Adana Gezilecek Yerler

Adana gezilecek yerler, adana gezi rehberi, adana’da neler gezilir, adana kazancılar çarşısı, adana bebekli kilise, adana tepebağ evleri, adana saat kulesi vb.. adana hakkında bilgiler

Adana Gezilecek Yerler

Adana, Türkiye’nin en kalabalık 6. şehri konumundadır. Gezilecek yerleri olduğu kadar damağınızda tadı kalacak lezzetli yemekleriyle bizi kendisine çekiyor. Öncelikle gelelim Seyhan nehrine. Nehrin uzunluğu 560 km’dir. Bu uzunluğuyla ülkemizin en uzun 10 nehri arasında bulunmaktadır. Seyhan manzarası her zaman dillerde gezmiştir. Ben de hep merak ettiğim için sonunda gezme fırsatım oldu. Seyhan bölgesi, Adana’nın en kalabalık ilçesidir. Seyhan’a geldiğinizde gezmeniz gereken en önemli yer tabi ki Tebebağ’dır. Taş Köprü’den geçerken altınızdan akan nehrin hışırtısıyla bir anlık da olsa huzur bulacaksınız. Ayrıca köprü yapılalı yüzlerce yıl olduğunu da unutmamak gerekir.

Adım Adım Geziyoruz

Fırsat bulursanız ilk gitmeniz gereken yerlerden biri de Tepebağ ilçesinde 1880’li yıllarda Saint Paul adına yapılmış Bebekli Kilise ’dir. Kiliseye bu ismin verilmesinin nedeni tepesinde bulunan 2,5 metrelik Meryem Ana heykelinin bebeğe benzetilmesidir. 1915 sözde Ermeni soykırımından sonra kentte yaşayan halk şehri terk ettiği için Bebekli Kilise Katolik cemaate verilmiştir. Fakat şu anda kilise hem Katolik hem de Protestan cemaat tarafından kullanılmaktadır. Şunu söyleyelim içeriyi gezmek için pazartesi- çarşamba- cumartesi saat 14:00-16:00 arası gitmeniz gerekiyor.

Adana Bebekli Kilise

Tepebağ mahallesine gittiğinizde sizi Ermeni mimariyi yansıtan tarihi evler ve taş okullar karşılamaktadır. Tabi birçok ev restore edilerek kamu binaları, otel ve kafe tarzı yerlere çevrilmiştir.

 

Adana Tepebağ Evleri

Her şehirde elbet bir saat kulesi vardır. Ancak Adana’da ülkemizde görebileceğiniz en büyük saat kulesi bulunmakta. Söylediğim gibi kulenin ismi Büyük Saat. Uzunluğu 32 metre olan kule 1882 yılında Abidin Paşa zamanında tamamlanmıştır. Kulenin yapılış amacı hem modernleşme göstergesi olması açısından önemli hem de resmi kurumların mesai saatlerini ve ezan vakitlerini göstermektir.

Adana Saat Kulesi

Taş Köprü, Sinema Müzesi Daha Neler Neler …Seyhan nehrini altına alan Taş Köprü Seyhan ve Yüreğil ilçelerini birbirine bağlar. Tarihi önemi ise Dünya’da halen kullanımda olan en eski taş köprü olmasıdır. Adana şehrinin simgesi olarak kabul edilir. Köprünün karşısında Sinema Müzesi bulunur.

Adana Taş Köprü

Müze içinde Yeşilçam filmlerinin afişleri ve çekimlerde kullanılan kameralar oldukça ilgi çekici. Özellikle cebimizdeki telefonun kamerasının daha iyi olduğunu düşününce. Giriş ücretsiz olduğu için halk ziyaretini hiç eksik etmiyor. Ayrıca eski kostümler ve Yılmaz Güney’in hapishanede yattığı dönemde yazdığı mektuplar da bulunmakta.

 

Adana Sinema Müzesi

Gezmekten karnımız acıkınca girdik Kazancılar Çarşısına. Tarihi yemeklerin geneli çarşı içindeki esnafta satışa sunulmuş şekilde. Adana gelince ne yenir tabi ki kebap. Dünyaca ünlü ve lezzetli yemeğimiz Türk kebabını yemek için Asmaaltı ’na girdik ve hayatımızda yediğimiz en lezzetli kebap bizi karşıladı. Ben daha fazla anlatmayım. Giderseniz kesinlikle uğrayın.

Adana Kazancılar Çarşısı

Ayrıca Kazancılar çarşısında zanaatkârların ürettiği bakırlar, lokumcular ve helvacılar gibi esnaflardan kaliteli yiyecek ve eşyalar alabilirsiniz.

Adana Ulu Cami, Ramazanoğlu Beyliği zamanında inşa edilmiş en önemli eserdir. Aynı zamanda külliyesi olan camide türbe, medrese, mescit, imaret, hamam, arasta, çeşme ve çarşılarıyla külliyeyi oluşturur.

 

Adana Etnografya Müzesi

1924 yılında müze olarak düzenlenen Etnografya Müzesi bundan önce kilise olarak kullanılmaktaydı. 1845 yılında Kuruköprü mevkiinde inşa edilmiş. 1983 yılında ise Etnografya Müzesine dönüştürülmüştür. Müzede Çukurova köylerinde ve Toroslar ’da yaşayan Yörüklerden kalma oldukça fazla eşya bulunmakta. Ayrıca bahçesinde hat sanatıyla yazılmış kitabe ve mezar taşları bulunmakta. El dokuma tezgâhları, mekik, çıkrık ve duvarlarda yöresel kilim örnekleri yer almaktadır. Kılıç, kalkan, kolyeler, yüzükler ve tesbihler gibi birçok tarihi eser mevcut. Merakınız varsa gezmeden gelmeyin.

Ayrıca yemek yediğiniz yerlerde doymadan kalkmaya çalışın. Daha yiyecek içli köfteler, analıkızlı, bici bici ve sıkma gibi birçok lezzetli yemek karşınıza çıkacak. Hepsinin tadına bakmadan geri dönmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu