı, gece karanlığı ve hiçbir ümit kalmamış bir vaziyette.

لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّٖى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمٖينَ” “ayetinden alıntıyla”

”(Allah’ım) Senin haricinde başka ilah yoktur. Seni her türlü noksanlıktan (kusurdan) tenzih ederim. (uzak tutarım) Ben gerçekten kendine (nefsine) zulmedenlerden oldum.” Enbiyâ Sûresi

Duası onu süratle kurtuluşa aracı etmiştir.

Bu duanın sırrı o kadar büyüktür ki. O vaziyette tüm sebepler düşer.

Çünkü o haldeyken Hz. Yunus’u (as) kurtuluşa erdirecek öyle bir zat gerek ki hem balığa hükmetsin, hem denize hem geceye hem de gökyüzüne hükmetsin. Hz. Yûnus’un (as) Sırlı Duası ve Meşhur Kıssası Çünkü balık, deniz ve gece beraber hareket eder. Ve bu üçüne emri geçen bir zat olsun ki, onu selâmete çıkartsın. Tüm halk toplansa bir şeyler yapmaya çalışsa dahi hiçbir şey yapamazlar.

Çünkü Allah’tan başka hiçbir sığınak olmadığını ve Allah’ın varlığı ve birliği şu dua ile gözle görmüş gibi kesin bir şekilde denizi, balığı ve geceyi emri altına almıştır.

Allah balığın karnını bir denizaltı gemisine çevirmiş, ve sarsıntılı dağ gibi dalgaların dehşeti içindeki denizi, güvenli bir seyahat yerine çevirmiştir.

Onu her taraftan korkutan ve sıkıştıran mahlukat, ona her yönde dostluk yüzünü göstermiştir. Ve onu güvenli yere çıkartmıştır. Hz. Yûnus (as) bir kabak ağacının altında yaşananları seyredip, Allah’ı  anlamaya çalışmıştır.

Bizler Hz. Yûnus’un (as) vaziyetinden yüz derece daha korkunç bir vaziyetteyiz. Gecemiz, geleceğimiz hakikatten habersiz bir şekilde geçiyor. İşte bu onun gecesinden daha karanlık ve korkunçtur. Şu başı dönmüş dünya zeminimizdir. Bu denizin her dalgasında binler cenaze bulur. Onun denizinden bin derece daha korkuludur.

Bizim nefsimiz, oradaki balıktır.

Sonsuz olan hayatı sıkıp, yıkmaktadır. Bu balık onun balığından bin derece daha zararlıdır. Çünkü onun ki bir insan hayatını mahveder. Bizim ki ise ahireti, sonsuz hayatı mahvetmeye çalışıyor.

Vaziyet o ki, bizde bu bilinen sebeplerden sıyrılıp, doğrudan doğruya sebeplerin yaratıcısı olan Allah’a dayanıp,sığınırız.

لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّٖى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمٖينَ” “ayetinden alıntıyla”

Duasını söyleyip ve anlamalıyız ki, endişesizliğimiz ve sapkınlığımız sebebiyle kötülüğümüze ortaklık eden geleceğin, dünyanın ve nefisin zararlarını def edecek tek zat o’dur.

İstikbal emrinde, dünya hükmünde, nefis ise iradesindedir. Ayrıca 21 günde evlenme duası sayfamıza bir göz atınız.

Yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan Allah’tan  başka kim olabilir ki, en ince, en gizli olan kalbin isteğini bilip, ahiretimizi ışıklandıracak ve bizi dünyanın boğucu dalgalarından kurtaracak. Hâşâ varlığı tek olan Allah’tan başka hiçbir şey onun izni olmadan imdat edemez ve kurtarıcı olamaz.

Madem gerçek hal böyledir. Nasıl ki Hz. Yûnus’a (as) o dua neticesinde balık, bir denizaltı olduysa ve aynen deniz de latif bir çöle döndüyse ve gece ay ışığı ile hoş bir görünümdeki o sırlı duayı Hz. Yûnus’un (as) Sırlı Duası ve Meşhur Kıssası

لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّٖى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمٖينَ” “ayeti alıntısıyla”

Demeliyiz.

1. لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ

“Senin haricinde hiç bir ilah yoktur. (Allah’ım)”

Cümlesiyle istikbalimize.

2. سُبْحَانَكَ (alıntısıyla)

“Sen her (kusurdan) noksandan (uzaksın) münezzehsin.”

Kelimesiyle dünyamıza

3. اِنّٖى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمٖينَ (alıntısıyla)

“Ben gerçekten kendine (nefsine) zulmedenlerden oldum.”

Bölümüyle de nefsimize merhametini istemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu