Evrendeki En yüksek Dağ

Evrendeki en yüksek dağ, olimpos dağı nerededir, Olympus Mons yüksekliği, dünyanın en uzun dağı, everest dağının uzunluğu vb… ilginç bilgileri sizler için hazırladık.

Evrendeki En Yüksek Dağ Nerededir

Evrendeki en yüksek dağ Mars’tadır. Dev volkan Olimpos Dağı ya da Latince ismiyle Olympus Mons güneş sisteminde ve evrendeki en yüksek dağdır. 22 kilometre yükseklikle ve 624 kilometre genişlikle, Everest Dağının nerdeyse üç katı yüksekliğindedir ve o kadar geniştir ki bütün Arizona’yı ya da İngiliz adaları bölgesinin tümünü kaplar. Tepesindeki krateri 72 kilometre genişliğindedir ve 3 kilometreden fazla derinliğe sahiptir; yani Londra’yı rahatlıkla yutacak kadar büyüktür.

Mons Olympus Dağı birçok insanın dağ diyeceği şeye uymuyor. Tepesi yassı, suyu süzülmüş bir denizdeki uçsuz bucaksız plato gibi ve kenarları sarp bile değildir. Hafif eğimleri bir ile üç derece arasında, yani tırmanmak isteseydiniz terlemezdiniz bile. Bilindiği üzere, dağları yüksekliğine göre ölçüyoruz. Boyutlarına göre ölçseydik bir dağı sıradağlardan ayırmak anlamsız olurdu. Öyle olsaydı Everest Dağı, Olympus Mons’u gölgede bırakırdı. Bu dağ, neredeyse 2400 kilometre uzunluğundaki devasa Himalaya-Karakroram-Hindu-Kus-Pamir sıradağlarının bir bölümüdür.

Dünyanın En Eski 8 Resmi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın En Uzun Dağı Hangisidir

Dünyanın en uzun dağı Hawaii adasında bulunan Mauna Kea dağıdır. Mauna Kea Dağı, deniz seviyesinden yalnızca 4206 metre yükseklikte ancak deniz yatağından ölçüldüğünde 10,200 metre yüksekliktedir. Everest Dağından bir milin dörtte üçü kadar daha uzundur.

Dünyanın En Büyük 10 Gölü makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Everst Dağı Yüksekliği

Dağları ilgilendirdiği kadarıyla en son karara göre, “en yüksek,” deniz seviyesinden zirveye ölçüm anlamına geliyor; “en uzun” ise dağın dibinden tepesine kadar olan ölçüme deniyor. Yani Dünyanın en yüksek dağı Everest Dağı 8848 metreyle ancak en uzun dağı ise Mauna Kea Dağıdır.

Dağların yüksekliğini ölçmek göründüğünden daha alengirlidir. Tepenin nerede olduğunu görmek kolay görünüyor, ancak bir dağın tabanı tam olarak neresidir? Örneğin kimileri Tanzanya’daki Kilimanjaro Dağının 5895 metre ile Everest’ten daha uzun olduğu düşünüyor çünkü Everest, muazzam temeli olan Himalayaların uçlarından sadece biriyken Afrika düzlüğünden doğruca yukarı doğru uzanıyor. Diğerleri de en mantıklı ölçümün dünyanın merkezinden dağın tepesine olan uzaklığı ölçmek olduğunu iddia ediyor.

Dünya kusursuz bir küre şeklinde değil de basık olduğundan, ekvator merkeze diğer kutuplara göre 21 kilometre daha uzak. Bu durum dağların uzunluğunu ve yüksekliğini ölçmede hatalara neden oluyor.

Nepal’de Everest Dağına Mauna “Evrenin Annesi” Tibet’te ise Sagamartha “Dünya’nın Alnı” deniyor. Everest Dağı her sağlıklı genç gibi yılda 4 milimetre büyüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu