1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Bilgiler
  3. Öküzle Boğa Arasındaki Fark-Sığır İle İnek Arasındaki Fark

Öküzle Boğa Arasındaki Fark-Sığır İle İnek Arasındaki Fark

Öküz neye denir, öküzle boğa arasındaki fark, erkek ineğe ne denir, sığır neye denir, sığır ile inek arasındaki fark, inek yavrusuna ne denir, dana neye denir, düve neye denir vb.. merak edilen soruların cevapları için aliskanlik.com

Öküzle Boğa Arasındaki Fark

Öküzle boğa arasındaki fark nedir neden ikisi de aynı cins hayvan ise birine öküz diğeri boğa demişler vb.. akıllara takılan pek çok soru vardır.

Aslına bakılırsa hem öküz hem de boğa sığır ailesinden gelen bir cinstir. Ancak her ikisini birbirinden ayıran tek özellik çiftleşme yetenekleridir.

Öküz neye denir, öküz sığırların erkek cinsidir ancak öküzlerin cinsel organı kastrasyon aleti ile büzüştürülerek çiftleşme özelliklerini kaybolur. Boğalar ise öküzlere göre çiftleşme özelliği olan erkek sığır türüdür. Öküzler boğalara göre daha güçlü hayvanlardır. Genellikle öküzler tarım işlerinde kullanılırken boğalar çiftleştirmek için hazır bekletilmektedir.

Günümüzde yaptığı davranışları hoş olmayan kişilere öküz yakıştırması yapılırken; güçlü görünen ve cinsel arzuları fazla olan kişilere de boğa yakıştırması yapılmaktadır.

Hayvanlar Aleminde İsimlendirme

Büyükbaş hayvan denilince akla ilk gelen hayvan inektir. İnekler hem görüntüsü hem de insanoğluna sundukları hizmetlerden ötürü çok değerli hayvan türleridir. Toplumda çoğu kişi sığır gördüğünde inek diye adlandırmaktadır ancak her gördüğümüz otlayan büyükbaş hayvanın adı inek değildir. İnek familyasında adlandırma yapılırken türün cinsine, doğum süresine ve süt durumuna göre isimlendirme yapılmaktadır.

İnek neye denir; 2 yaş üzerindeki dişi sığıra inek denmektedir. Peki sığır ile inek arasındaki fark nedir sorusu sorulmaktadır. Bu soru yanlış bir sorudur. Çünkü inek sığır familyasında olan bir cinstir.

Buzağı neye denir; İnek tarafından doğurulan cinsiyet ayrımının önemli olmadığı 0-6 aylık inek yavrusuna buzağı denir.

Dana neye denir; Cinsiyet ayrımının önemli olmadığı buzağının biraz daha yetişmiş haline 6-15 aylık inek yavrusuna dana denir.

Düve neye denir; İnek familyasından olan düve dişi sığırdır ancak inek ile düve arasındaki fark ise düve doğum yapmamış sığıra verilen isimdir.

Tosun neye denir; erkek sığır olarak bilinen tosun 15 ay-2 sene arasındaki erkek sığıra verilen isimdir.

Boğa neye denir; boğa tosunun büyümesi sonucu ortaya çıkan isimdir. 2 yaştan büyük erkek sığırlara boğa denir. Yani bir nevi erkek ineğe ne denir sorusunun cevabı da boğadır.

Öküz neye denir; erkek sığırın kısırlaştırılmış haline öküz denir.

Manda neye denir; aslen bakılırsa manda sığır familyasında olmayan ancak görüntü ve özellik olarak neredeyse aynı olan bir türdür. Manda sığır cinslerine göre daha uzun ve seyrek kıllara sahiptir. Mandaların sütleri daha katı ve daha değerlidir. Peki manda yavrusuna ne denir ?

Malak neye denir; Manda yavrusuna malak denir.

Öküzler Neden Kısırlaştırılır

Öküzle boğa aynı özelliklere sahipse öküzler neden kısırlaştırılır ki? Öküzler boğalara göre daha güçlü yapılarının olmasından dolayı insanlar boğaların çiftleşme özelliğini alarak kendilerine hizmet etmesini istemişlerdir. Koca bir ahırda bir boğa onlarca inek ile çiftleşebilecek özelliği vardır. Çiftlik sahipleri de bir ahırda çok fazla boğa olmasını istemediklerinden dolayı daha güçlü olan boğayı kısırlaştırarak kendi işlerinde kullanmaktadırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap