Portekiz’de Gezilecek En Güzel 5 Yer

Portekiz’de Gezilecek En Güzel 5 Yer Portekiz, Güneybatı Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birisidir. Hem eşsiz plajları hem de asırlardır süren tarihi dokusu ile Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden birisidir. Kendine özgü kültürü, yemekleri, gece hayatı ve eğlence alanları ile birçok insanın gitmek istediği ülkeler arasındadır. Yemyeşil dağları ve tarihi orta çağ köyleri ile de farklı bir deneyimin kapılarını açıyor. Peki, Portekiz’de gezilecek en güzel 5 yer neresidir? İşte Portekiz hakkında bilmeniz gereken her şey!

Portekiz Hakkında

Portekiz, Avrupa’nın en batısında yer alan ülkedir. Portekiz’de Gezilecek En Güzel 5 Yer Avrupa’nın batısında bulunan İber Yarımadası’nda bulunmaktadır. Tek komşusu ve uzun bir tarihi ilişkisi olan ülke İspanya’dır. Bu nedenle Avrupa turu yapmak isteyen pek çok kişi İspanya ve Portekiz’i birlikte gezmektedir.

Portekiz’de Gezilecek En Güzel 5 Yer

Hem en batı da ve güneyde yer alması hem de bir tek İspanya ile komşu olması onu eşsiz kılmaktadır. Avrupa kültüründen farklı ve tarihi açıdan çok zengin bir dokuya sahiptir. Portekiz’in başkenti Lizbon’dur. Lizbon ile birlikte Porto, Braga, Faro ve Coimbra gibi turistik ve tarihi şehirlere sahiptir.

Ülkenin resmi dili olan Portekizce, İspanyolcaya oldukça benzemektedir. Portekiz’de Gezilecek En Güzel 5 Yer Şuan ki devletlere kıyasla Avrupa’nın en eski ülkesi Portekiz’dir. 900 yıllık bir tarihe sahiptir ve birçok savaş yaşamıştır. Ancak daha da önemlisi Portekiz, dünyanın seyrini değiştiren Yeni Dünya Keşiflerini başlatmıştır.

Portekiz’de Gezilecek Yerler

Bu sayede pek çok kıtayı keşfederek bu bölgelerde koloniler kurmuştur. Bu sayede 15 ve 16. Yüzyıllarda büyük ve oldukça zengin bir imparatorluk kurmuşlardır. 20. Yüzyıl ile birlikte bu kolonizasyon büyük oranda sona ermiş, İmparatorluk yıkılmıştır. Böylece Portekiz bugünkü haline kavuşmuştur.

Tüm bunlar, Portekiz’in önemli bir tarihi miras taşımasına neden olmuştur. Bunlara doğal güzellikler de eklenince, Avrupa’nın en çok merak edilen ve gezilmek istenen ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Peki, Portekiz’de gezilecek en güzel 5 yer neresidir?

Portekiz’de Gezilecek En Güzel 5 Yer Neresidir?

1.Lizbon

Lizbon
Lizbon

Portekiz’de gezilecek en güzel 5 yer yazımıza başkent Lizbon ile başlayalım. Ancak neresinden başlarsak başlayalım pek çok tarihi ve doğal doku göze çarpmaktadır. Lizbon, Portekiz’in en gelişmiş ve en büyük şehridir. Atlas Okyanusu kıyılarında yer alması nedeniyle harika bir doğal güzelliğe sahiptir. Portekiz’de Gezilecek Yerler Bunun yanında Gotik tarza inşa edilmiş katedralleri, renkli sokakları ve köprüleri ile birçok insanı büyüleyen bir şehirdir. Ayrıca Lizbon, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisidir.

Fas mimarisinin en önemli eserlerinden olan St. George Kilisesi, şehrin sembollerinden birisidir. Tarihi binaların ve rengarenk sokakların eşlik ettiği Lizbon, aynı zamanda bir eğlence merkezidir. Her yıl birçok festivalin düzenlendiği ve binlerce insanın akın ettiği organizasyonlar düzenlenmektedir.

San Jorge Kalesi ise Lizbon’un en önemli değerlerinden birisidir. Şehrin her yerinden görülebilen bu kale, en çok turist çeken yerlerden birisidir. Alfamo ve Fas mimarisinin en güzel eserlerine sahip Lizbon, Fado müziğinin de başkentidir. Portekiz’e ait bir halk müziği olarak geçen Fado, Lizbon ve Coimbra’nın adeta kalp atışlarıdır.

28 nolu tramvay oldukça ünlüdür. Pek çok turist Lizbon’u gezmek için bu tramvayı kullanır. Çünkü 28 nolu tramvay tüm Lizbon’u baştan sona gezmektedir. İstediğiniz durakta inip gezebilir, ardından aynı tramvayla turunuza devam edebilirsiniz. Hem Avrupa hem Atlantik havasının bir karışımı olan Portekiz’in gezilecek en güzel yerlerinden birisi Lizbon’dur. Sokaklarında yürümeyi ve tarihi yapılarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2.Porto

Porto
Porto

Porto, Portekiz’in kuzeyinde yer alan ve şaraplarıyla ün yapmış bir şehirdir. Ponte Dom Lois adındaki meşhur köprü şehrin en önemli simgesidir. Bu demir köprü, Porto’da en çok dikkat çeken yerlerden birisidir. Şarap mahzenleri ile dolu köprü, Porto’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Porto’nun orta çağ caddelerinden oluşan ve gezdikçe büyüleyen rengarenk sokaklarını gezmek için Cais da Ribeira’yı ziyaret etmelisiniz. Her sokağında ayrı bir hikâye barındıran ve tarihi bir yolculuğa çıkaracak bu caddeler, Douro Nehri’nin kıyısındaki meydana ulaşmaktadır.

3.Coimbra

Coimbra
Coimbra

 

Portekiz’de gezilecek en güzel 5 yerden birisi de Cimbra’dır. Ülkenin en büyük kentlerinden olan Coimbra, bir üniversite şehri olarak adlandırılmaktadır. Avrupa’nın bilinen en eski üniversitelerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Ancak tabi ki bu onun doğal güzelliklerinin olmadığı anlamına gelmez. Pek çok Portekiz kenti gibi rengarenk ve eğlenceli sokaklara, tarihi bir mirasa ve doğal güzelliklere sahiptir. Devasa Joanina Kütüphanesi her yıl binlerce turist çekmektedir.

4.Sintra

Sintra
Sintra

Sintra, pek çok antik kente ve saraya ev sahipliği yapmaktadır. Portekiz’de Gezilecek Yerler Mimari zenginliği ile büyüleyen şehir, her yıl binlerce turist çekmektedir. En meşhur yeri ve şehrin sembollerinden birisi Pena Sarayı’dır. Bu saray UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Pena Sarayı dışında; Mouros Kalesi, Ulusal Saray ve Roca Burnu gibi görülmeye değer pek çok yapısı ve doğal güzelliği vardır.

5.Cascais

Cascais
Cascais

Portekiz’de gezilecek en güzel 5 yer listemizin son sırasında Lizbon’a bağlı Cascais kentini gezeceğiz. Listemizin sonuna güzelce denize girip harika balıklar yiyebileceğiniz ve ruhunuzu dinlendireceğiniz bir yer seçtik. Tüm şehri gezdikten sonra en son Cascais’e uğrayıp dinlenerek huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz.

İlgili yazılar : Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu