Dünyada Kaç Irk Var

Dünyada kaç ırk var, dünyada kaç millet var, dünyada kaç insan var, türkler hangi ırka mensup vb… İnsan ırkları hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Irk, insan türünün belli başlı ve devamlı çeşitlerini tanımlamak için kullanılan deyimdir. Herkesin bildiği gibi, yeryüzünde birbirinin tamamen eşi iki insana rastlamak olanağı yoktur. Fakat insanların hepsi birçok bakımdan benzerlik gösterirler.

Dünyada Kaç İnsan Var

Halen dünyada yaşayan yaklaşık olarak 7,3 milyarı aşkın insanı belirli ırk gruplarına ayırmak güçtür. Ancak genel bir bakışla insanların % 43’ünün sarı, % 33’ünün beyaz, % 24’ünün de siyah ırka mensup olduğu anlaşılır.

Başka türlü söylemek gerekirse dünya nüfusunun 3/2 sini ‘renkli’ insanlar meydana getirmektedir. Irkların ayrımında iki esas, daha doğrusu iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri, insanların deri ve saç yapısına göre, öteki de kafatası yapısına bakılarak ırk gruplarına ayrılmasıdır.

Dünyada Kaç Irk Var

Kafatasına göre gruplandırmada, kafanın tepe den bakıldığı zamanki görülüşü esas tutulur. Kafatası yapı esas tutularak yapılan gruplandırma üç sınıftan oluşur:

1) Dolikosefal (uzun kafa) 2) Brakisefal (kısa kafa) 3) Mezosefal (orta kafa)

Kafatasının uzunluğu 100 ise genişliğe oranı 75’ten aşağı olan tipteki kafalara dolikosefal (yani uzun kafa), oran 80′den yukarı ise ‘brakisefal (yani kısa kafa), bunların ortalaması olan gruba da ‘mezosefal (orta kafa) adı verilir.

Irklara göre ayrılıklar, kafa yapısı, yüz, dudaklar ve gözler, boy, saç ve deri rengi karakteristikleriyle kendini belli eder. Dünyada yaşayan belirli insan tiplerini şöylece sıralayabiliriz:

1. Australoid: Avustralya yerlileri ve Hindistan’ın güney kesimlerinde yaşayanlar bu gruba girerler. Saçlar dalgalı, burun düz ten rengi koyudur. Çene yapısı çıkıktır.

2. Negroid: Negro (zenci) irkın en belirgin karakteristiği tenin rengi, saçın kıvırcıklığı, burnun yassılığıdır.

3. Mongoloid: Moğollar, Çinliler, Japonlar, Eskimolar ve Kırmızı derililer bu irk grubuna girerler. Saçları siyah, elma- cik kemikleri çıkık, göz kapakları şişkincedir.

4. Nordik: Uzun boylu, sarışın, genellikle mavi gözlü olurlar. Kuzey Avrupa kökenlidir. Sonradan bütün dünyaya yayılmışlardır.

5. Akdeniz Grubu: İskoçya’dan İtalya’ya Kuzey Afrika’dan Hindistan’a kadar olan çevrelerde yaşayanların büyük bir kısmı bu gruba girer. Orta boylu, uzun başlı, dar yüzlü ve koyu renk gözlü olurlar.

6. Alpin Tip: Kısa boylu, geniş başlı ve düz saçlıdırlar. Fransa’da, Orta Avrupa’da ve Rusya’da yaşayanların büyük bir bölümü bu tipe dahildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu