Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız? Belirtileri nelerdir?

Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız? Belirtileri nelerdir? Depresyon nedir? Gelin detaylı bir şekilde sizlere olağan durumu ve iyileşme süreçlerinden bahsedelim.

Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız?

Günümüzde sık rastlanan ve gün geçtikçe artmakta olan depresyon teşhisi kişilerin günlük hayatını çokça etkileyen bir durum olup davranış, his, düşünce ve hareketlerindeki olumsuzluklara denir. Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız? Günlük durumlardan zevk alamama, sevilmediğini hissetme ve uyku problemleri başta olmak üzere depresyon, tedavisi mümkün olan tıbbi bir hastalıktır.

Kişi neden depresyona girer?

Aile bireylerinden birini kaybetme, sosyal şartlar, ekonomideki bozukluk, eşitsizlik, adaletsizlik, haksızlığa uğrama, sevgiliden ayrılma, ölüm, işsizlik, ihtiyaçlarını giderememe durumu, aşırı miktarda alkol vb. alımı, boşanma, hasar bırakıcı ölçüde yaşanmış çocukluk travmaları, anne babanın sahip çıkmaması, aile içi yaşanan sürekli kavga, terk edilmiş olmak ve ergenlikle beraber gelen duygu değişimleri kişileri depresyona sokan en büyük etkenlerdir.

Depresyona girdiğini gösteren işaretler:

1-Hayattan zevk alamama durumu

2-Değersiz hissetmek

3-Sevilmediği düşüncesi

4-Uyku bozukluğu (aşırı uyuma veya uykusuzluk)

5-Yorgun hissetmek

6-Yeme içmede problem yaşama ( çok yeme ya da yemek yiyememe durumu)

7-İntihara meyilli olmak

8-Odaklanmada zorluk yaşamak

9-Sürekli üzgün hissetmek

10-Fiziksel hareketlerdeki yavaşlık ve uyuşukluk durumu

Depresyondan çıkmak için neler yapılabilir?

Depresyondan çıkmak için öncelikle düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekmektedir. Kafamızdaki kimse beni sevmiyor, önemsenmiyor, ben hiçbir işe yaramam gibi düşünceleri; sevdiklerim beni seviyor, onlar tarafından önemseniyorum ve istediğim sürece her şeyi başarabilirim gibi cümlelerle değiştirmemiz gerekiyor. Buna kendimiz inanırsak gerisi çok kolay bir şekilde gelecektir. Bunları uyguladıktan sonra artık depresyon yatağımızdan çıkmalı ve depresyon kıyafetlerimizi çıkardıktan sonra bizi iyi hissettiren arkadaşlarımızla, kuzenimizle ya da sevgilimizle dışarı çıkıp ruh halimizi olumlu yönde dağıtmalıyız. Onlarla geçireceğiniz keyifli zaman ve bir moral konuşması kısa zamanda depresyondan kurtulmanızı etkileyecektir.

Bunun dışında evinizde yapacağınız küçük değişiklikler de sizi olumlu etkileyecek faktörelerdir. Eşyaların yerini değiştirmek, duvarın renginde değişiklikler yapmak ya da eve yeni eşyalar almak gibi şeyler size yeni bir hayattaymışsınız gibi hissettirerek önceki hayatınızı kısa zamanda unutmanıza yardımcı olur.

Ardından yeni hobiler edinmek, Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız? sosyal aktivitelere katılmak, yeni yerler keşfetmek de depresyon halini dağıtan durumlardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu