En İyi Ders Çalışma Yöntemleri

En iyi ders çalışma yöntemleri, en verimli ders çalışma yöntemleri, en etkili ders çalışma teknikleri, verimli ders çalışma teknikleri, farklı ders çalışma teknikleri vb.. en güzel yöntemler için alışkanlık

Öğrenciler her zaman ders çalışırken zorlanıyorum, verimli geçmiyor, odaklanamıyorum gibi şikayetlerle uzmanlara giderler. Uzmanlar ise farklı teknikleri öğrencilere sunarak en iyi ders çalışma yöntemleri ile onları sınavlara hazırlarlar. Bu makalemizde sizler için bu bahsettiğimiz önerilerden esinlenerek topladığımız en etkili ders çalışma teknikleri yer almaktadır.

En İyi Ders Çalışma Yöntemleri

Uzmanlar tarafından başarısı kanıtlanmış en iyi 10 ders çalışma yöntemi;

1)Kendinize Hedefler Koyun

Her öğrencinin kendine göre hayalleri vardır. Bu hayaller sadece hayal olarak kalmamalı bir hedef bir varış noktası olmalıdır.Bu hedef noktası sizi motive edecek,hızlandıracak büyüklükte olmalı kısacası hedeflerinizi her zaman yüksek tutun aksi halde bir yerde tıkanacaksınız. Hedefi kendinize zorunlu koştuktan sonra ders çalışmaya odaklanmanız ve veriminiz artacaktır.

2)Programlı Olun

Öğrenciler genelde halk arasında bilinen deyimle yuvarlanarak ders çalışırlar yani herhangi bir program olmadan. Programsızlık varacağınız noktayı bilememektir bunu şöyle açıklayabiliriz: Bir otobüs Adana’dan yola çıktı içinde bir sürü yolcusu var ama nereye gideceği belli değil bu sizce mümkün bir durum mu? Eğer düzgün bir program yaparsanız veriminiz ve isteğiniz birden artacaktır.

3)Kafanızdaki Her Şeyi Silin

En etkili ders çalışma tekniklerinden biri de kafada ki düşüncelerin silinmesidir. Ders çalışmaya başladığınızda başka şeyler düşünüyorsanız o çalışmanın size herhangi bir faydası olmayacaktır çünkü beyin aynı anda iki şeyi yapamaz. Sadece derse odaklanın çünkü sizin göreviniz, mesleğiniz bu; aksi halde veriminiz çok fazla düşecek sizin motivasyonunuz zarara uğrayacaktır.

4)Çalışma Masanızda Kendinize Jestler Yapın

Çalışma masası genel olarak çoğu kişi için özel ve önemli bir alandır. Bu alanı güzel değerlendirin dikkatinizi dağıtacak şeyleri bu alandan kaldırın misal çok renkli olmasın masanızın üstü ancak kendinize güzel jestlerde yapmayı ihmal etmeyin. Bu jestler için örneğin masanızın karşısına ileride bulunacağınız bir konumu resmedebilirsiniz ya da kısa bir cümleyle ‘’Artık şu şirketin CEO’su oldun.’’ gibi cümleler yazabilirsiniz sizi gerçekten bu çok fazla motive edecek ve ders çalışma isteğiniz artacaktır.

5)Çok Kısa Çalışmalarla Ertesi Gün Gireceğiniz Derse Hazırlıklı Olun

Ertesi gün bir dersiniz varsa ve bu derse hazırlıksız gidiyorsanız orada başarısızlığı tadacak ve veriminiz düşecektir. Okuduğunuz konuyu anlamasanız bile birkaç defa bir gün öncesinden derse hazırlıklı olursanız devamının geldiğini sizlerde göreceksiniz.

6)Aynı Anda Tüm Problemleri Çözemezsiniz

Aynı anda sorununuzun olduğu tüm dersleri halledemezsiniz. İlk önce kendinize bir liste yapıp en sorunlu olduğunuz kısımdan başlayıp tamamen sorunu çözmeden bir diğer derse geçmenizi önermeyiz. Her şeyi tam yapmaya kendinizi alıştırın ve bugünün işini kesinlikle yarına bırakmayın.

7)Ders Sonrası Tekrar Yapın

Her dersinizden sonra çok küçükte olsa bir göz gezdirin aksi halde her şeyi unutacak sıfırdan çalışmak zorunda kalacaksanız. Sıfırdan çalışırken öğrendiğiniz şey çok zor geldiği zaman kendinizi kötü hissedip motivasyonunuzu düşürmenizi önermeyiz. Verimli ders çalışma teknikleri listesinin başında kesinlikle tekrar yapmak yatmaktadır.

8)Farklı Kaynakları İncelemekten Vazgeçmeyin

Eğer bir konuyu anlamadıysanız zorluk düzeyine göre kolaydan zora her kaynağa göz gezdirmeyi unutmayın. Her konuyu her dersi hemen kavrayacaksınız diye bir kaide hiçbir eğitim sisteminde bulunmuyor. En iyi şekilde içiniz rahat edene kadar farklı kaynaklardan aynı konunun anlatımlarına ve sorularına göz gezdirin.

9)Vücudunuzu Güçsüz Bırakmayın

Farklı ders çalışma teknikleri listesinde bulunan bir yöntemde yemek içme ayarının yapılmasıdır. Gençlik hevesiyle kesinlikle kendinizi aç bırakmayın mutlaka yeteri kadar beyninizi ve vücudunuzu besleyecek size güç verecek besinleri alın. Aksi halde vücudunuz güçsüz düşecek ve ders çalışmak istemeyeceksiniz.

10)Zamanı İyi Ayarlayın

Çok klasiktir ama sabah erken saatlerde çalışmak çok iyi gelecektir. Gece geç saatlere kadar çalışmak yerine gece erken yatıp sabah kalkıp derslerinize çalışmanız çok büyük bir verim artışına neden olacaktır.Ayrıca ders çalışırken telefonu elinize alıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak kadar telefon bağımlısı olmayın aksi halde hiçbir şeyin anlamı kalmayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu