Nöronavigasyon Nedir Nöronavigasyon Nasıl Yapılır?

Nöronavigasyon Araçlarımızda telefonlarımız yardımıyla kullandığımız navigasyon sistemi bizi doğru hedefe en kısa sürede götürmeye yarayan bir sistemdir. Nöronavigasyon da cerrahi müdahalelerde kitlelerin sınırlarını belirleyen ve onlara ulaşımının en hatasız yolunu bulmaya yarayan son yıllarda gelişmiş yüksek bir teknolojidir.

Nöronavigasyon Nedir?

Hayati önem taşıyan beyin ameliyatlarında en ufak hatalar büyük talihsizliklere yok açabiliyor. Nöronavigasyon Nöronavigasyon sisteminin beyin ameliyatlarında kullanılması tıbbi açıdan ciddi kolaylık sağlıyor ve Nöronavigasyon sistemi, beyin ameliyatlarına yadsınamayacak düzeyde başarı getiriyor.

Nöronavigasyon
Nöronavigasyon

Nöronavigasyon Nasıl Yapılır?

Nöronavigasyon sistemi uygulanan operasyonlarda, var olan tümörün bütün genişliği ve hassas dokularla olan yakınlığı bulunuyor. Tümöre ulaşabilmek için uygulanan insizyon, en doğru yerden yapılıyor. Bu işlemlerde hata payı çok düşüktür. Operasyona başlamadan önce hastanın beyin tomografisi ve MR görüntüleri alınıyor. Ardından sistem bilgisayarına yüklenip karşılaştırması yapılarak hastaya özel bir beyin haritası çiziliyor.

Nöronavigasyon

Bu işlemden sonra hasta sabit bir pozisyona yerleştiriliyor ve kafa üzerine yerleştirilmiş belirteçler, cerrahta bulunan özel manyetik cihazla işaretleniyor. Nöronavigasyon Nedir? Sonra lezyonun tam yeri, tümörün ne kadar çıkarılabileceği, aktarılan ekran aracı ile takip edile biliniyor. Nöronavigasyon sisteminin zor ve hassasiyet gerektiren cerrahi müdahalelerde kullanılması hata payını en aza indirerek güvenirliliği arttırıyor.

Nöronavigasyon Sisteminin Faydaları

Beyin ameliyatları en tehlikeli ve riskli ameliyatlar grubunda yer alır. Milimetrik hatalar kötü sonuçlar doğurabilir. Tümörün yerinin tam belirlenmesi en önemli adımlardan biridir. Nöronavigasyon Bu operasyonlarda Nöronavigasyon sisteminin kullanılması, hem beyin tümörünün çıkarılırken sağlam dokuların zarar görmesini engeller hem de tümöre ulaşmanın kolay yolunu saptar. Nöronavigasyon sisteminin bu cerrahi müdahalelerde kullanılması hata payını en aza indirir. Ancak yine de hangi sistem ya da teknik kullanılırsa kullanılsın küçük de olsa hata payı bulunur.

Nöronavigasyon Sisteminin Bulunduğu Hastaneler

Bu sistem yalnızca yüksek teknoloji gerektiren cerrahi müdahalelerin uygulandığı sağlık kuruluşlarında, Nöronavigasyon Sisteminin Bulunduğu Hastaneler Nöronavigasyon teknolojisi hakkında eğitim almış alanında uzman kişiler tarafından yapılıyor.

İşte Nöronavigasyon sistemi olan sağlık kuruluşları;

 • Bahçeşehir Üniversitesi Hastahanesi Medical Park Göztepe
 • Altınbaş Üniversitesi Hastahanesi Medical Park Bahçelievler
 • İstinye Üniversitesi Hastahanesi Medical Park Gaziosmanpaşa
 • İstinye Üniversitesi Hastahanesi Bahçeşehir
 • İstanbul Aydın Üniversitesi Medical Park Florya
 • Medical Park Fatih
 • Medical Park Maltepe
 • Medical Park İzmir
 • Medical Park Gaziantep
 • Medical Park Mersin
 • Medical Park Elazığ

İlgili Yazı: Ürik Asit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu