Ayı Sarımsağı Nedir-Ayı Sarımsağı Faydaları

Ayı sarımsağı nedir, ayı sarımsağı faydaları, ayı sarımsağı nerede bulunur, cadı soğanı, yabani sarımsak, Tunceli sarımsağı gibi sağlıklı besinler için aliskanlik.com

Ayı Sarımsağı Nedir

Ayı sarımsağı olarak bilinen‚ diğer adı da cadı soğanı olan bitki türü alternatif tıbbın son dönemlerde hayatımıza soktuğu bir bitki türü. Ayı sarımsağı bitkisi görüntüsü itibari ile müge çiçeği ve güz çiğdemi olarak bilinen iki farklı bitki türüne benzerlik içermektedir. Bu iki bitkiden ayırt edilmesi oldukça zor olan ayı sarımsağının ayrıcalıklı yönü ise sahip olduğu ağır sarımsak kokusudur. Bahsettiğimiz iki bitki de oldukça zehirli bir içeriğe sahiptir. Bu sebeplerle aromatik bitkiler konusunda bilgi ve tecrübesi olmayan kişiler tarafından bulunup kullanılması ölümcül dahi olabileceğinden çok tehlikelidir.

Ayı Sarımsağı Nerede Bulunur

Ayı sarımsağı veya yabani sarımsak bitkisi nemli bölgelerde daha çok bulunur. Özellikle nemli çayırlar‚ gölge bölgelerde yetişir. Çalılıkların arasında kendi kendine büyüyebilen bir bitkidir. Ormanlık bölgelerde daha çok bulunabilir. Ülkemizde de bolca yetişen bir bitki olan ayı sarımsağı Tunceli ilimiz sınırlarında daha çok bulunur. Tunceli sarımsağı olarak hatta Ovacık sarımsağı olarak da bilinir. Ancak bu bitkiyi yetkisiz olarak koparmanın para cezasına tabii olduğunu da söyleyebiliriz.

Ayı Sarımsağının Faydaları

Peki nedir ayı sarımsağının faydaları nelerdir ? Ayı sarımsağı bitkisi kullanmış olduğumuz sarımsağın çok daha etkili bir versiyonudur diyebiliriz. Öyle ki günlük yemeklerde kullandığımız sarımsak dahi mucizevi birçok etkiyi beraberinde getiriyorken ayı sarımsağı bitkisi bu etkiyi çok daha yoğun şekilde verebilmektedir.

Ayı sarımsağı bitkisi sarımsakta olduğu gibi tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Kan damarlarında tıkanıklıkları açar ve damar temizlenmesine yardımcı olur. Tamamen doğal ve etkili bir antibiyotiktir. Antioksidan etkisi de yüksek olan ayı sarımsağı bitkisinin aynı zamanda antibakteriyel etkisi de bulunur. Bu sayede mantar ve benzeri hastalıklara karşı da iyi bir savaşçıdır. Çinko açısından zengin olan bitki böbreklerin temizliğini yapmak için de idealdir.

Hazımsızlık ve gaz problemi olanlar için de ayı sarımsağı bitkisini önerebiliriz. Uygun şekilde tüketildiğinde bağırsak problemlerinizi ortadan kaldıracak ve sindirim kolaylığı sağlayacaktır. Sarımsak gibi cilt problemlerine de etkisi olduğundan bahsedebiliriz. Özellikle cilt döküntüsüne karşı etkilidir. Ayı sarımsağı bitkisinin bu faydalarından yararlanmak için bir aktara başvurmanız gerekiyor. Hem yaprakları hem kökleri tüketilebilen bitkiyi aktarlarda bulabilirsiniz. Aktarınızın kullanım önerilerine uygun tükettiğinizde problemlerinize şifa bulmanıza sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu