ABD dolar endeksi nedir, DXY nedir, dolar endeksi yükselmesi ne demek, abd dolar endeksinde hangi para birimleri var, dolar endeksini etkileyen faktörler vb.. ekonomi makaleleri için aliskanlik.com

ABD Dolar Endeksi Nedir? DXY Türk Lirası İçin Neden Önemlidir?

Yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki yükseliş trendi son zamanlarda tarihi seviyelere ulaşırken ekonomiyle pek içli dışlı olmayan insanlar bile günlük muhabbetlerinin önemli bölümünü finansa ayırıyor. Hatta maaşlardan arta kalan bölümlerini direkt dövize, altına çevirenler bile var. Peki dolar endeksini etkileyen faktörler nelerdir. Haliyle küçük yatırımcı şeklinde niteleyeceğimiz kişilerin piyasaya girişiyle birlikte ufak da olsa yeni alımların, eskiye nazaran arttığı söylenebilir. Belirttiğimiz gibi TL’de kalmak istemeyenlerin genel tercihi ya yabancı paralar oluyor ya da altın. Yabancı paralar arasında da ülke gündemimizin de devamlı merkezinde bulunan dolar başta geliyor. Her ne kadar diğer tüm ülkelerin paraları TL karşısında değer kazanıyorsa da ABD doları birimi üzerinden borçlandığımızdan yükselişe geçtiği anda hem bireysel hem de ulusal çapta etkisi daha büyük oluyor. İrili ufaklı meblağlar elinde bulunduran vatandaşlar da acaba sermayemi buraya yatırsam kazançlı çıkar mıyım diye düşünüyor. Gelgelelim dolar fiyatı için etkili olan bazı parametreler ve değerler vardır. Örneğin ABD dolar endeksi nedir şeklinde bir soruyu kendinize sormadıysanız, biraz daha temkinli davranmanızda fayda var. Yine DXY biçimde de ifade edilen endeks Türk Lirası için neden önemlidir konusunda da yeterli bilgiye, tecrübeye ulaşmadan yatırım gerçekleştirmemelisiniz.

ABD Dolar Endeksi DXY Nedir

Finans piyasalarının ne denli hareketli ve dengesiz olduğu herkesin malumu. Örneğin ufak bir parayla milyonları kazanabilirken garanti görülen araçlarla tüm sermayenizi bile kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla kararları ve stratejileri ortaya çıkaracak birçok gösterge bulunmaktadır. Konuyu dövize ve dolara getirdiğimizde de benzer parametreler geçerlidir. ABD Dolar Endeksi (DXY) nedir derseniz, bir bakıma doların dünyadaki önde gelen para birimleri karşısındaki değeridir denilebilir. Detaylı olarak dolar endeksi ne demek yönündeki sorulara cevaben şunları söyleyebiliriz. Piyasalarda en iyi hacme sahip olan altı para birimi bir sepette toplanır. Sepetin dolara denk tutulan değerinin yükselmesi ve alçalmasıyla dolar endeksi bulunur ve DXY şeklinde ifade edilir.

Bireyler dolar endeksi hangi para birimlerinden oluşur yanıtını alarak kabataslak bir hesap yapabilir. Çünkü aşağıda belirteceğimiz birimlerin ciddi anlamda yükseleceğini düşündüğünüzde bu endeks de negatif bir ivmeyi izleyecektir.

ABD Dolar Endeksi’nde Hangi Para Birimleri Var 

1.Euro (EUR) – Yüzde 57,60
2. Japon Yeni (JPY) – Yüzde 13,60
3. İngiliz Sterlini (GBP) – Yüzde 11,90
4. Kanada doları (CAD) – Yüzde 9,10
5. İsveç Kronu (SEK) – Yüzde 4,20
6. İsviçre Frangı (CHF) – Yüzde 3,30

Birimler, yanlarında yazılan yüzdelik dilimler kadar endekste etkilidir. Böylelikle Euro bölgesini meydana getiren 19 yabancı ülkenin Euro’yu kullanması sebebiyle ne denli önemli olduğu tahmin edilebilir.

Çeşitli uç zihniyetlerdeki kişiler doların yerine kullanılabilecek bir birim yaratmaya çalışsa da bunun kısa sürelerde gerçekleşmeyeceğini belirtmek gerekir. Çünkü uluslararası ticaret ağının en önemli değişmezi konumunda bulunmaktadır. Amerika dışındaki herhangi iki ülke dahi ticaretlerini dolar üzerinden hesaplarlar. Bu yüzden sadece bizim için değil tüm dünya için doların ve endeksinin yeri tartışılmazdır.

Dolar Endeksi Yükselmesi Ne Demek

Yazının bu bölümüne dek yazdıklarımızdan yola çıkacak olursak DXY’nin yükselmesi doların bütün para birimleri karşısında değer kazandığını göstermektedir. Endeks aşağılara inince de diğer birimlerin yükseliş trendine girdiğiniz anlamalıyız. Haliyle dolar endeksinin Türk Lirası için önemi de burada gün yüzüne çıkmaktadır. Örneğin ABD (DXY) düşmesine rağmen dolar / TL kuru artıyorsa, bu değişim özellikle ülkemiz kaynaklı finansal sebeplerden kaynaklanmaktadır. Peki dolar endeksi yükselmesi ne demek sorusu akıllara gelir. Böylece endeks tekrardan yukarılara çıkarsa ve halihazırda Türkiye’deki negatif ekonomik gelişmeler de devam ederse toplamda TL’nin toplamda iki kat değer kaybedeceği öngörülebilir.

Eğer ki dolara yatırım yapmak tarzında bir hedefiniz varsa DXY takip ederek yola çıkmalısınız. Dolar dünya üzerinde değer kaybı yaşadığında bu bir miktar bizim paramıza da yansır ve kur ülkemiz adına pozitif ilerler. Tam tersi olduğunda da dolar yine yukarıları zorlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap