Balıkesir gezi rehberi, balıkesir gezilecek yerler, balıkesir’de ne yenir, balıkesir tatil yerleri, balıkesir turistik mekanlar vb… balıkesir hakkında detaylı bilgi…

Balıkesir Gezi Rehberi

Yurdumuzun dört bir yanı farklı iklimlere, kültürlere ve doğal kesitlere ev sahipliği yapıyor. Çeşitliliğin eşsiz bir uyumla bir araya geldiği coğrafyamızda Anadolu’nun tüm güzellikleri meraklı gezginlerin her zaman ilgisini çekmeye devam ediyor. İç turizmin popülerleşmesiyle birlikte seyahat planları yapan birçok kişi 7 bölgemizin saklı güzelliklerini keşfetmek, yeni lezzetleri denemek ve tazelenmek için yeni arayışlara giriyor.

Ülkemizin iki önemli bölgesi arasında bulunan bu yerlerden biri, güzel ve şirin ilimiz Balıkesir’dir. Ege ve Marmara iklim özelliklerinin kaynaştığı, yüzyıllardır çeşitli toplumların yaşam alanı olarak tercih ettiği Balıkesir’i ziyaret etmek isteyen okuyucularımızla, akılda bulunması gereken bazı önemli ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Balıkesir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balıkesir, ülkemizde turistik ilçeleri bulunan, doğal güzelliklerle çevrili illerimizden biridir. Erdek, Bandırma, Ayvalık, Manyas, Edremit ve Gönen gibi tarihi ve turistik beldelerin bulunduğu ilimiz tam yirmi ilçeden meydana gelir. Balıkesir’in bu önemli noktalarını görmek için seyahatlerinizde yeterli zamanı kendinize ayırmanız gerekir. Her biri ayrı konaklama olanaklarına sahip güzel ilçelerde şehrin farklı manzaralarını, lezzetlerini ve kültürel mirasını takından tanıma şansı bulabilirsiniz.

Balıkesir şehri yalnızca yerli turizmin değil yabancı turistlerin de ziyaret ettiği bir şehirdir. Yabancı turistlerin genellikle uğrak noktaları yeterlilik iznine sahip plajları ve tarihi yerleridir. Doğa manzaraları ve masmavi suları Balıkesir’in birçok noktasını ziyaret açısından cezp edici kılmaktadır. Şehrin sınırları içinde yer alan Avşa ve Marmara gibi adalar da, tatilcilerin tercih ettiği önemli büyük turistik merkezlerdir. Uzun kıyıların tadını çıkarabileceğiniz Balıkesir şehrimiz, eğlence mekânlarıyla, yaz aylarında gelen konuklarına renkli geceler yaşatmaktadır.

Balıkesir’de termal turizm önemli bir yere sahiptir. Şifalı sularıyla birçok rahatsızlığı hafiflettiği düşünülen termal alan ve konaklama merkezlerine şehrin birçok noktasında rastlayabilirsiniz. Dünyaca ünlü milli parkımız olan Kuş Cenneti yine bu güzel şehrimizde ziyaret edilecek alanlardan biridir. Balıkesir’in zengin bir mutfak kültürü vardır. Turistik mekânlarda deniz mahsulleri başta olmak üzere birçok mutfağın örneklerine rastlanabilir. İlin yerel yemekleri konuklarına unutulmayacak bir damak keyfi yaşatabilir.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir’de görülmeyi bekleyen onlarca önemli doğal, tarihi ve kültürel güzellik bulunmaktadır. Seyahat sürenize göre ziyaret edeceğiniz noktaları önceden belirlemeniz yerinde olacaktır. Ziyaret edilmesi gereken yerlerden bazılarını sizler için sıralayalım:

Kuş Cenneti Parkı

Kuş Cenneti Parkı

Milli parklarımız arasında önemli bir yere sahip olan Kuş Cenneti, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Eşsiz bir göl manzarası eşliğinde bu doğal güzelliğin keyfini yaşayabilirsiniz.

 

 

 

Sarımsaklı

Balıkesir Sarımsaklı

Turistik güzel bir kumsala ev sahipliği yapan bölge hem denizin tadını çıkarmak hem de dinlenmek için ideal yerlerden biri. Çevrede alışveriş yapabilir, turistik hatıralıklardan alabilirsiniz. Sarımsaklı bölgesine yakın mesafede bulunan Şeytan Sofrası görülecek önemli noktalardan birdir.

 

 

İda Dağı

Balıkesir İda Dağı

Kaz Dağı adıyla da bilinen bu dağ, temiz hava almak ve uzun yürüyüşler yapmak için ideal yerlerden biridir. Ormanlık alanları ve akarsularıyla İda Dağı, doğal cennetlerden biridir.

 

 

 

 

Ayvalık

Balıkesir Ayvalık

Balıkesir’in turistik ilçelerinden biri olan Ayvalık, yaz aylarında denizin, kumun, güneşin ve eğlencenin tadının çıkarılabileceği önemli bir beldedir.

 

 

 

 

Balıkesir’de Ne Yenir

Balıkesir de Ne Yenir

Balıkesir ilimizde kıyı bölgelerde yer alan turistik restoranlarda taze hazırlanan deniz mahsullerini denemeden geçmek olmaz. Şehrin yöresel sebze çorbaları tadılacak diğer lezzetler arasındadır. Höşmerim tatlısı, Balıkesir ile özdeşleşen en önemli lezzetlerden biridir. İnsan bedenine olan yararlı katkılara sahip doğal zeytinyağı şehirden dönüşte alabileceğiniz ürünlerin başında gelir.

Yorum Yap

Yorum Yap