Muhammed Ali Hayatı

Muhammed Ali Hayatı Kelebek gibi uçar arı gibi sokarım sözüyle bilinen, mükemmel dövüşçü, döneminin en iyisi

Muhammed Ali kimdir?

Muhammed Ali 17 Ocak 1942’de Lousville,Kentucky’de, Cassius Marcellus Clay Jr. adıyla dünyaya geldi. Haylazlıkla büyüyen bu boksör daha 6 aylıkken yumrukla annesinin dişini kırar. Gözü kara ve korkusuzdur, kimseden çekinmez.

Muhammed Ali Hayatı

12 yaşında iken bir gün bisikleti çalınmıştır ve bir polis ona ”Eğer boks bilseydin bisikletikn çalınmazdı.” der. bunun üzerine boks hikayesi başlar. Antrenmandaki farklı stili diğer boksörlerin dikkatini çeker. Kısa süre içersinde kendisini amatör boks maçlarına yazdırır. Muhammed Ali Hayatı Amatör ligde çıktığı 167 maçın 161’ini kazanarak bir rekor kırar. 1960ta Roma’ da yapılan olimpiyatlarda ağır hafif siklette altın madalya alarak profesyonel lige adını yazdırır. Sonrasında gittiği bir restoranda ırkçı tutum gören Muhammed Ali altın madalyasını bir nehre attığını söylerler fakat profesyonel boksör bunu yalanlar. İlk maçında 2000 dolar kazanır ve bir araba alır. 22 yaşındayken Donny Liston’u yendiği maçta dünya şampiyonu olmuştur ve bu zaferden sonra müslüman olur.

Muhammed Ali Hayatı
Muhammed Ali Hayatı

Müslüman olduktan sonra Vietnam savaşına gönderilmek istenir. Gitmediği için ligden kovulur ünvacnıona ve lisansına el koyulur. 1970 yılında tekrar boksa dönüş yapar. 1978′ de boksu bıraktığını açıklar. 1984’te parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen para karşılığı maça çıkar.

Muhammed Ali insanların gözünde çok sevilen bir boksör olur ve tüm zamanların en iyi boksörü olarak bilinir. Muhammed Ali Hayatı Efsane Muhammed Ali 3 Haziran 2016 yılında solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Bi göz atın ; Pablo Escobar Kimdir-Pablo Escobar Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu