Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar

Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar Bu yaza daha fit gireceğim ya da   bir ayda şu kadar kilo vermek lazım gibi soru cümleleri aslında hiçbirinize yabancı değildi….  Ama her ne kadar ince ve fit bir vücuda sahip olmak isteseniz bile uygun bir diyet programı bulup sağlıklı bir şekilde kilo vermiyorsunuz. Neden mi, çünkü zayıflarken yaptığınızı binlerce hata var.

Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar

Aslında bu hatalar kilo almanıza bile neden oluyor. Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar  Bu durumda da her gün sağlığınız biraz daha bozabilir. Sabah kahvaltısı atlamak, sürekli su içmek, adını bile yeni duyduğunuz bitki çaylarını sürekli, tüketmek vs.  bunlar en çok bilinen hatalardandır. Ancak bunların dışında da diyet yaparken yaptığınız birtakım yanlışlar bulunuyor.  İşte bu yazımızda da bu yanlışlardan bahsederek hem sağlıklı kalmanızı hem de yaza fit ve ince bir vücutla girmenize yardımcı olmaya çalışacağız. İşte diyette yapılan en büyük hatalar….

Diyette Yapılan En Büyük Hatalar Nelerdir

Birçoğumuz uyguladığı yanlış ya da şok diyetler ile bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum sizi tamamen zora sokabilir. Zayıflamak için yapacağınız diyette her zaman doğru zamanı tercih etmeniz gerekir.  Aynı zamanda zayıflamayı sağlığınız için yapacağınızı da unutulmamalısınız. Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar  Diyette konusunda yapılan başarısızlığın nedeni başkasını memnun etmek içindir. Eşinizi annenizi ya da bir başkasını memnun etmek için zayıflamak yapacağınız diyet başlı başına bir hata olmaktadır.

 Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar
Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar

Çünkü bu düşünce ile diyete başladığınızda sürekli aç kalıyor ve enerji ve vücut için gerekli vitaminleri kaybediyorsunuz. Diyette En Büyük Hatalar Bu şekilde yapılan diyette çok uzun süreli olmuyor ve bir süre sonra daha fazla yemeye başlayarak, daha fazla kilo alıyorsunuz.  İşte bu durumla karşı karşıya kalmamak için sadece kendiniz ve sağlığınız için zayıflamanız gerektiğini asla unutmayı ve bu şekilde motive olun.  Başkalarını duygusal güç ve motivasyonunda değil de içinizden gelerek diyet yapmaya ve zayıflamaya çalışın.

 Uzman Desteği Çok Önemli

Diyet yapmak için doğru zamanı belirlemek çok önemli tabi ki de…  Ama diyete uzman desteği ile başlamanız da çok önemli olmaktadır. Çünkü uzman bir diyetisyen diyette başlamadan önce kilonuzla ilgili değerlendirmeyi yapar ve gerekli tahlilleri yaptıktan sonra size uygun diyet listesi vererek yardımcı olur.  Böylelikle sağlıklı bir şekilde kalıcı olarak zayıflayabilirsiniz.

Gerçekçi Olmayan Hedefler Belirlemek

Günümüzde diyet yaparken birçok kişi, bir ayda 20 kilo vermem gerekir ya da iki haftada10 kilo verdim ya da vereceğim gibi düşüncelere kapılabiliyor. Hiçbir diyet ayda size 20 kilo ya da haftada 10 kilo verdirmez. Bu tarz söylemlere de kesinlikle inanmayın.   Sağlıklı bir diyet listesi ile ayda en faz 3 ya da 5 kilo verebilirsiniz.  Gerçekçi olmayan hedefler diyette başarısız olmanızın en önemli nedeni olmaktadır.  Günlük alacağınız kalori ile yapacağınız spor ve egzersizlere göre hedef belirleyin ve motive olun.

  Yanlış Diyet Seçimi

En sevdiğiniz yiyecekleri terk ederek yaptığınız bir diyette kısa sürede çok hızlı kilolar verebilirsiniz ancak uzun vadede iyi sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar  Uzun süreli sonular elde etmek için vücudunuzu ihtiyacı olan kalorili ya da az kalorili yiyeceklerden azar azar tüketmeniz gerekmektedir. Öte yanda ayda 20 kilo verdiren su diyeti ya da ya da 15 kilo verdiren limon suyu diyeti gibi söylemlere kapılarak vücudunuzu sağlıksız besinler ile yormayın.

 Öğün Atlamak ya da Uzun Süreli Aç Kalmak

Uzun süreli, aç kalmak ya da   öğün atlamak kilo vermenizi hızlandırmaz. Sağlıklı bir kilo vermek için yağ yakmanız ve kalori harcamanız gerekir.  Ayrıca uzun süre aç kalmak ya da öğün atlamak metabolizmanızın çökmesine ve sindirim sistemi sorunlarını oluşmasına neden olur.  Bunun yanı sıra kas kaybına neden olabileceği gibi vücudunuzda çeşitli hastalıkların oluşmasına da sebep olur.  Hatta çoğu zaman istediğiniz kiloya kavuşsanız bile bir süre sonra tekrar kilo almaya başlayacaksınız.

Yetersiz Karbonhidrat Tüketimi

Karbonhidrat, yağ gibi besinlerin yoksunluğu diyetlerin temeli olarak görülebilir.  Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar  Ancak diyet yaparken de bu besin guruplarından da bir miktar alınması gerekir.  Özellikle diyet yaparken yapılan en büyük hata karbonhidrat alımının tamamen kesilmesidir.   Çükü yetersiz karbonhidrat alımı kas kaybı riskini ortaya çıkarmaktadır.

 Tek Tip Beslenme

Tüm diyet türlerinde tek tip beslenme doğru bir karar değildir.  Çünkü vücudun belirli besin guruplarının yoksunluğu büyük sağlık sorunlarına neden olacaktır

Tek tip beslenmeye dayalı bir diyet ile vücutta vitamin mineral eksikliği ve kas kaybı gibi sorunlar meydana gelecektir.

 Çok Fazla Protein Tüketimi

Diyet yaparken karbonhidrat alımı tamamen kesilir ve büyük bir olasılıkla protein ağırlıklı beslenmeye başlanır. Fakat bu durum da tamamen yanlıştır.  Çünkü fazla protein tüketimi vücutta ait bırakarak böbreklere yük binmesine ve kemiklerde ise kalsiyum çekilmesine ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olur.

 Başlarda Hızlı Kilo Vermek Doğru   Değildir

Sağlıksız bir diyet ile başlarda hızlı kilo verisiniz.  Ancak bir süre sonra metabolizmanızın zayıflamasına nereden olur ve kilo kaybınızı durmaya başlar.  Vücut için gerekli besin vitamin ve mineralleri yeteri almadığınız zaman zamanla vücutta enrjinizi düşer.  Kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız vücudunuzun ağ yakmasını sağlayacaksınız. Diyet Yaparken Yapılan En Büyük Hatalar Özelikle hayvansal proteinler almazsanız vücudunuzda bulunan insülin gibi protein yapıdaki hormon ve enzimlerin yeteri kadar üretilmemesine neden olursunuz.  Vücutta yağ yakmak için bol miktarda su içmelisini ve spor ve egzersiz yapmalısınız.

İlgili Yazı : 1 haftada 5 kilo verdiren diyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu