Kaç Çeşit Müzik Türü Vardır-Müzik Türleri

Dünyanın en çok dinlenen müziği, en çok dinlenen müzik türleri, müzik türleri, kaç çeşit müzik türü vardır, yeni müzik türleri, Türkiye’de en çok dinlenen müzik türleri vb.. en güzel müzikler için aliskanlik.com

Kaç Çeşit Müzik Türü Vardır

Müzik yüzyıllardan beri insanlar için önemli bir sanat olmuştur. Yakın tarihimizde ortaya çıkan farklı müzik türleri de hayran kitlelerinin oluşmasına sebep olmuş ve insanları peşinden sürüklemeye başlamıştır. Elbette müzik türlerinin sevilmesinde bu türleri icra eden sanatçı ve grupların da önemi büyüktür. Hatta pek çok müzik türünü sanatçılar ortaya çıkarmışlardır. Bazı türler kendiliğinden ortaya çıkarken bazılarının arkasında ise önemli hikayeler bulunuyor. Bu yazımızda insanlar tarafından beğenilmiş ve hayran kitleleri oluşmuş önemli müzik türlerine göz atacağız. Peki kaç çeşit müzik türü vardır gelin hep beraber bakalım ve dünyanın en çok dinlenen müzik türlerini detaylı olarak inceleyelim.

Pop Müzik Türleri

Pop müzik olarak bilinen tür adını popüler müzikten almıştır. Dünya üzerinde müzik denildiğinde bu yüzden insanları aklına gelen ilk müzik türü pop müziktir. Pop müzik ile diğer müzik türleri arasındaki en önemli özellik ise pop müziğin çabuk tüketilir bir müzik olmasıdır. Bu müzik yapım aşamasında bu amaca hizmet etmesi için kurgulanır ve dönemsel olarak dinlendikten sonra raflardaki yerini alır. Bu yüzden tüketim müziği olarak bilinen pop müziğe ait akılda kalıcı çok fazla şarkı da ortaya çıkmaz. Şunu da söylemek gerekir ki pop müzik zaman içinde oldukça değişmiştir. Özellikle 70 ve 80’li yıllarda dünyada yapılan pop müzik türleri ile bugün yapılan pop müzik arasında önemli farklar vardır. Günümüzde en çok dinlenen müzik türleri popüler müziğin bilgisayar destekli olarak yapılması hem üretim aşamasının hem de tüketim aşamasının çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olur. Dünyanın en çok dinlenen müziği türü de Türkiye’de en çok dinlenen müzik türleri başında da pop müzik türü gelmektedir.

Rock Müzik Türleri

Rock müzik dinleyicisini sevdiği türe en sadık olan dinleyici olarak adlandırmak doğru olacaktır. Bir müzik türünden ziyade içerdiği felsefi duruş bu müziği 60’lardan sonra çok daha bilinir hale getirmiştir. Temelinde caz müzikten ortaya çıkan bir müzik olsa da caz müziğe göre çok daha sert enstrüman kullanımları içerir. Bununla birlikte anlatılmak istenen şey her ne ise rock müzik türleri ile birlikte daha cesur bir şekilde anlatmanın da önü açılmıştır. Pek çok müzik türünde politika konu olarak alınmaz. Ancak rock müzikte politika konu olarak kolay bir şekilde işlenebilir.

Tekno Müzik Türleri

90’ların başından itibaren bilgisayarların hayatımıza girmesi beraberinde yeni müzik türlerinin de ortaya çıkmasına sebep oldu. Dünya genelinde çok fazla dinleyicisi olmasa da özellikle partilerde insanların eğlenmeleri için çalınan başlıca müzik türlerinden bir tanesi. Özellikle vurucu ritimlerin bulunması insanların içindeki dans etme dürtüsünü tetiklemekte. Tekno müzik türleri tam anlamıyla bir eğlence müziği olduğu için müzikal anlamda karışık bir düzene sahip değildir. Basit birkaç altyapı ile kolaylıkla insanların eğlenmesi sağlanabilir.

Klasik Müzik

Bilinen en eski müzik türlerinden bir tanesi olan klasik müzik kendi içinde de çeşitli türlere ayrılmakta. Bu türler ise dönemin yaşam koşullarından etkilenerek ortaya çıkan türler. Klasik müzik içinde en çok bilinen türlerin başında barok müzik gelmekte. Kendine has bir tınısı olan barok eserler, diğer klasik eserlerden kendilerini kolay bir şekilde ayırabilirler. Klasik müziğin en önemli yanlarından bir tanesi insanı sürekli olarak düşünmeye ve hayal kurmaya sevk etmesidir. Bilindiği gibi klasik müzik türleri eserlerinde söz bulunmaz. Bu yüzden verilmek istenen duygu sadece müzik ile verilmeye çalışılır ve geri kalanı dinleyicinin hayal etmesi sağlanır. Bununla birlikte klasik müzik eserlerinin her birinin isimleri de bilinir ve bu durum hayal etmeyi çok daha kolay bir hale getirir.

Metal Müzik Türleri

Rock müziğin daha sert hali olan metal müzik 70’li yılların başında İngiliz Black Sabbath grubu ile ortaya çıkar. Elbette geçen zaman içinde hem değişim gösterir hem de çok farklı kollara ayrılır. Ancak bugün en çok bilinen ve en çok dinleyicisi olan metal müzik türleri heavy metaldir. Her ne kadar İngiltere’de ortaya çıksa da kısa bir süre sonra Amerika bu müzik türünü yapan grupları sayesinde bayrağı eline almıştır. Günümüzde metal müzik tüm dünyada dinlenen evrensel bir müzik halini almıştır. En çok seyirci toplayan konserler yine metal müzik gruplarının verdikleri konserler olmuştur. 1991 yılında Moskova’da düzenlenen Monsters Of Rock festivalini aynı anda 1.6 milyon kişi izlemiştir. Bu türün başını çeken efsane gruplardan bazıları ise Metallica, Iron Maiden, Megadeth, Judas Priest, Manowar, Slayer gibi gruplardır.

Rap Müzik Türleri

Rap müzik dendiğinde insanların akıllarına saldırgan bir müzik türü gelebilir. Bu doğru. Rap müzik tıpkı metal müzik gibi bir isyan müziği olmasının yanında metal müziğe göre çok daha fazla söz içeren ve genellikle küfür ve hakaretler barındıran bir müzik türü olarak bilinir. Rap müzik ve hiphop müzik pek çok kişi tarafından birbirine karıştırılan iki müzik türüdür. Rap müzik türleri adını “Rhythm And Poem” yani Ritim ve Şiir kelimelerinin baş harfinden alır. Bu müziğin en belirgin özelliklerinden bir tanesi ise arka planda birbirini tekrar eden ve tüm şarkı boyunca değişmeyen bir ritim bulunması ve sözlerin bu ritmin üzerine söylenmesidir. Sözler çok hızlı bir şekilde söylendiği için bu türe uzak olanlar anlamakta zorluk çekebilirler. Şiddeti ifade etmek için kullanılan bir müzik olması sebebiyle zaman zaman bu müziği icra eden sanatçılar birbirlerine de şarkı yoluyla saldırmaktalar. Her grubun kendisine ait bir kitlesi olması ve iki grup arasında bir sürtüşme ortaya çıkması bu iki grubun kitlesinin de düşman haline gelmesinin önünü açmakta. Geçmişte Amerikalı pek çok rap müzik sanatçısı silahla vurularak öldürülmüştür. Bunun arkasında da şarkılarında birilerine saldırma ve hatta hakaret ve küfür etme boyutuna çıkma bulunuyor.

Hip-Hop Müzik Türleri

Rap ile karıştırılan bir müzik türü olduğunu bir önceki paragrafta açıklamıştık. Ancak temelinde bu iki müzik türü aslında birbirinden tamamen farklı iki müzik türü. Karıştırılmasının en büyük sebebi ise bu iki müzik türünü de siyahi kişilerin icra etmesi. Bu da Rap ve Hip-Hop’un birbirine karıştırılmasının önemli sebebi. Rap müzikteki saldırgan tavır hip-hopta kendisini daha sakin ve daha akıllıca yazılmış sözlere bırakıyor. Bunun yanında Avrupa’da hip-hop müzik türleri yapan çok sayıda sanatçı bulunmakta. Günümüzde Almanya bu müzik türü için önemli yerlerden bir tanesi olarak bilinmekte.

Caz Müzik Türleri

Adı sık sık Blues ile karıştırılan caz müzik 1930’larda Amerika’da yaşayan siyahilerin sokaklarda para kazanmak ve bunu yaparken de kendilerini daha iyi ifade etmek için yaptıkları bir müzik türü. Enstrümanlarından ses çıkarmak dışında müzikal bilgisi olmayan bu siyahi insanların yaptıkları müzik bu yüzden herhangi bir müzik teorisi ya da kuralı içermez. Dinlerken enstrümanların kendi içlerindeki uyumsuzluk dinleyeni rahatsız etme noktasına gelebilir. Ancak bu uyumsuzluk caz müzik türlerinin kendisidir. 1930’lardan günümüze gelene kadar her müzik türünde olduğu gibi caz müzikte de bir değişim olmuştur. Günümüzün önemli caz müzisyenleri bu müziği bir teori ve notasyon içine sokmuş ve biraz daha anlaşılır ve hazmı kolay bir müzik türü haline getirmişlerdir. Çıktığı zamanlarda sadece enstrümanlardan çıkan uyumsuz sesler yerine günümüzde birbiriyle uyumlu enstrümanlar içeren parçalar da ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu