Şimşek Taşı Nedir?

Şimşek Taşı Nedir? Türk Dil Kurumuna göre gök taşı anlamına gelir. Şimşek taşı, meteor parçası veya meteorit olarak da bilinir. Bir enkaz parçası olan şimşek taşı gezegen veya bir yüzeye atmosferden geçiş yapan bir parçadır. Kesin bilgi olmamakla birlikte enkaz kalıntısı olan şimşek taşının kuyruklu yıldız, asteroit ya da  meteorit kaynaklı olunduğu söylenir.

Şimşek Taşı Nedir?

Şimşek taşı gibi katı bir kalıntı olan cisimlerin atmosfere girmesiyle beraber oluşan hız nedeniyle basınç, sürtünme ve farklı etkileşimlerin sonucuyla ısınmaya ve o anda ısısını yayarak ateştopu diye bilinen görüntü oluşturmaya başlar.

Şimşek taşının kimyasal etkileşimlerin sonucu etrafında çıkardığı ateştopu, yeryüzünde yıldız kayması olarak görülür ve bilinir. Şimşek Taşı Nedir?  Atmosferden yeryüzüne inen enkaz kalıntıları olan taşların çoğu buharlaşıp taş olarak bir yüzeye iner. Şimşek taşı da gök taşı olduğundan çıkardığı tepkimelerin sonunda yeryüzüne taş olarak iner ve herhangi bir zararı bulunmaz. Şimşek taşları Ay ve Marsta sıkça görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu