Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, oyuncak tavsiyeleri, 1 yaş için oyuncak tavsiyesi, 2 yaş için oyuncak seçimi, 3-4-5-6-7-8 yaş çocuklar için oyuncaklar vb… oyuncak makalelerini sizler için hazırladık.

Oyuncak Seçimi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncak seçimi, çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi için önemli bir konudur. Oyunlar ve oyuncaklar, çocukların gelişimine büyük bir katkı sağlar. Çocuklar hayatı, hayata dair bazı kuralları, sosyal yaşamı, oyunlar vasıtası ile öğrenirler. Bu nedenledir ki, çocuklara oyuncak alırken yapacağımız seçimler, onların gelişimi açısından önemlidir.

Oyuncaklar ve oyunlar vasıtası ile sosyal hayatı öğrenen çocuklarınız için, oyuncak seçimi basite alınacak, alelade görülecek ve geçiştirilecek bir durum değildir.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için oyuncak seçerken, hem eğlendirici, hem de eğitici olmasına özen göstermeliyiz. Oyuncakların öncelikli amacı çocukları eğlendirmektir. Oyuncakları eğitim aracı olarak görmek, esasında biraz daha ikinci planda değerlendirilmelidir.

Çocuklar genellikle kendi yaşlarına uygun oyuncaklarla oynamak isterler. Elbette böylesi onlar için çok daha sağlıklı ve yararlı olacaktır. Ancak bazen büyük kardeşlerinden görerek, yaşlarına ve gelişim dönemlerine uygun olmayan oyuncaklar da isteyebilirler. Mesela, 8 aylık bebeğiniz için bisiklet elbette uygun bir oyuncak olmayacaktır. Veya 7 yaşındaki bir çocuk için 3 tekerlekli bir bisiklet uygun değildir. Bunlar elbette çok basit örnekler. Konuyu biraz daha detaylı olarak ele alalım.

Hangi Yaş Grubunda Hangi Oyuncak Alınmalı?

1 yaşına kadar olan çocuklar için, ilgilerini çekecek janjanlı, parlak ve renkli oyuncaklar tercih edilmelidir. Ses çıkartan, kırılmayan ve yumuşak, yıkanabilir, küçük parçalardan oluşmayan, rengi kolaylıkla çıkmayan, ucu sivri veya keskin olmayan, oyuncaklar bu yaş grubu için alınabilecek oyuncaklardır.

1-2 yaş grubu bebekler için, yine parlak, ses çıkartan, ahşaplardan yapılmış büyük parçalı bloklar, bez oyuncaklar, banyoda ses çıkartan ve batmayan oyuncaklar ve dokulu kitaplar tercih edilebilir. Yine sivri, kesici ve boyası çıkan oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

2-3 yaş grubu için, oyun hamurları, boyama kitapları, kumda oynayabilecekleri kova ve kürek takımları, müzikli ve renkli kitaplar, itebileceği ve binebileceği sağlam araba ve kamyon türü oyuncaklar, bloklar, yumuşak toplar ve büyük boy boya kalemleri tercih edilebilir.

3-4 yaş grubu için, ucu küt çocuk makası, boyama kitapları ve boya kalemleri, bloklar, yapbozlar, mutfak, tamir, doktor vb. takımları, oyun hamuru, bebekler ve metal olmayan araba, traktör, tren vb. taşıt oyuncakları tercih edilebilir.

4-5 yaş grubu için, bloklar, oyun hamuru ve parmak boyaları, üç tekerlekli bisiklet, renkli kitaplar, hobi setleri, kuklalar, yapbozlar, basit müzik aletleri, pilli oyuncaklar tercih edilebilir.

5-8 yaş grubu için, bisiklet, scooter, paten, uçurtma, sökülüp takılabilen ve monte edilebilir oyuncaklar, pilli oyuncaklar, yapboz vb. oyuncaklar tercih edilebilir.

8-12 yaş grubu için, sanatsal ve sportif yeteneklerini geliştirebilecekleri hobi faaliyetleri, bisiklet, spor ve müzik aletleri, model maketler, elektrikli trenler, uzaktan kumandalı oyuncaklar tercih edilebilir.

Çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atacak, sivri, keskin, yanma veya patlama ihtimali bulunan, toksik boyalar içeren oyuncaklardan ise uzak durmalısınız.

2 Yorumlar
  1. Eda diyor

    1 yaşındaki oğlum için nasıl bir oyuncak tavsiye edersiniz

  2. Gülhan diyor

    2 yaşındaki. Çocuğumun ruhsal gelişimi için oyuncak tavsiye eder misiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.