Yararlı Bilgiler

Yaşayan En Büyük Canlı

Yaşayan en büyük canlı, dünyadaki en büyük canlı hangisidir, Armillaria ostoyae mantarı, dünyanın en büyük mantarı vb… ilginç bilgileri sizler için hazırladık.

Yaşayan En Büyük Canlı

Yaşayan En Büyük Canlı 2

Dünyadaki en büyük canlı bir mantardır. Ve tam olarak nadir bir mantar bile değil. Bahçenizde muhtemelen ölü bir ağaç kütüğünün üstünde büyüyen bal mantarı (Armillaria ostoyae) vardır. Sizin iyiliğiniz için, umalım ki Oregon’daki Malheur Ulusal Ormanında kaydedilen en büyük numunenin boyuna ulaşmaz. Dünyada en büyük canlı ünvanına sahip mantarın kapladığı alan 890 hektardır ve yaşı 2000 ile 8000 arasındadır.

Yaşayan En Büyük Canlı 3

Mantarın çoğu, dokunaç benzeri beyaz miselyumdan oluşan (köklerin mantar eşdeğeri) çok büyük ve örülü şekildeki dokunaçlar gibi yeraltındadır. Bunlar ağaç kökleri arasında yayılıp ağaçları öldürür ve zaman zaman masum görünümlü bal mantarı kümeleri olarak topraktan başlarını çıkartırlar.

Oregon’daki dev bal mantarının ilk başta orman genelinde farklı kümeler halinde büyüdüğü düşünülmüştü, ama araştırmacılar onun toprağın altından bağlanarak dünyanın en büyük ‘tekil organizması olduğunu doğruladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu