SGK Hizmet Tespit Davası

Hangi durumlarda dava açmadan SGK ya başvurulur, dava açmadan önce sgk’ya başvuru zorunluluğu, SGK hizmet tespit davası vb.. soruların cevapları için aliskanlik.com

Dava açmadan sgkya başvuru durumları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında belirlenmiş ve geçerliliği olan bir durumdur.

Dava Zorunluluğu ve SGK

Bir mahkemede bir konuyla alakalı savunmak için dava zorunluluğu vardır. Fakat SGK ile alakalı bazı konularda davasız şekilde SGK başvurusu yapılabilir.

Dava Açmadan Önce SGK’ya Başvuru Zorunluluğu

Bir davayı açmadan önce SGK’ya başvuru yapmanız gerekebilir. Hali hazırda çalışan veya emekli olan kişiler dava açmadan önce çalıştıkları kuruma başvuru yaparak sorunu çözmeye odaklanabilir.  SGK’ya yapılan başvurularda bazı konularda dava zorunlu bir hal alırken bazıları ise dava öncesi SGK olarak değerlendirilebilir.

7036 sayılı kanun kapsamında emekliler ve SGK çalışanları kendi bünyelerinde çıkan anlaşmazlıklar açısından bazı hakları savunmak üzere dava başvuruları yapmaları zorunludur.

Sgk Hizmet Tespit Davası

SGK hizmet tespit davası iş yerleriyle alakalı ve iş hukukuna yönelik bir dava türüdür. Hizmet davasında işverenler çalıştırdıkları kişilerin primlerini tam olarak yatırmakla yükümlüdür ve bunun aksi hallerde primlerde hiç yatmamış veya eksik yatma durumlarında işçiler işverene dava açabilir ve bunu yapmak için öncelikle bu detayların netleşmesi gerekir. Kurumdan gerekirse dökümler sorgulatma ve benzeri detaylarla dava öncesi hazırlık amacıyla temin edilebilir. Dava açmadan önce yapılması gereken kurumdan gereken önemli kanıtları almaktır. Sigortasız çalışılan süresi konusunda ve emeklilikle alakalı olarak bazı davalar için de bu ön bilgi gerekecektir.

Sgk Hizmet Tespit Davası Şartları 

Açılması gereken SGK hizmet tespit davası için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası şartlarına uygunluk aranmaktadır. Çalıştırılan işçinin hizmetiyle alakalı sigortasız bir işlem olduğunun tespit edilmesinin kanıtlanmamış olması gerekir.  Açılan davanın son 5 sene içinde açılmış olması şartı aranır. Ayrıca uzun vadeli sigorta konusuyla alakalı bir durum vardır.

SGK Hizmet tespit davası dilekçe örneği hazırlanarak iş mahkemesine başvuru yapılır.  Bu tür hizmet davalarının karmaşık bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Maaş bordroları, iş yerlerine ait dosyalar ve kayıtlar da dahil olmak üzere ispat açısından bir işlem yapılmaktadır. 7036 sayılı İş Mahkemeleri konusunda işlemler yürütülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu