Isaac Newton Hayatı ve Buluşları-Newton Eserleri

Isaac Newton kimdir, Isaac Newton hayatı, Newton’un hareket yasaları, Isaac Newton hayatı ve buluşları, Isaac Newton eserleri, Isaac Newton neyi buldu vb.. Newton hakkında merak edilen tüm bilgiler için aliskanlik.com

Isaac Newton Kimdir

Isaac Newton ünlü bir fizikçidir. Aynı zamanda astronom, mucit, matematikçi, ilahiyatçı ve filozoftur. Isaac Newton hayatı boyunca insanlığa büyük katkılar sağlamıştır. Yaşamında yaptığı en büyük çalışması ise yerçekimi yasası ile ilgili olan çalışmasıdır.

Isaac Newton Hayatı

Isaac Newton İngiltere’nin bir kenti olan Whoolsthorpe’da 1642 yılında dünyaya gelmiştir. Oldukça yoksul bir ailede doğan Isaac Newton’un babası, daha Newton annesinin karnındayken bir savaşa katılmış ve bu savaştan sağ kurtulamamıştır. Bu nedenle Isaac Newton babasız dünyaya gelmiştir. Newton’u annesi, 4 yaşına geldiğinde anneannesine bırakmış ve bir papazla evlenerek başka bir şehre yerleşmiştir. Zaten babası olmayan Newton için hem annesiz hem babasız büyümek çok zor olmuştur. Annesinin kocası 8 yıl sonra vefat etmiştir ve annesine fazla miktarda miras bırakmıştır. Bu nedenle annesi tekrar Newton’un yanına geri dönmüştür.

Isaac Newton 12 yaşına gelince annesi onu çiftçilik yapması için okuldan almıştır. Ancak Newton çiftçilik yapmayı sevmemiş ve istememiştir. Bu süre içerisinde sürekli kitaplar okumuş, araştırmalar yapmış ve gökyüzünü incelemiştir. Kısa süre sonra annesini okuması gerektiği konusunda ikna etmiştir ve Cambridge ‘de üniversiteye başlamıştır.

Üniversitede okurken çalışmalarını her zaman ilgi alanı olan matematik, fizik, astronomi gibi alanlara ağırlık vererek yapmıştır. Okulu bittikten ve mezun olduktan sonra çalışmalarına aynı üniversitede matematik alanında akademisyen olarak devam etmiştir. 1689 yılında milletvekili seçilmiştir. 1705 yılında ise şövalye ilan edilmiştir. Isaac Newton üniversite yıllarında bir dönem nişanlanmış ancak bu birlikteliği sürdürememiştir. Bu nişanlılıktan sonra da hiçbir zaman başından evlilik geçmemiştir. 1727 yılında ise 84 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Isaac Newton Buluşları

Isaac Newton bir elma ağacının altında otururken başına bir elma düşer ve Newton bu durumdan ilham alarak yerçekimi yasasını bulur. Bu hikâye eskiden beri herkesin bildiği ve sürekli duyduğumuz ünlü bir hikâyedir aslında. Efsane mi yoksa gerçek mi olduğunu tam anlamıyla bilemediğimiz bu hikâyenin, büyük tarih profesörleri hep efsane olduğuna inanmışlardır.

Bir dönem o zamanlarda yayılan veba salgınından dolayı Cambridge bir süre kapatıldı. Bu dönemde boş zamanlarını değerlendirmiş ve matematik alanında çalışmalar yapmıştır. Ayrıca bu dönemde mercekli teleskopları inceledi ve kusursuz olmadıklarını fark etti böylece aynalı dolayısıyla yansıtmalı bir teleskop icat etti. Bu teleskop diğer mercekli teleskoplara göre daha net bir görüntü sağlayabiliyordu. Principia adlı büyük eserinde hareket yasalarından bahsetmiştir. Üç hareket yasası şu şekildedir:

Newton Hareket Yasaları

Newton’un hareket yasaları 3 kısımda incelenir;

 • Newton 1. Hareket Yasası: Herhangi bir gücün cisme etkisi olmadan aynı hızda ilerlediğini açıklayan bir yasadır. Örnek vermek istersek, bir sehpanın üzerinde duran herhangi bir eşyanın bir itme gücüne karşı maruz kalmadıkça orada kalmaya devam ediyor olmasıdır. Diğer bir deyişle bir futbol topunun düz bir zeminde ilerlediğini düşünün, eğer karşısına sürtünme veya yavaşlatıcı bir unsur çıkmaz ise aynı hızla yuvarlanmaya devam eder.
 • Newton 2. Hareket Yasası: F=m.a formülünü açıklayan yasadır. Cisimlerin kütleleri (m) ile ivmelerin çarpımı (a), cisimleri etkileyen bütün kuvvetlerin yani F’nin toplamına eşittir.
 • Newton 3. Hareket Yasası: Doğada bulunan her cismin bir etki alanı vardır. Herhangi bir cisme herhangi bir başka cismin etki uygulaması sonucunda çarpan cisme çarpılan cisimde zıt yöne doğru bir etki uygular.

Isaac Newton yerçekimi yasasını bu üç hareket yasasıyla bulmuş ve hesaplamıştır. Bilim insanlarının gezegenlerin birbirleri etrafındaki hareketlerini ve Dünya’nın uydusu Ay’ın, Dünya’nın etrafındaki hareketlerini hesaplamalarında bu üç hareket yasasının katkısı olmuştur. Isaac Newton hayatı ve buluşları ile dünyaya yön veren bir bilim adam olmuştur.

Isaac Newton  Eserleri

Isaac Newton’un eserleri bilinenleri 8 tanedir. Bu eserler içerisinde en bilineni Yerçekimi eseridir. Isaac Newtton eserleri Türkçe olarak aşağıda belirtilmiştir.

 • Method…Metod
 • De Motu Corporum in Gyrum (1684)…Yörüngedeki cisimlerin hareketi (Kitapta kepler yasaları hakkındaki düşüncelerini orataya koymuştur)
 • Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)…Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri..Kitapta kütle çekimi cisimlerin boyutlarına göre kütle çekimleri hakkında bilgiler sunmuş
 • Opticks (1704)…(Newton’un eserleri arasında en bilinenidir. Kitapta yansıma ve kırınım hesaplarını ele almıştır)
 • Arithmetica Universalis (1707)
 • The Chronology of Ancient Kingdoms (1728)…Eski Krallıkların Kronolojisi Değiştirildi (Antik çağdaki Krallıklar hakkında bilgiler veriyor)
 • Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John (1733) (Daniel’in Kehanetleri ve St.John Kıyamet Düşünceleri)
 • An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754) (Kutsal Yazıların İki Önemli Yolsuzluğu)
 • Yerçekimi…Yerçekimi

Isaac Newton Neyi Buldu

Isaac Newton neyi buldu çoğu kişi tarafından karıştırılır. Isaac Newton buluşlarınından bazıları şunlardır;

 • Yerçekimini
 • Yansıtmalı teleskobu
 • Diferansiyel ve İntegral hesaplarının temelini
 • Kütle çekim yasalarını

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu