EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum!

EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum! Yakın zamanda meclise taşınması beklenen emeklilikte yaşa takılanları sağlıklı bir sonuca ulaştıracak olan tasarıda sona geliniyor. EYT üzerine düşünülen formüller ise tek tek açığa kavuşturuluyor.

EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum!

Bu süreçte Sosyal Güvenlik uzmanlarından sürece yönelik önemli açıklamalar yapılmaya başlandı. En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı araştırılıyor. Öte yandan uzmanlar e-devlet üzerinden vatandaşların prim ödemesini incelemesini öneriyor.

EYT’de Emeklilik Süreci Nedir?

Son günlerde yeni yılın asgari ücret tutarı ve EYT üzerine toplantı süreci tüm hızıyla devam ediyor. Emeklilikte kriter olarak ön plana konan sigorta prim ücreti ve iş başlangıç tarihinin yanı sıra yaş problemi ön plana çıkıyordu. EYT kapsamında yeni düzenleme yürürlüğe girdiği anda sigorta prim tutarı ile iş başlangıç tarihini karşılayanlar yaşa takılmaksızın emekli olabilecek. EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum! 3600 ek gösterge kapsamında EYT’liler ve sözleşmeliler yeni yılın kararlarını heyecanla bekliyor. Sözleşmeli çalışanların kadroya geçiş sürecine yönelik net açıklama yapıldı. Sıra EYT çalışmalarında.

EYT Ne Zaman Yasalaşacak?

1 milyondan fazla emekli en düşük maaş olarak 3.500 TL alıyor. EYT kapsamında yeniden düzenlemeye alınacak mı? En düşük emekli aylığı ne kadar olacak merak ediliyor. Aralık ayında meclise gelecek olan yasa tasarısı Ocak ayında netleşecek. EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum! Eğer Ocakta net bir sonuca ulaşılırsa Şubat ayında başvuru yapanlar ilk maaşlarını hesabında bulabilecek. Sosyal Güvenlik uzmanlarının hedefinde ise en düşük emekli maaşı bulunuyor. Yeni yılda yapılacak zamlar ile beraber 3.500 TL rakamının 5 bine çekilmesini olası olarak gören uzmanlar da bulunuyor.

EYT’den Kimler Faydalanabilecek?

EYT kapsamında 8 Eylül 1999 tarihi ön plana çıkıyor. Bu tarihten önce sigorta başlangıcı bulunanlar EYT’li olabilir. 5000 prim şartını karşılamış olanlar 1000 gün prim bulunsa dahi EYT’li olabiliyor. Bayanlarda 7.200 erkeklerde 9000 prim gün sayısı normalde talep ediliyor. Bunun adaletsiz olduğunu savunanlarda bulunuyor. EYT’de kısmi yaş şartının gelmesi üzerine konuşmalar kuliste sürdürülüyor.

E-Devletinizi Kontrol Edin!

Uzmanlar uyarıyor. E-devlet üzerinden prim gün sayınızı takip edin. Yeni yasa çıkana kadar eksik gün sayısı nedeni ile başvuru yapma sürecini kaçırmayın. Askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi farklı uygulamalar bulunuyor. “Eksik prim gün sayısı bu uygulamalarla doldurulabilir” uyarısında bulunuluyor. Sigortalılık başlangıcı öncesinde askere gidilmişse sigorta başlangıcı geri çekilebiliyor. EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum! Ödenen prim kadar maaş daha da artıyor. Bu nedenle bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle uzmanlar uyarıyor. Aralık ayından önce borçlanma yolu ile sigorta başlangıç tarihini geri çekilme işlemlerinin yapılması tavsiye ediliyor.

EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum!
EYT Tasarısında Son Döneme Girildi! Son Durum!

Öte yandan stajyer olarak öğrencilik döneminin borçlanma olarak gösterilip gösterilmeyeceği de merak ediliyordu. Bu konu henüz netleşmiş değil. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bir açıklama yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu