Film Çekiminde Ölen Ünlüler

Film çekiminde ölen ünlüler, film çekiminde ölen oyuncular, film çekerken ölen ünlüler vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Film Çekiminde Ölen Ünlüler

Film çekimleri genellikle haftalar hatta bazen aylar boyu süren zorlu süreçlerdir. Sürenin bu kadar uzun olması bir yana dursun filmin konusu ve filmde kullanılan silahlar da film çekimlerinin zorluğunu arttıran etkenlerdir. Bu öğeleri içinde barındıran filmlerde oynayan oyuncular için tehlike her zaman var olmuştur. Bu yazımızda film çekiminde ölen ünlüler kimler olduğuna ve film çekiminde ölen oyuncular nasıl ve neden öldüklerine göz atacağız.

10.Natalie Wood (1938-1981)

Hollywood sinemasında ölümü hala esrarengizliğini koruyan oyuncuların en başında Natalie Wood geliyor. Brainstorm filminin çekimleri devam ederken set arasında eşi Robert Wagner ve filmin bir diğer oyuncusu Christopher Walken ile birlikte tekne ile açılırlar. Üçlü gece boyunca alkol alır. Konu ile ilgili olarak bilinen tek bilgi de budur. Ertesi gün Natalie Wood’un cesedi vücudunda çürükler oluşmuş ve yüz kısmı tanınmayacak hale getirilmiş bir şekilde tekneden 1 mil uzakta bulunur. Sarhoş olduklarından dolayı Wagner olayı hatırlamakta güçlük çektiğini söyler. Tek hatırladığı şey ise bir tartışma çıktığıdır. Ancak Wood’un denize ne şekilde ve ne zaman düştüğünü bilmediği belirtir. Hatta gece boyunca onun kamarada uyuduğunu düşündüğünü ekler. Yapılan araştırmalar Wood’un suya eğildiği sırada dengesini kaybedip denize düştüğü ihtimalini güçlendirse de vücut ve yüzündeki deformasyon bir soru işareti olarak kalır. 2011 yılında teknenin kaptanı Dennis Davern olay hakkındaki sessizliğini bozdu ve Wagner’in yalan söylediğini belirtti. Kapanmış olan dava yeniden açıldı ve Wood’un ölüm sebebi belirsiz olarak yeniden güncellendi. Vücudundaki izlerin ise suya girmeden önce oluştuğu ağırlık kazandı.

9.Heather O’Rourke (1975-1988)

Zamanının en ünlü çocuk yıldızlarından bir tanesi olan Heather O’Rourke henüz 13 yaşındayken bir filmin çekimlerinde öldü. Hollywood tarihinin esrarengiz ölümlerinden bir tanesi olan O’Rourke’nin ölümü tek başına esrarengiz değildi. Aynı filmde rol alan 3 başka kişi de hayatını kaybetti. Poltergeist filmi bir üçleme olarak çekilmişti. Çekilen üç filmde de Heather rol almıştı. Ancak üçüncü filmin çekimlerinde hastalanmış ve hastalığı çekimler süresince kötüleşmiştir. Buna bir de yanlış tedavi eklenince Heather’ın durumu iyice kötüleşmiş ve 21 Ocak 1988’de hayatını kaybetmiştir. Üçüncü filmin çekimleri yarım kalınca filmin yapımcıları kalan sahnelerde özel efektler kullanılarak Heather’ın rolleri tamamlandı. Film vizyona girmeden Heather’ın ölümü ile ilgili filmde görevli olan kişilerin konuşması yasaklandı ve bu ölümün filmin pazarlaması için kullanılmaması konusunda bir fikir birliği sağlandı.

8.Philip Seymour Hoffman (1967-2014)

Philip Seymour Hoffman 2014 yılının Şubat ayında Açlık Oyunları filminin çekimleri devam ederken küvette ölü bulundu. Yapılan otopsi sonucunda oyuncunun kanında eroin ve kokain bulundu. Daha da enteresan kısmı ise küvetin içinde yatar halde bulunan oyuncunun koluna şırınga saplı halde duruyordu. Geçmişte kendisiyle yapılan bir röportajda uzun yıllar uyuşturucu kullandığını ancak daha sonra tedavi olup bağımlılıktan kurtulduğunu söylemiştir. 23 yıl boyunca uyuşturucudan uzak durmayı başaran Philip Seymour Hoffman sonunda dayanamayıp yeniden bağımlı hale gelmiştir. Oynadığı filmin büyük bir bölümünü tamamlamasına rağmen filmin son sahnelerinde dijital efektler kullanılmıştır.

7.John Candy (1950-1994)

Kilo problemi yaşayan John Candy çekimleri Meksika’da sürmekte olan Wagons East filmi sırasında kalp krizi geçirdi. 3 Mart 1994 günü yapılan çekimler oldukça zorluydu. Akşam otel odasına çıkan John Candy film çekerken ölen ünlüler arasında en tanınalarındandır. Candy uyumadan önce arkadaşlarıyla kısa bir sohbet yaptı. Sabah olduğunda kahvaltıya inmediği için arkadaşları odasının kapısını çaldılar ancak açan olmadı. Kapı görevliler tarafından açıldığında John Candy’nin cansız bedeni ile karşılaşıldı. Yapılan otopsi sonucunda Candy’nin akşam, arkadaşları odasından ayrıldıktan hemen sonra kalp krizi geçirdiğini ortaya koydu. Filmi tamamlamak için Candy’nin var olduğu ve daha önceden çekilmiş olan pilot görüntüler kullanıldı. Pek çok kişi bu filmin her ne kadar bir komedi filmi olsa da Candy’nin ölümü sebebiyle insanları üzeceği konusunda fikir birliği yaptı.

6.Paul Walker (1973-2013)

Hızlı ve Öfkeli serisinin yakışıklı oyuncusu Paul Walker’ın hayatını kaybetmesi sinema sektörünü yasa boğan ölümlerin başında geliyor. Filmin çekimlerine verilen bir günlük ara sırasında Walker kullandığı lüks otomobil ile bir elektrik direğine çarptı. Bir an önce evine varmak için hızlı gittiği yapılan araştırmada ortaya çıktı. Aracın elektrik direğine çarptığı sırada hızının 150 km olduğu anlaşıldı. Çarpmadan sonra yanmaya başlayan araç Walker’ın asıl ölüm sebebi olarak kayıtlara geçti. Bu durum anlaşılana kadar asıl ölüm sebebinin direğe çarpmasından kaynaklandığı düşünülüyordu. Hızlı ve Öfkeli 7 filminin son sahneleri teknolojinin de yardımıyla bilgisayar destekli olarak tamamlandı. Walker’ın göründüğü sahneler daha önce serinin diğer filmlerinden alınarak bu filme monte edildi. Yine bilgisayar yardımıyla aktörün konuşması sağlandı ve bu sahneler de kardeşleri tarafından seslendirildi. Özellikle filmin son sahnesinde Vin Diesel ile karşılıklı bakışmaları ve Vin Diesel’in Walker’ın öldüğünü bilerek bu sahneyi çekmesi ortaya son derece duygusal bir son çıkardı.

5.Vic Morrow (1929-1982)

Alacağa Karanlık Kuşağı film sektörünün en fazla bilinen filmlerinden bir tanesidir. Çekimler sırasında Vic Morrow bir helikopter kazası geçirerek hayatını kaybeder. Filmin konusu gereği Morrow, iki Vietnamlı çocuğu ABD helikopterine alarak koruyacaktır. Helikopter aşağıdan ateş alacak ve yapay patlama efektleri kullanılacaktır. Ancak bu yapay patlamaların bir tanesi helikoptere zarar verir ve helikopter düşer. Helikopterde bulunan iki çocuk ve Vic Morrow hayatını kaybeder. Adam öldürme yüzünden yönetmen John Landis’e dava açılır. Ancak yönetmen beraat eder. Buna rağmen kazada hayatını kaybedenlerin aileleri yapımcı firmadan yüklü tazminatlar alırlar.

4.River Phoenix (1970-1993)

Ölümü dünyayı sarsan oyunculardan bir tanesi de River Phoenix’dir. Bir gece kulübünden çıktıktan sonra fenalaşarak yere yığılmıştır. Sağlık ekipleri sadece 5 dakika sonra olay yerine geldiler. Ambulansta yapılan müdahalelerle birkaç defa hayata döndürülse de hastane de hayatını kaybetti. 23 yaşında hayatını kaybeden Phoenix, Hollywood’un gelecek vadeden önemli oyuncularından bir tanesi olarak gösterilmekteydi. Yapılan otopside kanında aşırı oranda eroin bulundu. Dark Blood filminin çekimlerine ara verilmiş ve bu arada Phoenix Hollywood’a dönmüştü. Filmin çekimlerinin önemli bir bölümü henüz yapılmadığı için Phoenix’in ölümü yüzünden çekimler iptal edildi. Ancak çekilen sahneler imha edilmedi ve yönetmen George Sluizer tarafından yeniden çekilebilme olasılığına karşı saklandı. Sonrasında bir şekilde tamamlanan Dark Blood filmi 2012 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. River Phoenix’in var olamayacağı bazı önemli sahneler ise çeşitli anlatımlarla tamamlandı.

3.Oliver Reed (1938-1999)

En ünlü Hollywood oyuncularından bir tanesi olan Oliver Reed’in ölümü 1999 yılında çekilen Gladiator filminin çekimleri sırasında meydana geldi. Reed çevresi tarafından alkole olan düşkünlüğü ile biliniyordu. Filmin setinde üç şişe rom, sekiz şişe bira, iki şişe viski ve bilinmeyen oranda konyak içti. Çok geçmeden çekimler sırasında kalp krizi geçirdi. Aslında Reed, filmde yeteri kadar görünüyordu ve ölümü senaryonun gidişatını çok fazla etkilemeyecekti. Ancak yönetmen Ridley Scott senaryonun biraz değiştirilerek Reed’in filmde de konu gereği öldürülmesini istedi. Filmin orijinal senaryosunda ise Reed filmin sonuna kadar hayatta kalıyordu.

2.Brandon Lee (1965-1993)

Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee, Hollywood tarihinin en trajik ölümlerinden birisini yaşadı. 1003 yılında çekimleri devam eden The Crow filminin bir sahnesinde kuru sıkı tabanca ile vurulacaktı. Ancak dikkatsizlik sonucu silaha gerçek mermi konuldu ve çekim devam ederken ateşlenen bu silahtan çıkan mermi ile yaralandı. Hemen hastaneye kaldırılan Brandon Lee yaklaşık olarak 6 saatlik bir ameliyat sonrasında hayatını kaybetti. Lee’nin ölümünden sonra Paramount Pictures filmin çekimlerinin sonlandırıldığını duyurdu ancak Miramax firması devreye girerek yapımcılara filmi tamamlamaları için tam 8 milyon dolar teklif etti. Filmin geri kalan kısımları senaryonun da uygun bir şekilde değiştirilmesiyle çekildi. Lee yerine çok sayıda dublör kullanıldı. Sonuçta ortaya Hollywood tarihinin en ikonik filmlerinden bir tanesi çıkmış oldu.

1.Heather Ledger (1979-2008)

2008 yılının 28 Ocak gününde Ledger, evinde aşırı dozda uyuşturucu yüzünden ölü bulundu. Aslında ilk başta tam olarak hangi sebepten öldüğü belli değildi. Bu yüzden ölümü uyuşturucu sanıldı. Fakat yapılan tetkikler sonrasında asıl ölüm sebebinin reçeteli olarak satılan ilaçların yüksek dozda alınması olduğu anlaşıldı. Ledger öldüğü sırada The Imaginarium of Dr. Parnassus filminin çekimleri devam ediyordu. İngiltere’de çekilen filmin geri kalan sahneleri Kanada’da tamamlanacaktı. Verilen arada Heather Ledger de Manhattan’daki evine dönmüştü. Heather Ledger’in ölümünden sonra çekilen pek çok film, arkadaşları tarafından onun anısına adandı.

Yorum Yap

Yorum Yap