Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yan Etkileri Nelerdir? Zencefil, iyileştirici etkisiyle çoğu insan tarafından bilinir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olup, demir, kalsiyum, magnezyum, c vitamini, fosfor, potasyum, sodyum içermektedir. Gerek taze şekilde küçük parçalara ayrılarak, gerekse toz şekilde çaylara ve yemeklere ilave edilen zencefilin faydaları ise saymakla bitmiyor.

Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hindistan ve Çin gibi Asya ülkelerinde baharat olarak tüketilen, gıda ve kozmetik sektöründe sıkça kullanılan zencefilin tarihi antik çağlara kadar dayanıyor. Zencefil, baharat ticareti yoluyla Asya ülkelerinden Roma’ya getirildi. Zencefilin Faydaları Nelerdir? Bilinen en eski baharat çeşitlerinden biridir ve ana vatanı dünyanın tropikal-subtropikal bölgeleridir. Geleneksel tıpta eski çağlardan bu yana ilaç olarak kullanılagelmiştir.

Zencefilin İçeriğinde Neler Var?

Zencefil, 150 farklı bileşeniyle oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu bileşenlerden en önemlileri, reçine, reçine asidi, uçucu yağlar, gingerol, sindirime yardımcı borneol ile sineroldür. Sahip olduğu acımsı tadı ise gingerol maddesinden alır. Zencefilden elde edilen uçucu yağlar, gıda sektöründe, ilaç ve parfüm yapımında değerlendirmektedir.

Zencefilin Faydaları Neler?

• Doğal detoks tariflerinde sık kullanılan zencefil, sindirime ve mide rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur. Kabızlığı, şişkinliği önleyici etkisi vardır.

• Mide bulantısı ve baş dönmesini azaltır.

• Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. C vitamini bakımından zengindir. Enfeksiyonlarla mücadelede, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarında ilk akla gelen doğal yöntemlerdendir. Öksürüğe iyi gelir.

• Antioksidan özelliklere sahiptir. Hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur, tümör ve kanser oluşumunu ilk etapta engeller. Cildin kolajen üretimine katkı sağlar.

• Romatizma ve kireçlenmeye iyi gelir. Eklem ve kas ağrılarını azaltıcı, adet kramplarını hafifletici etkisi vardır.

• Yüksek kolesterolü düşürmeyi, Zencefilin Faydaları Nelerdir? kan dolaşımını düzenlemeyi sağlar. Kalp krizi riskini azaltır ve diyabet hastalarında kan şekerini kontrol altında tutmaya yardım eder.

• Zencefil yağı böcek ısırıklarını gidermek için cilde sürür.

Zencefilin Yan Etkileri Neler?

• Günde 1.5-2 gramdan fazla tüketilmesi durumunda şişkinliğe, mide ekşimesine yol açabilir.

• Kan sulandırıcı etkisinden dolayı, kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanımında dikkat edilmelidir.

• Fazla kullanımı halinde, hamilelerde düşük riskini artırabilir.

​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu