Apple Vision Pro Neden Bu Kadar Pahalı: Nedeni Belli Oldu

Apple Vision Pro Neden Bu Kadar Pahalı: Nedeni Belli Oldu Geçtiğimiz hafta düzenlenen WWDC Konferansı’nda, Apple beklenmedik bir şekilde “son bir şey daha” diyerek büyük bir sürpriz yapmıştı. Sanal ve gerçek dünyayı bir araya getiren Apple Vision Pro adlı gözlüğünü tanıttı ve aynı zamanda ürünün satış fiyatını açıkladı. Ancak, bu yüksek fiyatın arkasındaki nedenler hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştı. İşte Apple Vision Pro’nun neden pahalı olduğunu açıklayan detaylar…

Apple Vision Pro Neden Bu Kadar Pahalı: Nedeni Belli Oldu

Apple Vision Pro‘nun yüksek fiyatının nedeni, üretim maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Ürünün maliyetini artıran en önemli parça, Sony tarafından üretilen içeride kullanılan “micro-OLED” panellerdir.

Apple Vision Pro, dış ve iç olmak üzere toplamda 2 adet ekran kullanmaktadır. Dış kısımda kullanılan paneller OLED teknolojisine sahipken, iç kısımda kullanılanlar “micro-OLED” teknolojisine sahiptir. Apple Vision Pro Neden Bu Kadar Pahalı: Nedeni Belli Oldu Bu sayede iç kısımda, göze yakın mesafede yüksek çözünürlük kalitesi sağlanmaktadır.

Dış kısımdaki OLED paneller, LG Display tarafından üretilen ve her geçen gün maliyetleri azalan panellerdir. Bu panellerin maliyeti parça başına yaklaşık 30 ABD dolarıdır. Ancak iç kısımdaki “micro-OLED” panelleri Sony üreteceği için maliyetlerde ciddi bir artış söz konusudur.

“Micro-OLED” paneller, daha küçük alanlarda daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip olduğu için görüntü kalitesinde büyük bir artış sağlar. Vision Pro’da kullanılacak olan Sony’nin ürettiği bu paneller, her cihazda 2 adet bulunur ve her biri 350 ABD dolarına mal olur. Yani bir cihazda bu panellerin maliyeti toplamda 700 ABD dolarına ulaşır.

Güncel verilere ve sektör kaynaklarına göre, Apple Vision Pro’nun üretim maliyeti yaklaşık 1519 ABD doları civarındadır. Ürünün satış fiyatı ise 3499 ABD dolarıdır. Apple Vision Pro Neden Bu Kadar Pahalı: Nedeni Belli Oldu Bu nedenle, Sony tarafından üretilen “micro-OLED” panellerin maliyetin yarısını oluşturduğunu görebiliriz. Bu da Vision Pro’nun neden yüksek fiyatlı olduğunu açıklayan bir faktördür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu