Katar Para Birimi-Katar’ın Para Birimi Nedir

Katar Para Birimi

Katar para birimi, kısaltılmış hali QAR olan Katar Riyali‘dir. Katar Riyali, 1966 yılında Hint Rupisi’nin yerini almıştır. Riyal, piyasada banknot ve madeni para şeklinde görülür. Madeni paralara, yani riyalin alt birimine, dirhem adı verilmiştir. Riyal banknotları, üzerlerindeki Katar bayrağı tasarımı ile akılda kalıcı bir tasarıma sahiptir.

Katar, 9 Temmuz 2001 tarihinde kraliyet kararı ile sabit döviz kuruna geçmiştir. 1 Amerikan Doları 3.64 Katar Riyali’ne sabitlenmiştir. 2017 yılında Katar ekonomik krizinde sabit kur bozuldu. Katar’ın gördüğü ambargolar paranın değer kaybetmesine yol açtı. 1 Dolar 3.81 Katar Riyali’ne eşit oldu. Bu durum Aralık 2017’ye kadar devam etti.

Son birkaç senenin grafikleri incelendiğinde, dolara sabitli Katar Riyali, Türk lirası karşısında yükseliş ivmesi kazanmıştır.

İnsanlar en çok merak ettiği sorulardan biri de “ 1 Katar Riyali Kaç Türk Lirası‘na Eşittir?” sorusudur. Eğer siz Katar Riyali’nin Türk Lirası karşısında değerini merak ediyorsanız, aşağıdaki dönüştürücü ile öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu