Dünyanın En Büyük Uçak Gemisi

Dünyanın en büyük uçak gemisi, USS Gerald Ford uçak gemisi özellikleri, dünyanın en büyük uçak gemisi kaç metre vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Dünyanın En Büyük Uçak Gemisi

Uçak gemileri askeri operasyonlarda büyük rol oynamaktadır. Savaş uçakları ve helikopterler bu devasa gemilere inip kalkabilirler. Uçak gemileri hava kuvvetleri menzilinin çok genişlemesini sağlar.

Birinci Dünya Savaşı’nda, birkaç uçak alabilen ilk gemiler ortaya çıktı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise uçak gemilerinin gelişimi başladı.

10.Chakri Naruebet – 183 metre

Chakri Naruebet 1994 yılında İspanya’da inşa edildi ve ilk olarak İspanyol Donanmasında görev yaptı. 1997’de Tayland hükümeti uçak gemisini İspanya’dan satın aldı. Bu satın alma Tayland’ın artan askeri gücünü ortaya koymayı amaçladı. Chakri Naruebet, Güneydoğu Asya’daki bir ülkeye ait olan ilk uçak gemisiydi.

Ekonomik kriz 1990’ların sonunda Tayland’ı da etkilediğinde, Tayland hükümeti Chakri Naruebet için tüm önemli planları beklemeye aldı. Bugün, Chakri Naruebet neredeyse tamamen Tayland kraliyet ailesini taşımak için yelken açıyor. Şu anda bu büyük uçak gemisinde tek bir uçak yok. Chakri Naruebet 183 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindedir. Deplasmanı 10.000 tondur. Gemi 26 deniz miline ulaşıyor.

9.Cavour – 244 metre

Cavour, İtalyan Donanmasının bir uçak gemisidir. Tanıtımı 20 Temmuz 2004’te gerçekleşti. 2009’da İtalyan Donanması gemiyi görevlendirdi ve iki yıl sonra Cavour, İtalyan filosunun amiral gemisi oldu. Cavour’un ana limanı, İtalya’nın batı kıyısındaki La Spezia’dır.

Cavour on uçak ve on iki helikopterle askeri operasyonlar yürütmek üzere tasarlanmıştır. Uçak gemisi ayrıca 24 tank, 100’den fazla askeri arazi aracı veya 50 zırhlı araç taşıyabilir. Ancak Cavour’un ilk görevi askeri değil insani nitelikteydi. 2010 yılında, İtalyan hükümeti büyük bir depremden sonra rahatlamak için Cavour’u askerler ve ekipmanlarla birlikte Haiti’ye gönderdi. Uçak gemisi 244 metre uzunluğunda, 39 metre genişliğindedir.

8.Charles de Gaulle – 262 metre

Charles de Gaulle Fransız donanmasının ilk nükleer uçak gemisi. Geminin inşası 1989’da başladı, ancak bitmiş geminin hizmete girmesi 18 Mayıs 2001’de oldu. Fransız uçakları Dassault Rafale ve Dassault Super-Etandart’ın da aralarında bulunduğu 40 uçak Charles de Gaulle’e inip kalkabiliyor. Amerikan radar uçakları E-2C Hawkeye ve Fransız Dauphin helikopterleri de Charles de Gaulle’de konuşlandırıldı.

İnşaat sırasında orijinal planların değiştirilmesi gerektiği ortaya çıktı. Mühendisler güverteyi uzattı ve farklı vidalar kullandılar. Çünkü orijinal vidalar kusurlar gösterdi. Bu nedenle uçak gemisinin inşası, başlangıçta tahmin edilenden çok daha pahalıya mal oldu. Charles de Gaulle’nin uzunluğu 262 metreye ulaşıyor. Gövdenin genişliği 31,5 metredir, uçuş güvertesinin genişliği 64,36 metreye varır. Gemi maksimum 27 deniz mili hızına sahiptir.

7.Sao Paulo – 266 metre

Bu uçak gemisi önce Fransız Donanmasında “Foch” adı altında kullanıldı. Fransızlar gemiyi 1963’ten 2000 yılına kadar kullandılar. Daha sonra yukarıda bahsedilen “Charles de Gaulle” Foch’un yerini aldı. Fransızlar Foch adını “Sao Paulo” olarak değiştiren Brezilya Donanmasına 12 milyon dolara sattı.

Brezilya başlangıçta Sao Paulo’yu tamamen yenilemek istedi, böylece uçak gemisi en az 2039 yılına kadar hizmette kalabilirdi. Ancak, bu çok pahalı oldu. Bu nedenle Sao Paulo 2017’de hizmet dışı bırakıldı. Bu karar nedeniyle ABD, Batı Yarımkürede uçak gemilerini kullanan tek ülke olmaya devam ediyor. Sao Paulo 266 metre uzunluğunda ve 51 metre genişliğindeydi. Gemi maksimum 30 deniz miline ulaştı.

6.INS Vikramaditya – 283.5 metre

Hint Donanmasının amiral gemisi INS Vikramaditya, 2013’ten beri kullanılmaktadır. “Vikramaditya” adı “Güneş kadar cesur” anlamına gelir ve Sanskritçe’dir. Gemi daha önce Sovyet Rus donanmasında ve daha sonra “Bakü” adı altında Rus Donanmasında görev yapmıştı.

Hindistan 2004 yılında uçak gemisini Ruslardan 2.35 milyar dolara satın aldı. Gemi tamamen yenilenmiştir. Birçok gecikme, bütçe ve gerekli testlerle ilgili tartışmalardan sonra, INS Vikramaditya nihayet 2013 yılında Ruslar tarafından Hindistan’a teslim edildi. 14 Haziran 2014’ten bu yana, uçak gemisi Hint filosunun tam bir parçası olmuştur. INS Vikramaditya 283.5 metre uzunluğunda ve 59.8 metre genişliğindedir. Gemi maksimum 30 deniz mili hızına ulaşıyor. Vikramaditya 36 uçak içerebilir.

5.Kraliçe Elizabeth Sınıfı – 284 metre

İngiltere iki yeni Kraliçe Elizabeth sınıfı uçak gemisi inşa etti. Bu sınıftaki iki geminin 2020’den sonra tamamen faaliyete geçmesi planlanıyor. İlk gemi, HMS Kraliçe Elizabeth, 2017’den beri faaliyet gösteriyor. 2020 yılına kadar, bu gemi planlanan uçak ve helikopterlerle tam olarak donatılmalıdır. Bunun dört helikopterle birlikte 40 F-35 Lightning II savaş uçağı olması bekleniyor. Queen Elizabeth sınıfı gemiler 284 metre uzunluğa, 70 metre genişliğe ve 25 deniz miline ulaşıyor.

4.Liaoning – 304,5 metre

Bu büyük uçak gemisi, inşa edildiği Çin eyaleti olan Liaoning adını aldı. Gemi 2013 yılında Çin ordusunun hizmetine girdi. Aslen Sovyetler Birliği’nde “Varyag” adıyla kullanıldı. Geminin inşası 1988’de başladı ancak tamamlanmadı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra gemi Ukrayna’nın eline geçti. 1998 yılında Çin, Ukrayna’nın tamamlanmamış uçak gemisini 20 milyon dolara satın aldı. Bitmemiş dev, Afrika kıyıları boyunca Çin’e çekildi. 25 Eylül 2012’de Çin Donanması nihayet yeni adı “Liaoning” ile gemiyi görevlendirdi.

Uçak gemisi başlangıçta uçak gemileriyle deneyim kazanmak için bir eğitim gemisi olarak tasarlandı. 2018’den bu yana, Liaoning’i daha da modernleştirmek için çaba gösterildi. Liaoning, 304.5 metreden daha az olmayan bir uzunluğa sahip. Uçak gemisi maksimum 75 metre genişliğinde. En yüksek hız 32 deniz milinden fazla.

3.Amiral Kuznetsov – 306 metre

Adından da anlaşılacağı gibi Amiral Kuznetsov, Rus Donanmasının bir uçak gemisi. Tesadüfen tek uçak gemisi ve aynı zamanda Rus filosunun amiral gemisi. Amiral Kuznetsov’un inşaatı 1982’de başladı, ancak gemi ancak Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra 1990’da hizmete girdi. Gemi, daha sonra Liaoning olan Varyag’ın, Sovyetler Birliği’nin düşüşünde henüz tamamlanmamış olan kardeş gemisiydi. Amiral Kuznetsov, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Rus filosunun baş komutanının ismini aldı.

Uçak gemisi yıllar içinde birçok şey yaşadı. 2009’da İrlanda’nın güneybatısında 300 ton akaryakıt sızdırdı. 2018’de Murmansk’taki bir rıhtımda hasar gördü. 2019 yılında makine dairesinde bir yangın çıktı. Amiral Kuznetsov, bunların yanı sıra Suriye’deki operasyonlarda kullanıldı. Gemi 306 metre uzunluğunda, 72 metre genişliğinde ve 29 deniz mili hızda seyrediyor.

2.Nimitz Sınıfı – 317 metre

Nimitz sınıfı, ABD’nin nükleer güçle çalışan on süper uçak gemisinin ailesidir. Gemilerde iki nükleer reaktör var ve sadece on beş yılda bir yakıtlarını doldurmaları gerekiyor. 1975 yılında ABD Deniz Kuvvetleri kendi sınıfının ilk gemisini görevlendirdi; son gemiler 2010 yılında kullanıma sunulmuştur.

 

Nimitz uçak gemileri Irak ve Afganistan’daki operasyonlarda yer aldı. Nimitz’e yaklaşık 85 uçak veya helikopter sığar. Gemiler 317 metre uzunluğunda ve maksimum 31.5 knot hıza ulaşabiliyor.

1.USS Gerald Ford Uçak Gemisi Özellikleri- 337 metre

2017 yılına kadar Nimitz sınıfı gemiler dünyadaki en büyük uçak gemileriydi. Ancak, yeni USS Gerald Ford uçak gemisi özellikleri bunu değiştirdi. Bu gemi, Nimitz sınıfını takip eden yepyeni bir sınıfın ilk gemisiydi. Bu ailenin gemilerinde iki modern nükleer reaktör var.

Gerald R. Ford gemilerinin maliyeti yaklaşık 13 milyar dolar. 75 uçak ve helikoptere bu gemilerde yer bulunuyor. ABD Donanması için şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en pahalı uçak gemileri. Dünyanın en büyük uçak gemisi kaç metre sorusunun cevabı da 337 metreden daha kısa değil. Güvertenin maksimum genişliği 78 metredir. Muazzam boyutlarına rağmen, gemiler 30 deniz milinin üzerinde hızlara ulaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu