Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?, Kadir Gecesi yapılacak olan ibadetler sevap bakımından diğer günlerden hem farklı, hem de daha fazladır. Yüce Allah’ın ayrı olarak değer verdiği bir gece olan Kadir Gecesi, aynı zamanda Kuran-ı Kerim’de bulunan Kadir Suresi ile sabittir. Kuran ile Allah katında ne kadar değerli bir gece olduğu bizlere bildirilmiş, bu akşam yapılacak ibadetler ise ayrı bir önem kazanmıştır. Kuranın indirilmeye başlandığı ve diğer aylara göre bin aydan daha hayırlı ve bereketli olan gece Kadir Gecesidir. Gecesinde ve gündüzünde yapılacak olan ibadetler ise Müslümanlar için ayrı bir önem taşımaktadır.

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?

Ramazan ayının en değerli ve kutsal gecesi olarak bilinen Kadir Gecesi, bol bol tövbe ve istiğfar yapılmalıdır. Eğer bu zamana kadar eksik olan farz namazları varsa, Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır? bu gece diğer günlere göre daha fazla kaza namazı kılınmalıdır. Çünkü Ramazan ayı içerisinde kılınan kaza namazları, kişinin daha çok sevap kazanmasını sağlayacaktır. Kadir Gecesi yapılacak diğer ibadetlerden bir tanesi ise, tesbih namazı kılmaktır. Tesbih namazını kendi başına kılmayı bilen kişi evinde bu ibadeti yapabileceği gibi, kılmayı bilmeyenler ise cemaat ile beraber bu namazı Kadir Gecesinde eda edebilirler.

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?
Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?

Toplu olarak kılınan tesbih namazı ise Kadir Gecesi Müslümanların daha çok sevap kazanmasını sağlayacaktır. Kadir Gecesi ibadetleri içerisinde ise teravih namazı yer almaktadır. Ramazan ayı içerisinde her gece yatsı namazı ile beraber kılınan teravih namazı, Kadir Gecesi daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Kadir Gecesinde gece teheccüd namazına kalmak ve en az iki rekat nafile namaz kılmak ise, kişinin edeceği duanın hemen Allah tarafından kabul edilmesine vesile olacaktır.

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?
Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır?

Çünkü farz namazlarından sonra Allah katında en değerli ve makbul namaz teheccüd namazıdır. Bu namazın ise Kadir Gecesi gibi önemli bir gecede yapılması, kişinin bol bol sevap kazanmasını ve duasının kabul olmasını sağlayacaktır. Kadir Gecesini ibadet ile geçiren ve gündüzünde de oruçlu olan kişiye, Allah-u Teala hazretleri rahmet nazarı ile bakar ve geçmiş olan tüm günahlarını bağışlar.

Bu kişiden Allah razı olur ve ona öldükten sonra cennet ikram eder. Bu yüzden Kadir Gecesi gaflette olmamalı ve bu gecenin önemini bilerek, geceyi ibadet yaparak geçirmeliyiz. Bu gecede gökyüzünden semaya binlerce melek inmekte ve elini açan ve dua eden Müslümanlara dua etmektedirler. Bizler de bu meleklerin ettiği duaların içerisinde olmak istersek, Kadir Gecesini ibadet üzere geçirmeli ve Allah’a kulluk etmeliyiz.

Kadir Gecesi Okunacak Sureler Nelerdir?

Ayların efendisi olarak bilenen Ramazan ayı içerisinde, Kadir Gecesi gibi çok önemli bir geceyi barındırmaktadır. Bu gecede Kadir Suresi gibi başka sureler ve ayetler de okunabilir, sabahın ilk ışıklarına kadar ibadet edilebilir. Bu gece özellikle Kadir Suresini okumak çok faziletlidir. Kadir Suresi Kuran-ı Kerim’in 97’inci suresidir ve 5 ayetten oluşmaktadır.

Ramazan ayının Kadir Gecesine ulaşan bir Müslüman, her farz ve sünnet namazı sonrası Kadir Suresi okuması uygundur. Bu gecenin önemini anlatan bu sure, aynı zamanda diğer sureler gibi bereketlidir. Kadir Suresi gibi bu gecede Bakara Suresi, Ali-i İmran Suresini ve Vakia Suresini okuyabilirsiniz. Bu surelerin okunduğu eve büyü ve nazar gibi kötü olan şeyler işlemez, Allah bu sureleri okuyan kişileri de her türlü kötülüklerden korur.

Kadir Suresi okunuşu ise şu şekildedir.

  • İnna enzelnahu fi leyletil kadir. Ve ma edrake me leyletul kadir.
  • Leyletul kadri hayrun min şehri emr. Tenezzelül melaiketi ver ruhu fiyha bi izni rabbim. Min kulli emrin selam.
  • Hiye hatta matleil fecr.

Anlamı : Şüphesiz biz Kadir Gecesi Kuran-ı indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin. O gece bin aydan daha hayırlı bir gecedir. O gecede Cebrail ve melekler, Allah’ın izni ile saf saf her iş için dünya semasına inerler. Tan yeri ağrana kadar o gecede esenlik vardır.
Kadir Gecesinde aynı zamanda ölmüş olan tüm yakınlarımıza, Yasin Suresi ile beraber Mülk Suresi okunması büyük sevap kazanmanızı sağlayacaktır. Dilerseniz namaz kılarken, isterseniz de bu sureleri namaz dışında yalnız başınıza da Kuran-ı Kerim’e bakarak veya ezberden okuyabilir, Kadir Gecesinin faziletlerinden istifade edebilirsiniz.

Kadir Suresi gibi İhlas ve Fatiha Sureleri de bu gece içerisinde özel olarak okuyabileceğiniz surelerdir ve sizlerin büyük sevap kazanmanızı sağlayacaktır. Kadir Gecesi okunacak sureler içerisinde yer alan Kadir Suresini aynı zamanda abdest aldıktan sonra okuyabilir ve sekiz cennetin kapısını bu sure ile Allah’ın izni ile aralayabilirsiniz. Çünkü Efendimiz kim abdest aldıktan sonra Kadir Suresini okursa, o kişiye Allah-u Teala sekiz cennet kapısını açar buyurmuştur. (Kaynak : Buhari, Tirmizi)

Kadir Gecesi Yapılacak Dualar Nelerdir?

Gecelerin en kıymetlisi olan ve Müslümanların aynı zamanda büyük mükafatlara erişeceği Kadir Gecesi, duaların en hızlı şekilde kabul olduğu bir gecedir. Kadir Gecesi yapılacak dualar ise Ramazanın gelmesi ile beraber Müslümanlar tarafından merak edilmektedir. Bu kıymetli geceyi en güzel şekilde taat ve ibadet yaparak geçirmek, sonsuz mükafatlara erişilmesini sağlayacaktır. Kuranın peyder pey inmeye başladığı bu gecede yapılacak en güzel dua, yüce Allah’ın rızasını kazanmak için olacaktır.

Dua ise efendimizin buyurduğu gibi müminin silahıdır ve hiç bir zaman duayı bırakmamalıdır. Kadir Gecesi ise duaların arşa yükseldiği ve geri çevrilmediği çok önemli bir zamandır. Özellikle bu gecede her namaz sonrası Kadir Suresini okumak büyük sevaptır. Kadir Gecesinin önemini ise bu sure açık bir şekilde bizlere anlatmaktadır. Bu gece de sadece kendimiz için değil, aile efradımız ve ümmeti Muhammedin selameti için dua etmeliyiz.

Kadir Gecesi duası içerisinde yer alan ve Efendimizin Hazreti Ayşe annemize bizzat öğrettiği dualar vardır. Efendimizi de bu gecede bizlere öğrettiği dua ile Allah-u Tealaya yakarır, Hazreti Ayşe (radiyallahu anha) annemize de bu şekilde dua edilmesini öğütlerdi. Kadir Gecesine ulaşan ve Efendimizin etmiş olduğu dua ile yüce Allah’a yakaran Müslümanların duaları Allah tarafından kabul görecektir. Bizlerde bu geceyi en güzel şekilde dua ederek geçirmeli ve büyük mükafatların sahibi olmalıyız.

Peygamberimizin Kadir Gecesi Okuduğu Dualar Hangileridir?

Hayatının her anında dua eden ve ümmetine de dua etmeyi öğütleyen sevgili Peygamberimiz, Ramazan ayı geldiği zaman daha fazla ibadet ve dua ile meşgul olurdu. Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesinde ise efendimiz, özel dua ile yüce Yaradana müracat eder ve yalvarırdı. Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır? Sevgili Peygamberimiz de bu geceye ulaşan ümmetine, kendisinin ettiği gibi dua etmeyi buyurmuştur. Bu duayı aynı zamanda müminlerin annesi olan Hazreti Ayşe validemize de bizzat öğretmiş, Hazreti Ayşe annemiz de Kadir Gecesine her ulaştığında bu duayı asla terk etmemiştir.

Peygamberimizin Kadir Gecesi okuduğu dualar arasında yer alan önemli dua şudur.

  • Allahumme inneke afüfün.
  • Keriymun.
  • Tuhibbül afve fafu anni. (Kaynak : Tirmizi Deavat 84)

Anlamı : Ya Rabbi sen affedicisin, affı çok sevensin, sen beni de affet ya Rabbi.

Efendimiz aynı zamanda bu önemli gecede kendisi gibi yüce Allah’a dua eden kulların, Allah tarafından bağışlanacağını ve tevbelerinin kabul olacağını bizlere müjdelemiştir. Efendimiz özellikle Kadir Gecesinde namaz kılarken secde de yüce Allah’a uzun uzun dua ederdi. Kadir Gecesi Nasıl İbadet Yapılır? Bizler de bu önemli geceyi efendimizin ettiği dua ile geçilmeli, kendisinin şefaatine Allah’ın izni ile ulaşalım. Unutmayalım ki yüce Allah kendisine yönelen kulunu sever ve etmiş olduğu Peygamber duasını kabul eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu