İtalya Yaşam Maliyeti 2024

İtalya yaşam maliyetleri

İtalya yaşam maliyeti 2024 yılında enflasyon oranlarına göre yükseldi. Ancak maaşlar da yükseldi. İtalya’da yaşam maliyeti 1 kişi için aylık kira vermeyecekse 676 dolardır. 4 kişilik bir ailenin İtalya yaşam maliyeti ise 3.244 dolardır. Ev kiraları tek kişilik odalar için 644 dolar, kalabalık evler için 1.125 dolardır.

İtalya yaşam maliyeti 2024

Tek kişi aylık yemek masrafı

 

442 dolar

 

4 kişilik yemek masrafı

 

1.174 dolar

 

Aylık ulaşım 4 kişi için

 

261 dolar

 

En düşük maaş

 

1.675 dolar

 

İtalya nüfusu 60 milyondur. Ülkenin yüzde 28’i İngilizce konuşuyor. İtalya yaşam maliyeti 2024 İnsanların bu ülkede-ortamda ömrü ortalama 83 yıldır.

İtalya Yaşam Maliyeti 2023
İtalya Yaşam Maliyeti 2024

İtalya Market ve Barınma Fiyatları

Öğle yemeği tek kişi

 

14.4 dolar

 

Fast Food

 

9 dolar

 

1 L bira

 

10 dolar

 

40 metre daire kirası

 

471 dolar

 

80 metre daire kirası

 

1.226 dolar

 

Aile aylık su elektrik ısınma

 

174 dolar

 

Daire fiyatları metre kare

 

2.368 dolar

 

 

1 L süt fiyatı

 

1.3 dolar

 

1 kg ekmek

 

3.2 dolar

 

1 kg pirinç

 

1.9 dolar

 

1 kg peynir

 

14 dolar

 

1 kg tavuk

 

9.9 dolar

 

1 kg kırmızı et

 

16.4 dolar

 

Berber ücreti

 

15 dolar

 

Kreş aylık kirası

 

481 dolar

 

İtalya’da En Güzel Oteller

Belmond Hotel Caruso Hoteli

 

Amalfi kıyısında, Ravello’da yer alan lüks bir otel. Tarihi bir sarayın restorasyonuyla yapılmıştır ve nefes kesen manzaralara sahiptir.

 

Hotel Hassler Hoteli

 

Roma’daki İspanyol Merdivenlerinin tepesinde yer alan bu otel, Roma’nın tarihi cazibe merkezlerine yakındır ve harika bir manzaraya sahiptir.

 

Il Sereno Hoteli

 

Como Gölü’nde yer alan bu otel, modern tasarımı, lüks olanakları ve güzel manzaralarıyla ünlüdür.

 

Hotel Santa Caterina Hoteli

 

Amalfi kıyısında yer alan bu otel, deniz manzaraları ve güzel bahçeleri ile ünlüdür.

 

İtalya’da En Popüler Üniversiteler

Università Cattolica del Sacro Cuore

 

İtalya’nın en büyük ve en prestijli özel üniversitelerinden biri olan Cattolica, sosyal bilimler, hukuk, mühendislik ve diğer birçok alanda eğitim sunmaktadır.

 

Politecnico di Torino

 

İtalya’nın en saygın teknik üniversitelerinden biri olan Politecnico di Torino, mühendislik, mimarlık ve tasarım konularında uzmanlaşmıştır.

 

Università degli Studi di Roma Tor Vergata

 

Roma’da yer alan bu üniversite, mühendislik, tıp, sosyal bilimler ve matematik gibi birçok farklı disiplinde eğitim vermektedir.

 

Università di Bologna

 

İtalya’nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi, tıp, hukuk, mühendislik ve sanat gibi birçok farklı disiplinde eğitim sunmaktadır.

 

Politecnico di Torino

 

İtalya’nın en saygın teknik üniversitelerinden biri olan Politecnico di Torino, mühendislik, mimarlık ve tasarım konularında uzmanlaşmıştır.

 

 

 

 

 

İtalya’da Part Time İşler 2024

Garsonluk

 

1500-1600 dolar

 

Bar ve kafelerde işçilik

 

1500-1600 dolar

 

Temizlik işleri

 

1500-1600 dolar

 

Evde bakım hizmetleri

 

1500-1600 dolar

 

İnşaat işleri

 

2500 dolar

 

Şoförlük -kuryecilik

 

2500- 1500 dolar

 

Turist rehberliği

 

1500 dolar

 

Türkiye’den İtalya’ya çalışmak için gitmek isteyenlerin birkaç seçeneği olabilir değerli girişimciler. İş aramak ve çalışmak için İtalya’ya seyahat etmek isteyenlerin birkaç yolu var. İtalya’da çalışmak için Türkiye’den gitmek isteyenlerin öncelikle İtalya’da çalışmak için bir vize almaları gerekmektedir. İtalya yaşam maliyeti 2024 Bu, İtalyan konsolosluğuna başvurarak veya İtalyan hükümetinin yetkilendirdiği bir başvuru merkezi aracılığıyla yapılabilir. İşverenin iş teklifini almak ve kabul etmek gerekebilir. Türkiye’de AB vatandaşlığına sahip olanlar, İtalya’ya seyahat etmek ve çalışmak için özel bir vizeye ihtiyaç duymayabilirler.

Ancak, bu kişilerin yasal olarak çalışmak için uygun bir belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Avrupa İşletme ve İstihdam Hizmetleri Ağı (EURES), Avrupa Birliği içindeki işverenler ve iş arayanlar arasında iş bağlantıları kurmak için tasarlanmış bir hizmettir. İtalya yaşam maliyeti Türkiye’den İtalya’ya gitmek isteyenler, EURES aracılığıyla İtalyan işverenlerle iletişim kurabilirler. İtalya, yabancı öğrencilere ve gençlere yönelik çalışma programları sunmaktadır. Bu programlar genellikle İtalya’da staj yapmak veya kısa süreli çalışmak için fırsatlar sunar. Türkiye’den İtalya’ya gitmek isteyenler, İtalya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek bu programlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

 En Güzel İtalyan Yemekleri

İtalyan mutfağı dünya çapında çok ünlüdür ve birçok lezzetli yemek bulunuyor. İtalyan yemekleri arasında en popüler olanları ise şöyle sıralanıyor: İtalya’nın Napoli şehrinden gelen pizza, dünyanın her yerinde çok popüler bir yemektir. Pizza, ince hamurun üzerine sos, peynir ve farklı malzemelerin konulması ile hazırlanır. İtalyan yemeklerinin olmazsa olmazı pastadır.

Farklı şekillerde ve lezzetlerde sunulur. Özellikle makarna ve lasagna gibi örneklerinin en çok sevilenleri arasındadır. Pirinç, mantar, deniz ürünleri, sebzeler veya et ile hazırlanan kremalı bir yemektir. İtalyan yemeklerinden bir diğer popüler olan Osso Buco, dana eti, sebzeler ve baharatların bir araya getirilmesiyle hazırlanır. Dilim et, roka, parmesan peyniri ve limon suyu ile servis edilen bir soğuk yemektir. Bulgaristan Yaşam Maliyeti merak ediyorsanız bu sayfayı tıklayın

 

Çorba sevenler için, sebzeler, domates ve makarnaların bir araya getirilmesiyle yapılan minestrone çorbası İtalyan yemekleri arasında popüler bir seçimdir. İtalya yaşam maliyeti 2024 Tatlı sevenler için, kahve ve kakao lezzetleriyle hazırlanan Tiramisu, İtalyan mutfağının en popüler tatlıları arasındadır. İtalyan dondurmaları, dünya genelinde ün salmıştır. Ağız tadına öncelik veren her gezginin gitmesi gereken ilk Avrupa ülkesi İtalya’dır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu