Alışkanlık Özel

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur

İyi bir ebeveyn nasıl olunur, etkili ebeveynlik, doğru çocuk yetiştirmek, iyi bir anne-baba olmak için ne gerekli vb… aile makalemizi sizler için hazırladık.

Etkili ebeveynlik, esasında titizlikle üzerinde durulması gereken, devlet politikaları ile desteklenmesi gereken önemli bir konudur. Evlenen çiftlerin kurduğu hayallerinden biridir çocuk sahibi olmak, sağlıklı, mutlu, başarılı, eve topluma faydalı çocuklar yetiştirmek. Ancak anne-baba olmak konusunda hiçbir eğitim verilmez ülkemizde. Halbuki dünyanın en önemli işi olarak görülmelidir çocuk yetiştirmek. Çocuk eğitimi konusunun, insanların inisiyatifine bırakılması çok da doğru değildir.

Ebeveynlik ciddiyet ister. İyi veya kötü bir anne-baba olmak, kişilerin tercihine bırakılmamalıdır. Evet! Bunu tümüyle yok etmek, insanların içine zorla iyilikler ve güzellikler yerleştirmek pek mümkün değildir. Fakat en azından çocuk eğitimi ve evlilik konusunda insanlar bir eğitimden geçmelidir. Japonya’da evlilik öncesi gidilmesi gereken kurslar ve alınması gereken sertifika eğitimleri vardır mesela. Günümüzde boşanma oranındaki artış ve aile içi şiddetin geldiği nokta göz önünde bulundurulursa, bu konu acilen ele alınması gereken bir konudur.

İyi bir anne-baba olmak, etkili bir ebeveynlik için neler yapılması gerektiğini, aşağıda sıraladığımız 5 temel tutum çerçevesinde ele aldık.

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur ?

1-) Çocuklarınız Her Şeyden Önce Gelsin

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur 2

Birçok anne-babanın önceliğinin işleri olduğuna çok defa şahit oluyoruz. Günümüz aile yapısında çocuklar, işlerin öncelenmesi ile birlikte maalesef biraz daha ikinci planda kalıyor. Halbuki çocukların en önemli ve en büyük ihtiyaçları, anne-babalarının sevgi ve ilgileridir. Hiçbir iş ve hiçbir gerekçe çocuklarımızdan önce gelmemeli.

Hani yeri geldiğinde, “uğruna canımı bile veririm” dediğimiz çocuklarımızı, bir dizi, bir futbol maçı, bir yarışma programı veya sudan bir sebepten dolayı ihmal etmemeli, söylediklerimizi hayata geçirmeliyiz. Onlarla kaliteli zaman geçirmeyi bilmeliyiz. Birlikte televizyon izlemenin, asla kaliteli zaman geçirmek anlamına gelmediğini çok iyi kavramalı, onlara özel zaman dilimleri ayırmalıyız.

2-) Etkili Ebeveynlik Eşittir Koşulsuz Sevgi

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur 3

Anne-babaların en çok düştüğü hatalardan biri de budur. Maalesef ebeveynler çocuklarına, bazen farkında olarak, bazen de farkında olmadan, daha başarılı olursan, derslerinde daha büyük başarılar elde edersen seni daha çok severiz mesajı veriyorlar.

Özellikle de küçük yaşlardaki çocuklarda, anne-babanın başarı odaklı sevgi anlayışı, çocukların kendilerini, başarısız olursam sevilmem şeklinde değerlendirmelerine ve kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabiliyor. Oysaki çocuklarımızı koşulsuz sevmeli ve onlara göstereceğimiz sevgiyi bir koşula asla bağlamamalıyız.

3-) Çocuklarınıza Aile Kavramını Öğretin

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur 4

Çocuk evin içinde, herkesin rolünün farkında olmalı, anneler anne gibi, babalar baba gibi davranmalı ve çocuğa iyi birer rol model olmalıdır. Ayrıca çocuk yetiştirme görevi sadece annelerin görevi değildir. Anne-babalar çocuğun eğitiminde görev paylaşımı yapmalı ve her ikisi de çocukla ilgili sorumluluklar almalıdır. Etkili ebeveynlik, hem annenin hem de babanın çocuğun eğitiminde etkin olmasını gerektirir.

Aksi halde, sürekli annesi tarafından ilgilenilen erkek çocuklarında veya babası tarafından ilgilenilen kız çocuklarında cinsel kimlik karmaşası görülebilir.

4-) Etkili Ebeveynlik ve Disiplin

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur 5

Çocuklar evin içinde birtakım kuralların varlığından haberdar olmalı. Dahası ev içinde, tüm aile fertlerinin katılımı ile çok uzun olmayan kurallar listesi oluşturulmalı ve bu liste hazırlanırken herkesin fikri sorulmalı. Unutmayın ki disiplin, sözlü ve fiziksel şiddet demek değildir ve disiplin eğitimi ilk olarak ailede verilir. Etkili ebeveynlik, diktatörlük kurma, çocuk üzerinde baskı oluşturma anlamına ise asla gelmez.

5-) Çocuklarınıza Sorumluluklar Verin

İyi Bir Ebeveyn Nasıl Olunur 6

Çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesi için anne-babaların hassas olmaları gerekmektedir. Sorumsuz çocuklar, okul çağında arkadaşları içinde, büyüdüklerinde ise tüm toplumda sorun teşkil ederler. Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza yaşlarına uygun sorumluluklar verin. Bu, yemek masasına ekmek getirmek, bakkaldan ekmek almak, odasını toparlamak şeklinde olabilir.

Başta da belirttiğimiz gibi çocuk yetiştirmek büyük sorumluluk gerektirir ve dünyanın en önemli işidir. Etkili ebeveynlik, çocuğun maddi ihtiyaçlarını karşılamakla bitecek bir mesele değildir. Yukarıda sıralamış olduğumuz 5 madde, çocuk eğitimi ile ilgili temel yapı taşlarıdır da diyebiliriz. Elbette etkili ebeveynlik için, daha birçok konu mevcut. Merhamet eğitimi, ahlak eğitimi, özgüven eğitimi vb. birçok konu ele alınabilir. Çocuk eğitimi ve etkili ebeveynlikle ilgili daha pek çok şey yazılabilir. Fakat başlıca söylenebilecek şeyler bunlardır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı