1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi-İş Hayatı
  3. İsviçre Asgari Ücreti-İsviçre’de İş İmkanları

İsviçre Asgari Ücreti-İsviçre’de İş İmkanları

İsviçre asgari ücreti, İsviçre para birimi, isviçre iş imkanları, isviçre asgari ücret ne kadar 2020, isviçre hayat kalitesi, isviçre sosyal imkanlar vb.. İsviçre hakkında detaylı bilgiler için alışkanlıkcom

İsviçre Asgari Ücreti

Avrupa’nın en yüksek ekonomilerinden birine sahip olan İsviçre dünya sıralamasında da asgari ücret olarak üst sıralarda yer almaktadır. Yurtdışında çalışmak isteyenler ve İsviçre’ye giderek İsviçre’ye yerleşmek isteyenlerin merak ettikleri konuların başında İsviçre’de asgari ücret ne kadar sorusu gelir. Avrupa’nın en yüksek ekonomisine sahip olan İsviçre’de 2020 yılında yapılan zam ile birlikte asgari ücret saatlik olarak 20 İsviçre frangına sabitlemiştir. 20 İsviçre frangı ortalama olarak 120 Türk Lirası yapmaktadır. Ay içerisinde 22 mesai günü çalışan bir işçi aylık asgari ücret olarak 3200 İsviçre Frangı kazanacaktır. 3200 İsviçre Frangı yaklaşık olarak 19.000 Türk Lirası yapmaktadır. İsviçre asgari ücreti diğer Avrupa ülkeleri asgari ücretleri ile kıyasladığımızda İsviçre ilk sırada yer alır. İkinci sırada yer alan ülkenin asgari ücreti arasındaki makas farkı da oldukça yüksektir. Asgari ücreti ve çalışan maaşlarının bu kadar yüksek olduğu İsviçre’de hayat kalitesi ve yaşam standartları da çok yüksektir. İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir işçi ülkemizde üst sınıf bir çalışanın maaşına denk bir para kazanmaktadır. İsviçre’de asgari ücretle çalıştığınızda yüksek standartlara sahip bir yaşamı çok keyifli bir şekilde sürdürebilir, yaşam masraflarınızdan arta kalan kısmı ile sosyal aktivitelerinizi de en üst düzeyde karşılayabilirsiniz. İsviçre’de yaşam imkanları oldukça gelişmiş olup asgari ücretler ve maaşlar gibi yaşam kalitesi de çok yüksektir. Bu şartlar nedeniyle başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya ülkelerinden yurt dışında çalışmak İsteyenler için İsviçre İlk sırada yer almaktadır..

İsviçre Para Birimi

Avrupa’da ordusu olmayan bir ülke olan ve bu anlamda tek ülke olma özelliğine sahip olan İsviçre para birimi olarak İsviçre frangını kullanmaktadır.1 İsviçre frangı yaklaşık olarak 1.03 Amerikan Dolarına eşittir. Yani 1 Amerikan Doları ortalama olarak bir İsviçre Frangına denktir. Bir İsviçre Frangı ortalama olarak 6.86 Türk Lirasına eşittir. Para birimi bu kadar değerli olan İsviçre; Avrupa birliği ülkelerinden biri olmakla birlikte resmi olarak kendi para biriminin yanında Euro para birimini kullanmaktadır. Para birimi çok değerli olduğu için sadece Euro kullanmak yerine kendi para birimi ile birlikte Euro kullanmayı tercih etmiştir. Ülke ekonomisi borsa ve ekonomi şirketleri üzerine kurulu olan İsviçre aynı zamanda ülkeler arası para alışverişlerinde banka görevi görmektedir. Ekonomist, analist, borsacı, bankacı gibi meslekler bu anlamda İsviçre’de en fazla görebileceğiniz mesleklerdir.

İsviçre’de İş İmkanları

İsviçre’de çalışmak isteyenler için iş imkanları meslek bazında sınırlıdır. İsviçre’de iş imkanları geniş bir yelpazede dağılmış olup bankacılık, ekonomist, borsacılık, broker, analist gibi mesleklere sahip olarak gidebilir ve çok yüksek maaşlar ile çalışabilirsiniz. İsviçre’de asgari ücret ile birlikte maaşlar da yüksek olduğu için çalışma şartları da aynı orantıda zordur. İsviçre’de haftalık ortalama çalışma süresi 42 saat olarak belirlenmiş olup çalıştığınız firmanın isteği üzerine çalışma saatinizi artırabilir ve fazladan çalıştığı sürenin karşılığını ücret olarak alabilirsiniz. Yasalara göre İsviçre’de en fazla haftalık 50 saat çalışabilirsiniz. İsviçre’de maaşlar ortalama olarak kalifiye bir eleman için 5000 ve 7000 İsviçre frangı aralığında yer alır. Haftalık maksimum 50 saate kadar çalışabilme süresi olduğu için alacağınız maaşlar ek mesai ücretleri ile birlikte 8000 İsviçre Frangına ulaşabilir. Her sektörün kendine özgü maaş aralığı bulunmakla birlikte çalışacağınız pozisyona göre hesabınıza yatan ücretler değişiklik gösterebilir. Ancak İsviçre’de maaşlar kesinlikle asgari ücretin altına düşmez. İsviçre’de herhangi bir pozisyonda bir işe başladığınızda alacağınız maaş en az 1.50 asgari ücret kadardır. Bu rakam tecrübenize, deneyiminizi, daha önce çalışmış olduğunuz şirketlerin durumuna göre artabilir ancak azalmaz.

İsviçre’de Yaşam Standartları

İsviçre’de yaşam standartları alacağınız maaşla orantılı olarak üst düzeyde olacaktır. İsviçre ekonomisi çok yüksek bir ekonomi olduğu için ülke de yer alan tüm imkanlar vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş ve hayata geçirilmiştir. Çalışanlarına değer veren şirketler maaşların yanı sıra sunmuş oldukları sosyal imkanlar ile sizlere kaliteli bir hayat imkanı sağlarken İsviçre vatandaşlarının kaliteli bir yaşama sahip olmasını sağlayacak şekilde yasal düzenlemeler yapılmıştır. Dünyanın en fazla maaş veren ülkeleri arasında yer alan İsviçre‘de insan yaşamını kolaylaştırmak için tüm detaylar İsviçre hükümeti tarafından düşünülmüş, tasarlanmış ve düzenlenmiştir. Ulaşımdan, sosyal imkanlara kadar her detay en üst seviyede hayata geçirmiştir. Bu nedenle yurt dışında çalışmak isteyenler öncelikle hem refah seviyesi yüksek olan hem de asgari ücreti yüksek olan İsviçre’de yaşamayı hayal ederler. İsviçre’de yıllık izin süresinin 35 gün olduğunu düşündüğünüzde İsviçre’de çalışmanın insan yaşamı için bir çok avantajı barındırdığını da anlamış olursunuz. Ülkemizde özel sektörde yıllık izin 2 hafta olduğundan 5 haftalık bir yıllık izin imkanı oldukça çekici gelmektedir.

İsviçre’de Sosyal İmkanlar

İsviçre’de sosyal imkanlar ayağınıza geliyor. İsviçre’de yaşamaya başladığınızda tüm sosyal imkanlara ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Hükümet tarafından sizlere sunulan sosyal imkanların yanında yüksek maaşınız ile dilediğiniz kalitede bir hayat yaşayabilirsiniz. İş imkanları bakımından çok avantajlı bir ülke olan İsviçre’de üniversite mezunu değilseniz saatlik olarak 20 Frank ücretle bir işte çalışabiliyorsunuz. Eğer bir üniversitede mezunsanız ve bir mesleğiniz varsa yüksek maaşlar ile bir işte çalışabiliyor, tecrübeniz ve deneyiminiz fazla ise maaşınızın üst klasmanda yer almasını sağlayabiliyorsunuz. İyi bir hayat ve iyi bir iş hayatına sahip olmak için İsviçre ideal bir ülkedir.

 

Alışkanlık

Yorum Yap

Yorum Yap