UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?

UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir? UX ve UI düzeni, telaffuz açısından karşılaştırılabilir olmaları ve karşılaştırılabilir işlevler içermeleri nedeniyle vurgulanabilecek fikirlerdir. Sanal sistemlerin önemli ölçüde kullanılmasıyla, UX ve UI düzeni ayrıca önemini keşfetti.

UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?

UX ve UI düzeninin farklı işlevleri olmasına rağmen, birbirleriyle ilişkili olabilir ve her birini tamamlayabilirler. Her iki fikrin de sürekli olarak yenilenmesi ve sürdürülmesi gerekir. İçerik malzemesinden kullanılacak renklere kadar birçok faktörü kapsayan UX ve UI düzeninin yaklaşık olarak ne olduğu ve varyasyonlarının neler olduğu hakkında bir açıklama yapmaya ve açıklamaya çalışacağız.

UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?
UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Kullanıcı keyfi, müşterilerin tüm etkileşimini a’dan z’ye bir düzende kapsar. Yani, kişinin etkileşim tekniği boyunca sahip olduğu iyi, korkunç veya heyecan verici çalışmaların hemen hemen hepsidir. UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?  Geniş bir kapsamı olan UX, müşterilerle ilgili birkaç kontrolden aldığı kayıtlar vasıtasıyla biçimlendirilebilir. Düzen içinde korunacak bilgilerin hangi durumlarda ve hangi yollarda yer alacağının sorunlarıyla kişi etkileşimini kurar.

Bir internet sitesinde sıkılmadan ve içinde yer almadan vakit geçirdiğimiz gerçeğinin, UX layout tekniği içindeki bilgilerin çok uzak bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz. Hangi butonun hangi butona dokunarak ilgilenirsek arkasındaki UX ve UI düzeni ortaya çıkacaktır.

İnsanların daha sağlak olduğu, bir metin içeriğini soldan sağa analiz ettiği veya hafif renklendirmelerin daha anlamlı olduğu gerçeği, UX yerleşim tekniği içinde dikkate alınan bilgilerin sadece bir kısmıdır.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

Kullanıcı Arayüzü, yerleşim düzeni içinde, yani dış düzende arayüzler sunar. Gözenekler ve cilt ile ilişkilendirilebilecek tüm tasarımlar, UI düzeni ile ilişkilendirilir. Bu faktörde UX ile karıştırabilirsiniz, ancak dağınık bir fark var. UX, tamamen kişinin zevkine dayalı olarak, düzen ile kişi etkileşimi sunar. Kullanıcı arayüzü, kişi etkileşiminden çok düzen çekiciliği ile daha fazla ilgilidir. Farklı bir deyişle, UX algılarımızı belirler, aynı zamanda UI gözlerimizi ayarlar.

Tüm düğmeler, UI düzenine göre bölge yolundadır. Arama motoru, dokunmatik segment, yaklaşık olarak biz segmenti veya galeri, UI yerleşim tekniği içinde göze maksimum çekici gelecek şekilde yerleştirilmiştir.

UX’in kesinlikle UI düzeninden oluştuğunu söyleyebiliriz. UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?  Av motorunun veya yaklaşık olarak bize segmentinin daha iyi görüneceği işlemler yapılırken, UX düzeni için gerekli olan kişi etkileşimi ve keyfi de dikkate alınır. Sanal bir örnek yerine her bayanın ve erkeğin kullandığı bir çantayı düşünebiliriz. Fermuarın genişliği, boyutu, formu ve görünümü kullanıcı arayüzü ile ilişkilidir. Fermuarın nerede daha faydalı olabileceği ve hangi rengin daha çok isteneceği UX ile ilişkilidir.

Burada, bir internet düzeni tekniğinde, UI ve UX, görünümden kişi etkileşimine bir işlev oynar.

UX ve UI Tasarım Süreci

Benzer örnekler araştırılır. Seyircinin zevk aldığı kişi analiz edilir. UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?  Örneğin, sıkça sorulan sorular ve davalar ile birlikte sistemler kullanılabilir.

Farklı işlevler planlanmıştır.

Farklılıklar büyüme etkileşimi için tasarlanmıştır.

Kullanılacak renklendirmeler, font desenleri ve tüm farklı dış etkenler belirlenir.

Tel kafes olarak bilinen şematik bir düzen yapılır.

Kullanıcı zevki test edilmiştir.

Genişletilmiş veya azaltılmış etkileşimin ayrıntıları algılanır.

UX ve UI Tasarım Farkları Nelerdir?

UX, yerleşim düzeninin kişi ile etkileşimi ile sunar. UI, düzenin kişi aracılığıyla nasıl görünebileceğini sunar.

UX düzeni için başarı, iyi bir anlaşma etkileşiminin nasıl arttığıdır. UI için başarı, göze ne kadar arzu edilir ve zarif göründüğüdür. Özellikle bu tasarım dillerine hakim Web tasarım konusunda lider bir firmadanda profesyonel web tasarım desteği alabilirsiniz.

Testler UX düzeninde kullanılabilir, ancak artık UI tasarımlarında kullanılmamaktadır.

UI, insan psikolojisine UX kadar uygulanabilir değildir.

UX tasarımcıları paketleri Mind Manager, Smart Draw ile birlikte kullanır. UX Tasarımı ve UI Tasarımı Nedir?  UI tasarımcıları, paketleri Adobe XD ve Gravit Designer ile birlikte kullanır.

UX daha geniştir. UI, en iyi şekilde, düzenin ihtişamı yoluyla sınırlandırılmıştır, göze arzu edilir.

UX layout tekniği içerisinde psikoloji ve sosyoloji ile birlikte konularda bilgi sahibi olmak çok arzu edilirken, UI layout tekniği içerisinde net layout konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmak çok arzu edilmektedir.

İlgili Yazı : 2022 İçin En Akıllı Web Analitiği Aracı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu