Yuvarlak Yüze Makyaj Yapımı

Yuvarlak Yüze Makyaj Teknikleri, Uygulaması

YUVARLAK YÜZE MAKYAJ YAPIMI

Makyaj, güzellik ve bakımın vazgeçilmez bir parçasıdır. Makyaj sayesinde insanlar cilt kusurlarını gizleyebilir ve daha güzel bir görünüme sahip olabilir. Makyaj sadece cilt kusurlarını gizlemek için kullanılan bir teknik değildir. Aynı zamanda kusursuz bölgelerin de renklendirilerek göze hitap etmesini sağlar. Günümüzde makyaj kozmetik sektörünü kalkındıran en önemli etkinliktir. Cilt bakım ürünleri de makyaj sayesinde daha fazla satılmaya başlanmıştır. Çünkü makyaj yapmadan önce cildin temiz olması gerekmektedir. Aynı zamanda nemli bir cilt de makyaj için oldukça önemlidir. Tüm bu durumların sağlanabilmesi için de cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Makyaj bu yönü ile kozmetik piyasasındaki birçok ürünün satılmasını sağlar. Makyaj yapmak için çeşitli teknikler bulunmaktadır. Yuvarlak Yüze Makyaj Yapımı Bu tekniklerden en önemlisi ve son yıllarda en fazla kullanılanı ise kontür tekniğidir. Kontür yüzün beğenilmeyen noktalarını düzeltmek ve ciltteki kusurları tamamıyla kapatmak için kullanılmakta olan bir makyaj tekniğidir. Kontürleme yaparken esas alınan yüz tipi ise oval yüz tipidir. Oval yüz tipi makyaj için en ideal olan yüz tipidir. Kontürde de asıl amaç oval olmayan yüz tiplerini oval yüz tipine yakınlaştırmaktır. Oval yüz tipine yakınlaşması istenen yüz tipleri uzun yüz tipi, kare yüz tipi, ters üçgen yüz tipi, üçgen yüz tipi, yuvarlak yüz tipi olarak sıralanabilir. Bu yazımızda yuvarlak yüz tipine nasıl makyaj yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Yuvarlak Yüze Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yuvarlak yüze makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken ilk durum cildin temiz ve nemlendirilmiş olmasıdır. Cilt temizlenip cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirildikten sonra en alta makyaj bazı sürülür. Daha sonra makyaj bazının üzerine fondöten uygulaması yapılır. Fondöten uygulaması fırça ya da sünger ile yapılabilir. Doğru fondöteni seçebilmek için fondöten bilekte değil boyunda denenmelidir. Cilt rengi ile tamamen bütünleşen fondöten doğru fondötendir. Yuvarlak Yüze Makyaj Yapımı Fondöten uygulaması yapıldıktan sonra göz altı nemlendirilerek göz altı kapatıcısı ve far bazı uygulanır. Bunlar uygulandıktan sonra göz makyajına geçilebilir. Yuvarlak yüz tipi makyajında asıl dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır:

  • Yuvarlak yüze makyaj yapılırken amaç yüzü daraltmaktır. Bu nedenle saç diplerinden ve alın kenarlarından başlanarak yüz aşağı doğru gölgelendirilir. Elmacık kemiklerinin aşağısında kalan kısım ise yüzün ortasına doğru genişlemiş olur.
  • Yüzde gölgelendirme yapmak için sahip olunan ten renginden iki ton daha koyu olan bir kapatıcı kullanılır. Kapatıcı yerine mat bronzer, mat fondöten, mat pudra ya da göz farı da kullanılabilir. Gölgelendirme esnasında kullanılan makyaj ürünleri toz yapıda ise fırça kullanılabilir. Fakat ürünlerin birbiriyle karışmaması için dağıtma aşamasında sünger kullanılması daha mantıklıdır.
  • Aydınlatıcı uygulamasına gelecek olursak elmacık kemiklerinin üzerine, çeneye, dudak üstünün orta kısmına ve alnın ortasına uygulanması gerektiğini söyleyebiliriz. Yuvarlak Yüze Makyaj Yapımı Herhangi bir aydınlatıcı ürüne sahip olunmadığı taktirde ten renginden en az iki yon açık bir far, fondöten ya da pudra kullanılabilir. Eğer siz de yuvarlak yüz tipine sahipseniz makyaj yaparken bu tekniklerden faydalanabilir ve bu sayede daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu teknikler sayesinde oval yüz tipine yakınlaşmanız da mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu