Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Dünyanın en büyük 10 gölü, dünyanın en büyük gölleri, dünyanın en büyük gölü, dünyanın en büyük tatlı su gölü vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Kristal suları, yemyeşil renkleri ve eşsiz manzaralarıyla göller, dünyanın sunduğu en muhteşem doğal harikalardan bazıları. Bazıları gerçekten ilham verici manzaralar sunmanın yanı sıra, aşırtıcı derecede büyük boyutlara da ulaşabilir. Dünyanın en büyük göllerini nerede bulacağınızı merak ediyor olabilir ve ne kadar büyük olabileceklerini öğrenmek hoşunuza gidebilir.

Bugün, Dünyanın en büyük 10 gölüne yüzey alanlarına göre bakacağız. Kanada’dan Afrika’ya, bu muhteşem, karayla çevrili su kütleleri, bu gezegenin en şaşırtıcı doğal güzelliklerine sahipler. İşte dünyanın en büyük gölleri listeleri;

10.Büyük Köle Gölü

Alan: 10.000 mi2

Yer: Kanada

Maksimum Derinlik: 2,014 feet

Göl Türü: Buzul

Kanada’nın Kuzeybatı Topraklarındaki ikinci en büyük göl olan Büyük Köle Gölü Mackenzie Nehri tarafından boşaltılırken, Hay ve Köle Nehirleri tarafından beslenir. Göl etrafındaki yerel ekonomi büyük ölçüde madenciliğe odaklanır. Bunların başlıcaları altın ve elmastır. Büyük Köle Gölü Kuzey Amerika’daki en derin göl olarak kabul edilir. Büyük Köle Gölü, adını kürk tüccarlarının ticaret merkezleri kurmaya başlamadan önce arazide yaşayan Kuzey Amerika Yerlilerinden alıyor.

9.Malawi Gölü

Alan: 11,400 mi2

Yer: Afrika

Maksimum Derinlik: 2,316 feet

Göl Türü: Yarık göl

Bu Büyük Afrika Gölü, Nyasa Gölü olarak da bilinir ve Doğu Rift Vadisi göllerinin üçüncü en büyüğüdür. Malawi hükümeti, Malawi Gölü‘nün doğal güzelliğinin korunmasını sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaptı ve gölün kuzey kısmını büyük oranda el değmeden tuttu. Malawi Gölü, güzel ışıltılı suları nedeniyle “Yıldızlar Gölü” adını veren İskoçyalı Dr. David Livingstone tarafından keşfedildi.

8.Büyük Ayı Gölü

Alan: 12.000 mi2

Yer: Kanada

Maksimum Derinlik: 1,463 feet

Göl Türü: Buzul

Tamamı Kanada sınırları içindeki en büyük göl olan Büyük Ayı Gölü, berrak sulara ve gelişmiş ekosistemlere sahiptir. Göl, sırasıyla Kanada’daki en uzun nehir olan Mackenzie Nehri’ne akan Büyük Ayı Nehri’ni besler. Büyük Ayı Gölü beş ayrı koldan oluşur: Dease, McTavish, McVicar, Keith ve Smith. Kanada’nın Kuzeybatı Bölgelerinde bulunan bu büyük güzel göl, kuzey sularındaki Arktik Çember ile kesişmektedir.

7.Baykal Gölü

Alan: 12,200 mi2

Yer: Rusya

Maksimum Derinlik: 5,387 fit

Göl Türü: Kıta yarık gölü

Muhteşem Baykal Gölü adını “Doğa Gölü” olan Moğolca tabirinden alır ve hacmen dünyanın en büyük tatlı su gölüdür. Baykal Gölü ayrıca dünyanın en derin su kütlesidir ve ziyaretçilerin olağandışı derinliğini görmelerini sağlayan son derece temiz suya sahiptir. Baykal Gölü, 1000’den fazla bitki türüne ve 2.500 tür hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda gezegenin temiz suyunun beşte birini tutar.

6.Tanganyika Gölü

Alan: 12.600 mi2

Yer: Afrika

Maksimum Derinlik: 4,823 feet

Göl Türü: Vadi Gölü

Tanganyika Gölü, Rusya’daki Baykal Gölü’nden sonra dünyanın en derin ikinci tatlı su gölü ve Afrika’nın en büyük ikinci gölüdür. Bu göl, çevredeki Tanzanya, Kongo, Zambiya ve Burundi’deki balıkçıları çeken, gelecek vaat eden balık çeşitleriyle zengin bir su ekosistemine sahiptir. Göl, tehlikeli su aygırları ve timsahların yoğun nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Tanganyika Gölü, yaklaşık 600’ü göle endemik olan 2.000’in üzerinde bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

5.Michigan Gölü

Alan: 22.000 mi2

Yer: ABD

Maksimum Derinlik: 922 feet

Göl Türü: Buzul

Michigan Gölü, 4 eyalet boyunca uzanan kıyı şeridi ile tamamen Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan tek Büyük Göl‘dür. Michigan Gölü’nün geniş kıyı şeridi, uzun ve güzel plajları nedeniyle bazen Amerika Birleşik Devletleri’nin “Üçüncü Kıyısı olarak adlandırılıyor. Michigan Gölü’nün su havzasının kuzey kesimi yoğun ormanlara sahipken, gölün güneyindeki topraklar endüstriyel ve tarımsal alanlarla doludur.

4.Huron Gölü

Alan: 23,000 mi2

Yer: ABD ve Kanada

Maksimum Derinlik: 751 feet

Göl Türü: Buzul

Huron Gölü, Büyük Göller arasındaki en uzun kıyı şeridine sahiptir ve Avrupalılar tarafından 1600’lerde keşfedilen ilk göldür. Fransız kaşifler Samuel de Champlain ve Étienne Brûlé, 1615 yılında Georgian Körfezi’ni keşfetti ve Manitoulin Adası’nın Huito Gölü’nü ayrılmaya başlandığı anda burasının ayrı bir göl olduğunu fark etti. Manitoulin Adası, dünyanın en büyük tatlı su adası olarak kabul edilir ve 12.000’den fazla nüfusa ev sahipliği yapar.

3.Victoria Gölü

Alan: 26,590 mi2

Yer: Afrika

Maksimum Derinlik: 272 feet

Göl Tipi: Tatlı Su Havzası

Victoria Gölü, Afrika’nın en büyük gölüdür ve 1858’de İngiliz kâşif John Hanning Speke tarafından keşfedilip İngiltere Kraliçesi Victoria’nın adı verilmiştir. Bu göl aynı zamanda “Victoria Nyanza” olarak da bilinir ve muhteşem Nil Nehri’nin ana havzası ve kaynağıdır. Victoria Gölü, içinde Ssese grubu olarak bilinen 84 adadan oluşan bir adalar topluluğuna sahiptir. Bu adalar çok sayıda turisti çeker, çünkü adalar zengin hidratlı ekosistemi barındıran çeşitli endemik yaban hayvanlarına ev sahipliği yapar.

2.Superior Gölü

Alan: 31,700 mi2

Yer: ABD ve Kanada

Maksimum Derinlik: 1,332 feet

Göl Türü: Buzul

Superior Gölü, Büyük Göller olarak bilinen göllerin en büyüğü ve yüzey alanı ile dünyanın en büyük tatlı su gölüdür. Ek olarak, su hacmine göre en büyük üçüncü tatlı su gölüdür. Bütün diğer Büyük Göllerden daha fazla su içerir. Kış aylarında, Superior Gölü’nün yüzölçümünün % 95’i buzla kaplanır. Superior Gölü en az 80 balık türüne ev sahipliği yapmaktadır ve komşusu olan Duluth’s Hawk Ridge, her sonbaharda göç eden 10.000 kuşa ev sahipliği yapar.

1.Hazar Denizi

Alan: 143.000 mi2

Yer: Avrupa ve Asya Arasında

Maksimum Derinlik: 3,363 feet

Göl Türü: Endorheik havza

Hazar Denizi, dünyanın en büyük gölüdür. Bu ismin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu hiçbir yer ile bağlantısı olmayan su kütlesi genellikle şaşırtıcı boyutundan dolayı deniz olarak anılır. Ancak yine de aynı zamanda göl olarak sınıflandırılır. Birkaç nehir Hazar Denizi’ne bağlanırken, yine de okyanustan tamamen ayrıdır. Hazar Denizi Kafkas Dağları’nın hemen doğusunda yer alır ve 5 ülke ile sınırlıdır: Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu