En cesur hayvan, en korkusuz hayvan, bal porsuğunun özelliği, bal porsuğunun diğer adı, bal porsuğunun düşmanı vb… bal porsuğu hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

En Cesur Hayvan Hangisidir ?

Dünyanın en korkusuz hayvanı, bir kara memelisi olan Bal (Hint) porsuğudur. Aslında bu soru sorulduğunda akla gelen ilk hayvanlar, kaplan, timsah, fil ya da su aygırı olabilir ancak Guinness Rekorlar Kitabı‘nda dahi yerini alan hayvan bal porsuğudur. Tanrılar Çıldırmış Olmalı filmini izleyenler, bu ilginç hayvanı hatırlayacaktır. Filmin ana karakteri bunu tekmelediği için paçasına yapışır ve inatçılığı nedeniyle tüm çölü adamın paçasında sürüklenerek geçer.

Bal Porsuğu Nerede Yaşar

Bal porsukları Afrika ve Asya’da yaşarlar. Belli bir yuvaları yoktur. Yer domuzları gibi hayvanların boşalttıkları deliklerde konaklarlar. Aslında porsuk değillerdir ama isimleri böyledir çünkü bildiğimiz porsukları ile yapay bir benzerlikleri  vardır, ayrıca bala da bayılırlar. Porsuklar ve bal porsukları Musteliade adı verilen gelincik ailesinin birbiriyle bağlantısı olmayan fertleridir. Bu aile en büyük etçil gruptur. Dağ gelinciği, kır sansarı, vizon ve ayı sansarı bu grubun içinde olsa da bal porsuğu bal yiyen anlamına gelen Mellivora cinsi altındaki tek türdür. Bal porsukları, büyük ve güçlü pençelerini kullanarak ak karınca yuvalarına zarar verir, tavuk kümeslerinin tellerini parçalar ve özellikle arı kovanlarını yırtarlar. Arı kovanlarını bal kuşları sayesinde bulurlar. Bal kuşları arı kovanını bulduklarında haber verirler. Bal porsuğu kovanın içindekileri yedikten sonra bal kuşları da kendi paylarına düşeni alır. Görüldüğü üzere iki hayvan arasında ilginç bir iş bölümü vardır.

Bal Porsuğu Derisi

Bal porsuğunu zorlu bir düşman yapan şeylerden biri de gevşek derisidir. Arkadan kavrandığında derisinin içinde kendi etrafında kolaylıkla bükülüp hemen karşılık verebilir. Dolayısıyla peşlerinde çok yırtıcı yoktur ve kışkırtıldıklarında çoğu hayvana saldırabilirler. Saldırıya uğradıklarında kendilerini savunmak için kokarcalar gibi pis bir koku da yayarlar. Ayrıca tüm zehirlere bağışıklıdırlar, bu yüzden defalarca sokulsalar bile geçici bir baygınlık sonrası kalkıp yollarına devam edebilmektedirler.

Hayvan terminatör olarak tanımlayabileceğimiz Bal Porsuğu yemek seçmemesiyle tanınmaktadır. Günde 80 km. yürüyerek önüne çıkan her şeyi yer. Sırtlan, aslan, kaplan, kaplumbağa, kirpi, timsah ve ayılarla dövüştükleri ve onları öldürdükleri bilinmektedir.Bu hayvanın yayınlanmış ilk kaydına göre, 1947’de bir bal porsuğu sözde bir bizonu hadım etmiştir. Ayrıca Afrika antilobu, su antilobu, Afrika ceylanı, zebra ve insanları da hadım ettikleri bilinmektedir. Pakistan’da bu hayvanlara “Bijj’ denir ve iddialara göre cesetleri mezarlarından çıkartırlar.

Bal Porsuğunun Düşmanı

Bal porsuklarının en büyük düşmanları aslanlar ve leoparlardır. Ayrıca arı kovanlarını yağmalamak için duydukları dayanılmaz istek de pahasıdır. Bal porsuklarının korkutucu bir şöhreti vardır. Irak savaşı sırasında Basra’daki İngiliz birlikleri yerel halkı korkutmak için sokaklara insan yiyen ayımsı yaratıkları salmakla suçlanmıştır. Daha sonra bu yaratıkların bataklıkları su basması sonucu şehre kaçan bal porsukları olduğu anlaşılmıştır. Zor koşullara dayanabilmeleriyle de ünlü olan bal porsukların korkusuz olmaları ve düşmanlarını korkutmaları ancak ecelleriyle öldükleri anlamına gelmemektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap