Evde Spor Hareketleri

Evde spor hareketleri, evde spor programı, evde egzersiz hareketleri, plank faydaları, squat faydaları, mekik faydaları, şınav faydaları vb.. sağlıklı yaşam makaleleri için aliskanlik.com

Evde Spor Hareketleri

Evde daha az çıktığımız bu günlerde eskisine oranla daha fazla hareketsiz kalıyoruz ve bu da tembel bir vücuda sebep oluyor. Bu hareketsizliğin önüne geçebilmek için düzenli ve hafif egzersizlerle spora başlamak en iyisidir. Ufak ufak başlayıp zamanla daha fit bir vücuda, daha da önemlisi sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu önereceğim hareketler dışında yoğun olmayan, sabahın erken saatlerinde veya günün belirli saatlerinde yürüyüş yapmayı da unutmayın. Evde spor hareketleri ile zinde kalabilirsiniz. İşte en güzel evde egzersiz hareketleri sizlerle;

Plank

İlk hareketimiz çoğunuzun bildiği kompleks bir hareket olan plank duruşu. Bu basit ama bir o kadar zorlayıcı hareket; bütün vücudumuzu komplike bir şekilde çalıştırır. İlk başlarda yarım dakika bile bir kabus olabilmektedir. Fakat alıştıkça bu süre artar, merak etmeyin. Plank faydaları günlük 2-3 defa durabildiğimiz kadar durarak bu egzersizi yapabilir, form yakalamaya başlayabilirsiniz. Tabi sadece bu hareket tek başına yeterli gelmeyecek elbette. Fakat her programda olması gereken bir egzersizdir.

Push-Up (Şınav)

Bu hareketi de bilmeyeniniz yoktur herhalde. Basit bir şınav hareketi; kollarınız, omzunuz, sırtınız ve hatta göğüs bölgeniz için büyük oranda etkili bir hareket olacaktır. Şınav faydaları birçok farklı varyasyonu bulunan şınavı istediğiniz alternatifiyle egzersiz programınıza ekleyebilirsiniz. Tabi öncesinde iyi bir ısının ki sakatlık yaşamayasınız. Başlangıç olarak günlük 20-30 şınav ile başlayıp arttırabilirsiniz. Artık biraz daha orta düzeye geldikçe 60-80 düzeyini de geçip günde 100 şınava ulaşırsanız ne kadar büyük bir gelişim yaşadığınızı fark etmiş olacaksınız.

Crunch (Mekik)

Bilinen bir diğer hareket de mekik hareketi. Bu hareketin de birçok varyasyonu var tabi ki. Basit bir mekik hareketi faydaları ile karın bölgesini aktif bir şekilde çalıştırarak, özellikle yağ yakmak istediğiniz bölgeye yoğunlaşabilirsiniz. Kurtulması en zor olan, karın bölgesindeki yağları yakmak için bolca çaba gerekmekte fakat en azından daha sağlıklı bir vücut için mekik hareketi çok yararlı olacaktır. Yeni başlayanlar yine 20-30 gibi az miktarlarla başlayıp 100 mekiğe ulaşmaya çalışabilirler.

Squat (Çömelme)

Basit ve etkili çömelme hareketiyle bacak ve kalça bölgesindeki yağlardan kurtulabilir ve şekil verebilirsiniz. Bacak ve kalça bölgesi için vazgeçilmez bir egzersiz olan çömelme, aynı zamanda karın bölgesini de çalıştırıyor. Hatta omurganızda olumlu etkilere sebep oluyor. Squat faydaları her gün bu egzersizi veya varyasyonlarını yapmanız gözle görülür etkilere sebep olacaktır. Yine bu harekette de 20-30 civarından başlayarak 100 çömelme hedeflenebilir.

Evde Spor Programı

Bu hareketlerden evde spor programı oluşturabiliriz;

  1. Isınma hareketleri (asla es geçmeyin)
  2. 20 şınav (tabi ki tek seferde değil toplam)
  3. 25 mekik (toplam miktar)
  4. 25 squat (toplam miktar)
  5. 60 sn plank (2 kere 30 sn) (tabi ilki ısınmadan hemen sonra yapılabilir)

Bu şekilde basit programlarla forma girmek mümkün ama yinede siz şansa bırakmayın, beslenmenize de dikkat etmeyi unutmayın. Kilo sorununuz olmasa bile sporu ihmal etmeyin. Uzun süre hareketsiz kaldığınızda eriyen kaslar sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu