Gastrit Hastaları Ne Yemeli Ne Yememeli

Gastrit Hastaları Ne Yemeli Ne Yememeli

Gastritin en temel nedeni olan helicobater enfeksiyonu bazı gıdalar ile daha kötü hale gelebilmektedir. Bazı gıdaların tüketilmesi mide zarını inceltmektedir. Gastritten dolayı mide asit düzeyi arttığında da mide zarar görüp yanabilmektedir.

Sizin için gastritiniz varsa uzak durmanız gereken ve faydalı olabilecek gıda ürünlerini araştırdık. Gastrit hastaları ne yemeli ne yememeli sorularına cevaplar

Gastrit hastaları ne yemeli sorusuna cevaplar;

Yüksek Lifli Gıdalar

Kabuklu yemişler, baklagiller, meyve ve yeşillik sindirim sistemi için son derece faydalıdır. Yüksek lif içeren bu gıdalar gastrite neden olan enfeksiyonu öldürmekte yardımcı olmaktadır. Uzman sağlıkçılar özellikle brokoli tüketiminin gastrit tedavisinde önemli bir yer kapladığını belirtmektedir. Sadece sebze meyve değil bitter çikolata, chia tohumu, siyah fasulye ve kabak çekirdeğinin içerisinde de yüksek lif bulunmaktadır.

Sağlıklı Yağ Kaynakları

Yağlı beslenmek gastrit hastaları için son derece zararlıdır elbette sağlıklı yağlar hariç. Somon, sardalya, ceviz ve chia tohumunda bulunan sağlıklı yağlar iltihaplanmayı azaltır.

Probiyotik Yiyecek ve İçecekler

Mide yanması yaşayanlara halk içerisinde yoğurt, kefir gibi ürünler önerilmektedir. Bunun nedeni probiyotik ürünlerin yaraları sararak koruyucu tabaka yapmasıdır. Probiyotik bakteriler yalnızca yoğurtta bulunmaz. Kimchi, turşu suyu, kombucha ve lahana turşusu gibi ürünlerde de bulunmaktadır.

Yağsız Proteinler

Protein gastritim mide duvarına verdiği zararı iyileştirmede yardımcı olmaktadır. Ancak her protein değil. Gastrit hastalarının yağsız protein tercih etmesi gerekmektedir. Bunlara tavuk, hindi göğsü, yumurta beyazı, ton balığı örnek verilebilir.

Antibakteriyel ve Flavonoid Açısından Zengin Besinler

Gastritin nedeni bir enfeksiyonken antibakteriyel ürünlerin iyi gelmesi kadar doğal bir durum yok. Antribakteriyel besin deyince akla ilk gelen sarımsak ve soğanken bir çok bu tür ürün bulunmaktadır. Kızılcık, kereviz, zerdeçal ve bal buna örnek gösterilebilir.

Sebze Suları

Gastrit hastalarına meyve suları doktorlar tarafından yasaklansa da sebze suları aksine mideye iyi gelerek yatıştırmaktadır. Patates suyu, kabak suyu gibi içecekler midedeki asit düzeyini aza indirerek mide zarının iyileşmesi için tedavide yardımcı olmaktadır.

Gastrit hastaları ne yememeli sorusuna cevaplar;

Asidik Yiyecek ve İçecekler

Gastrit hastası olan biri için turunçgiller ve kolanın zararlı fazla asit içeren gıdalar olduğu herkes tarafından biliniyor. Ancak daha asidik olup masum gözüken gıdalar da bulunabiliyor. Kahve, tahıllar ve bazı domates türleri koladan bile asidik olabiliyor.

Kızarmış Yağlı Yiyecekler

Kızartma yemekler herkes için son derece sağlıksızken gastrit hastaları için iki kat daha zararlıdırlar. Uzmanlara göre yüksek kolestrol aynı zamanda gastrit ile ilişkilidir.

Karbonatlı İçecekler

Zararlı ve asitli içeceklerin gastrit hastalığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ancak bununla birlikte vücuda son derece faydalı olan mineral akımından zengin maden suları da midede gastrit sorununu tetiklemektedir.

Baharat ve Baharatlı Gıdalar

Bilmeyen yoktur ki baharat ve acı gıdalar mideye zarar vermektedir. Bununla birlikte gastrit hastaları için durum daha tehlikeli bir hal alabiliyor. Doktorlar gastrit hastalarının mutlaka acı biber, wasabi, yaban turpu ve hardaldan uzak durması gerektiğini belirtiyor. Ancak baharatların tamamen zararlı olacağını söylemek yanlış olacaktır. Bazı baharatlar gastriti tetiklemediği gibi iyileştirmektedir.

Alkollü İçecekler

Alkol başlı başına zararlıyken gastrit gibi zorlu bir mide rahatsızlığında alkol daha tehlikeli olabilmektedir. İyileşme sürecinde olan bir midenin iyileşme sürecine son vererek durumu kötüleştirebilir.

İşlenmiş Yiyecek ve Fast Food

İşlenmiş yiyecekler genellikle derin yağda kızartılmaktadır. Zaten hazır yağların mideye zararlı olduğunu biliyoruz. Bunun yanında tatlandırıcı ve renklendiriciler ile durum daha da kötü bir hal alabilmektedir. Bunun önüne geçmek için eğer bir gastrit hastasıysanız hazır gıdalar tüketmekten kaçınmalısınız.

Steroid Olmayan Antiinflamatuvar İlaçlar

Gastrite neden olan asıl temel şeyin ilaçlar olduğunu söyleyen pek çok doktor bulunuyor. Bu yüzden ilaç kullanırken gastrit hastaları oldukça dikkatli olmalıdır. Aspirin, ibuprofen, naproksen gibi yaygın ilaçlar gastriti tetiklemektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu