Google PageSpeed Nedir?

Google PageSpeed, webmasterların aşina olduğu bir Google aracıdır. Google PageSpeed Nedir? Sayfa Hızı olarak tanımlayabileceğimiz bu metrik Google’ın website ve blog sahiplerine sunmuş olduğu bir özelliktir. Google PageSpeed Nasıl Yükselir? Özellikle sıralamalarda etkisi olduğu düşünülen Google PageSpeed, arama sonuçlarını etkileyen kriterler arasında düşünülmektedir. Bu nedenle yüksek seviyede olması sıralamalarda üstlerde yer alma açısından da önemlidir.

Google PageSpeed İnsight nedir sorusuna site hızı ölçmek için kullanılan ücretsiz bir araç cevabı verilebilir. Buradaki metrikler tam olarak site sıralamalarını direkt etkilemeyebilir ancak site hızı puanı ne kadar yüksekse bu durumun web siteye faydası o kadar fazla olacaktır.

Google PageSpeed Nedir?

Google PageSpeed İnsight website ve blogların hızını ölmeye yarayan bir ücretsiz araçtır. Bu araç aslında sitenin ziyaretçilere ne kadar fayda sağladığını da göstermektedir. Google Page Speed Nedir? Bir ziyaretçi arama yaparak sitenize geldiğinde eğer sitenizin yüklenme hızı çok yüksekse site daha açılmadan sekmeyi kapatabilir ve sitenizi görüntülemekten vazgeçebilir.

Zaman en önemli şey olduğundan dolayı hızlı yüklenmeyen web sayfaları ziyaretçiler tarafından tercih edilmez ve bu da ziyaretçilerin sizin bağlantınıza tıklasalar dahi hemen çıkmalarına neden olur. Google Page Speed Nasıl Yükselir? Bu durum da Google sırlamalarında zamanla altlara doğru gerilemenize zemin hazırlar. Bu nedenle site açılış hızı Google sıralamalarını da doğrudan etkileyen kriterler arasında yer alıyor.

Google PageSpeed Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed İnsight analizi için pagespeed.web.dev adresine giriş yaparak site URL’nizi girebilir ve analiz yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda Mobil ve Masaüstü şeklinde iki bölüm yer alacaktır. GooglePage Speed Nedir? Burada sistem mobil için ayrı bilgisayar için ayrı bir değerlendirme yapacaktır.

Bunlardan sadece birine yönelmek yerine her ikisinin de site açılış hızı puanının yüksek olmasını sağlamak daha faydalı olacaktır.

Günümüzde artık mobil cihazların sayısı giderek artmaya devam etse de sadece mobil açılış hızına yönelmek yanlıştır. Google Page Speed Nedir? Hem masaüstü hem de mobil açılış hızının aynı doğrultuda yükselmesi site açılış hızının iyi olması genel olarak sıralamalarda üstlerde yer almaya zemin hazırlayacaktır.

Google Page Speed Nedir
Google Page Speed Nedir

Google Page Speed skorunuz eğer 90 ve üzeriyse bu iyi bir değer olarak sayılmaktadır. Bunu üzerinde açılış hızı ne kadar iyi yani ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacaktır. Bunun dışında website hız skoru 50-89 arasındaysa orta derece, 50 altında ise oldukça kötü sayılmaktadır.

Yani Google PageSpeed skoru 0-49 arasında olan bir website veya blog hız olarak oldukça kötü bir konumdadır. Bu nedenle sıralamalarda üstlerde yer alması da pek tabi mümkün değildir. Profesyoneller Web tasarımcı ve özellikle google sıralama yükseltme Seo uzmanı genellikle bu araçtan yararlanırlar.

Google Page Speed Nasıl Yükselir?

Google PageSpeed skorunu yükseltmek için analiz sonuçlarını incelemeniz gerekmektedir. Sonuçlarda başarılı denetimler adı altında doğru yapılan uygulamalar yer alırken optimizasyon önerileri de yer almaktadır. Google PageSpeed Nedir? Yani site açılış hızınızın arttırılması için kullanılan metriklere dikkat edilmesi gerekiyor.

Ayrıca tema, sunucu özellikleri, kullanıcıların internet bağlantısı, kodlama ve daha birçok kriter website açılış hızını dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Google PageSpeed Nasıl Yükselir? Bu nedenle birçok kriteri sağlamaya çalışarak Google PageSpeed skorunun yükseltilmesi Google sıralamalarında zirveye tırmanmanıza zemin hazırlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu