Sivilce Nasıl Patlatılır

Sivilce neden çıkar, sivilceyi sıkarsak ne olur, sivilce nasıl patlatılır, sivilce nasıl geçer vb… sivilce hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Özellikle ergenlik döneminde baş gösteren ve zamanla gittikçe artan, kötü bir görünüşe neden olduğu için herkesin dert yandığı bir sorundur sivilce.

Siyah Nokta Neden Olur

İnsan derisinin içinde özellikle de boynun yukarısında kalan bölgelerde her tüy ağzına bir yağ gözeneği düşer. Bu yağ gözeneklerinde de cildimizin parlaklığını sağlayan, onu dış koşullardan, rüzgâr, güneş vb. koruyan sebum diye bilinen sabunumsu bir madde bulunur. Gözeneklere dolan bu yağ; bakteri ve ölü hücre kalıntılarının birikmesi ve havayla temas etmesi sonucunda okside olarak rengi siyaha dönen bir cilt problemi olarak ortaya çıkar ki buna siyah nokta deriz.

Sivilce Neden Çıkar

Dolan bir gözeneğin ucu kapandığında havasız ortamı  seven bakterilerin o bölgede çoğalması sonucunda da kese genişleyerek sivilce oluşur. İlk önce kendini akne olarak gösteren bu problemin nedeni; stres, kötü kozmetik ürünlerinin kullanımı, hormonlar ve kullanılan bazı ilaçlar olabilir. Stres, yağ bezlerinin aşırı çalışmasını tetiklerken kötü kozmetikler gözeneklerde bakteri oluşumuna neden olur, hormonlar ise sebum bezlerinin aşırı salınım yapmasını sağlar. Deri altındaki sivilceler için Deri Altındaki Sivilce Nasıl Geçer makalesini okuyabilirsiniz.

Sivilceyi Sıkarsak Ne Olur

Kötü görünüme neden olan bu sivilcelerden hiçbirimiz hoşlanmayız. Bu yüzden en ufak bir sivilce çıktığında hemen onu sıkarak patlatma ihtiyacı hissederiz. Oysa bu yanlıştır! Özellikle ergenlik döneminde çıkan bu sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır; çünkü her ne kadar tam olarak sıktığımızı zannetsek de bir kısmı hala deri altında kalır. Bu da ciltte iltihaplanmaya neden olup geçici olmasına rağmen kalıcı izler bırakmasına neden olur. Eğer gerçekten patlatmak istiyorsak da bunu çok dikkatli bir şekilde yapmamız gerekir. Peki sivilce nasıl patlatılır hep beraber inceleyelim.

Sivilce Nasıl Patlatılır

Sivilcedeki iltihabın tam olarak dışarı çıktığından emin olmalıyız. Sıkmamıza rağmen içindeki sıvı yerine kan çıkmaya başlarsa kesinlikle sıkma işlemine devam etmemeliyiz. Derinin tahrişiyle birlikte, tekrar iltihap kapmasına neden olabiliriz. Bu yüzden, temizleyici ürünlerle birlikte temizliğini yapmamız gerekir. Sivilceler her ne kadar bizim için problem yaratmış º da onlarla bir müddet de olsa yaşamaya alışmalıyız.

Sivilce Nasıl Geçer

İnsan vücudu, çalışma prensibi, hormonlar sayesinde verilen tepkiler çok farklıdır. Bu yüzden yapmamız gereken ilk iş cilt bakımımızı düzenli olarak yapmaktır. Her ne kadar kötü görünüşe sebep olsa da üzerini çok fazla fondöten ya da diğer kozmetik ürünlerle kapatmamalıyız çünkü bu, derinin hava almasını sağlamak yerine, iyice havasız kalmasına neden olur. Diğer yapmamız gereken işlemse çıkan sivilcenin kendiliğinden geçmesini beklemektir. Birkaç günde kaybolacaktır zaten. Eğer kaybolmazsa ve sivilcelerimiz hala artma eğilimindeyse bir uzmana görünmekte fayda vardır. Ayrıca sivilceye iyi gelen şifalı bitkiler makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu