İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır ?

İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır ? İstanbul’da tandem yamaç paraşütünün fiyatları sezonluk ve ve yıllık olarak değişiyor. 2023 yılında fiyatlar 600 ile 1500 arasında değişen fiyatlarla uçuşlara katılabilirsiniz. Güncel fiyatlar için bizlere ulaşabilirsiniz. İstanbul’da en çok uçuş yapılan yerlerin başında çatalca ve ormanlıdır.

İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır ?

Sorusuna size  ;

  1. Pendik Aydos yamaç paraşütü
  2. Şile sahili yamaç paraşütü
  3. Silivri yamaç paraşütü
  4. Karaburun yamaç paraşütü
  5. Çatalca Osmanlı yamaç paraşütü
  6. Üçmak dere yamaç paraşütü

  İle cevap verebilirim.

Tandem yamaç paraşütü nedir ?

Tandem yamaç paraşütü bir pilot ve bir yocuyla yapılan paraşüt atlayışlarına denir. İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır ? Böyle bir uçuşun gerçekleştirilebilmesi için pilotun T2 lisansına sahip olması gerekir bu lisans olmadan bir pilotun uçuş yaptırması yasaktır. T2 sertifikası THK tarafından sınavlarda başarılı olan pilotlara verilmektedir.

İstanbul'da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır
İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır

 Kimler yamaç paraşütü yapabilir ?

Yamaç paraşütü sporunu yapmak için pek fazla sınırlama yoktur. 4 yaşın üstünde ve 100 kg altında herkez Türkiye’nin her yerinde yamaç paraşütü yapabilir. Bunun dışında kalp rahatsızlığı, panik atak ve yükseklik korkusu olan insanların yamaç paraşütü yapmaması gerekir. Hamile olan kadınların da yamaç paraşütü yapmaması gerekir.

Yamaç paraşütü eğitimi nereden alınır ?

Birçok özel eğitim kurumu ve uçuş okulları yamaç paraşütü eğitimi  vermektedir. Ayrıca Türk Hava Kurumu’ nun profesyonel yamaç paraşütü THK Lisansı bulunmaktadır. Bunun dışında bazı üniversitelerin uçuş kulüplerin yamaç paraşütü eğitimi verilmektedir.

Kimler yamaç paraşütü eğitimi alabilir ?

İlk olarak yamaç paraşütü aday olabilmek için bu spora sağlığınızın  elverişli olması gerekir. Bunun içinde aday öğrencilerden sağlık raporu istenmektedir. Bunun dışında alt yaş sınırı 16’dır. 100kg altında olmak gerekiyor.

Yamaç paraşütü kursu için ne gereklidir ?

Yamaç paraşütü kursu için temel şey paraşüttür. Paraşüt ise ipler, kolon ve kuşamdan oluşmaktadır. Bu özel paraşütler genellikle yamaç paraşütü kursunu veren firmalar tarafından sağlanmaltadır.

Yamaç paraşütü eğitiminin ilk adımı P1 ve P2 dir. Yaklaşık 1 veya 2 hafta süren bu eğitimde öğrencilere  teorik derslerin yanında yamaç paraşütünün temel bilgileri verilmektedir ve yerde uygulamalı dersler verilmektedir.

P1-P2 THK yamaç paraşütü eğitim konuları şunlardır; uçuş tekniklerinin öğretilmesi, pratik uçuş ve emniyeti, hava trafik kuralları, meteoroloji, acil durumda yapılacaklar, yedek paraşüt açma teknikleri gibi eğitimler içermektedir İstanbul’da Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır ? Bu iki haftalık başlangıç yamaç paraşütü derslerinden başarıyla geçen öğrencilere P2 sertifikası ve lisansı verilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu