Laktoz Nedir?

Laktoz ve Laktoz nedir ve nelerde daha çok bulunur, insan metabolizmasını nasıl etkiler gelin beraber bilgilenelim.

Laktoz Nedir?

Laktoz bilindiği üzere sadece sütte bulunan bir şeker türüdür. Emilimi biraz zor olduğu için mideyi ve bağırsak sistemini olumsuz etkiler. Laktoz nedir Sindirim sisteminde gaz, hatta buna bağlı olarak kramplara bile sebep olur. İnsan vücudunda laktoz şişkinlik, sindirim sistemi problemleri ve gaz oluşması gibi pek çok sorun oluşturur. Bağırsaklar laktoz emilimini sağlayamadığı zaman bağırsak intoleransı isminde bir hastalık oluşur.

Bağırsak İntoleransı Nedir?

Bağırsak intoleransı, sütte bulunan laktozun bağırsaklarda sindirilememesi sonucu oluşan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Süt ve süt ürünlerini sindiremeyen kişilerde şişkinlik, midede yanma, bağırsaklarda gaz oluşması gibi bir çok probleme neden olur. Laktoz ve Laktoz nedir Bunların sonucunda da ishal, kusma, karın ağrısı gibi pek çok şikayete maruz kalabiliyoruz.

Laktoz Nedir?
Laktoz Nedir?

Anne Sütünde Laktoz

Emzirmek anne ile bebeği arasındaki en güçlü bağlardan biridir. Fakat bazen emzirmek sancılı bir sürece dönüşebilir. Çünkü anne sütündeki laktoz bebeğin gaz sancılarına neden olmaktadır. İlk ağız sütü olarak bilinen bebeğin ilk emdiği süt laktoz açısından çok zengindir. Bebekler için karbonhidrat açısından en zengin süttür ve kalsiyum emilimine yardımcı olur.

Sonrasında gelen süt yağlı süttür ve bebeğin gelişimi açısından önemlidir. Anne sütünün çok gaz yaptığı bilinen bir gerçektir, fakat daha da gazlı hale gelmesini engellemek bizim elimizdedir. Anne sütünün daha gazlı hale gelmemesi için nohut, kuru fasulye, bulgur, süt gibi ürünleri ne kadar az tüketirsek bebeğin gaz sancılarını o derece azaltırız.

Laktozsuz Ürünler

Günümüzde insanların laktozlu ürünler tüketmemesi için bazı firmalar laktozsuz ürünler piyasaya sürmüşlerdir. Laktozsuz süt, yoğurt, kefir gibi ürünler şu an çok revaçta. Laktoz ve Laktoz nedir Özellikle süt ve süt ürünlerinden vazgeçemeyen insanlar için sindirimi oldukça rahat. Normal süt içtiğinde şişkinlikten ve mide ağrısından duramayan insanlar bu ürünleri tükettiği zaman gayet rahat sindirimini sağlıyorlar.

Teknolojinin bize getirdiği yeniliklerden bir tanesi de bu. Normal süt ile laktozsuz sütün tek farkı şekerdir. Tat olarak da laktozsuz süt daha az şekerlidir. Laktozsuz süt inek sütünden yapılır; laktaz enzimi ile muamele edilir. Bu nedenle kalan laktoz yok olur. Size de ağrısız, sancısız bir şekilde sütünüzü tüketmek kalır.

İlgili Yazı Anne Sütünü Artıran Dua

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu