Yararlı Bilgiler

Dünyada Yaşamış En Tehlikeli Hayvan

Dünyada yaşamış en tehlikeli hayvanlar, sivrisinek türleri, sivrisinek hakkında bilgiler, sıtma ve sarıhumma hastalığı nedenleri vb… sivrisinek bilgilerini sizler için hazırladık.

Dünyada Yaşamış En Tehlikeli Hayvanlar

Şimdiye kadar ölen insanların yarısı, belki de 45 milyar kadarı, dişi sivrisinekler tarafından öldürülmüştür (erkek olanlar yalnızca bitkileri ısırır). Sivrisinekler sıtma, sarıhumma, dang humması, ansefalit, filaryaz ve elefantiyaz gibi yüzden fazla ölümcül olma potansiyeline sahip hastalık taşır.

nümüzde bile 12 saniyede 1 insan öldürürler. Şaşırtıcı bir şekilde, 19. yüzyılın sonuna kadar sivrisineklerin bu kadar tehlikeli olduğu kimsenin aklına gelmedi. 1877’de, İngiliz Doktor Sör Patrick Manson (“Sivrisinek Manson” olarak bilinir) elefantiyaza sivrisineklerin sebep olduğunu kanıtladı. On yedi yıl sonra, 1894’te, sıtmaya da sivrisineklerin sebep olabileceği aklına geldi. Öğrencisi Ronald Ross’u ve ardından Hindistan’da yaşayan genç bir doktoru hipotezini test etmeye teşvik etti. Ross, dişi sivrisineklerin sıtma parazitini tükürükleri aracılığıyla aktardığını kanıtlayan ilk kişiydi. Manson biraz daha ileri gitti. Teorinin insanlar üzerinde çalıştığını göstermek için, Roma’dan diplomatik çantada taşınmış sivrisinekler kullanarak kendi oğluna enjekte etti (Neyse ki sıtma ilacıyla yapılan acil müdahale sonucu çocuk iyileşebildi.) Ross 1902’de Nobel Tip Ödülünü kazandı. Manson Royal Society bilim kurumunun üyesi seçildi, şövalyelik nişanı verildi ve Londra Tropikal ilaç okulunu kurdu.

Sivrisinek Türleri

Dünyada Yaşamış En Tehlikeli Hayvan 2

Bilinen 2500 sivrisinek türü vardır. Bunlardan 400’ü Anopheles ailesinden ve bu 400’ün 40’ı da sıtma aktarabilen türdendir. Dişiler emdikleri kanı kullanarak suya bıraktıkları yumurtaları olgunlaştırırlar. Yavrular suda yetişen larva ya da “kurtçuk” olarak yumurtadan çıkarlar. Birçok böceğin aksine, pupa evresindeki sivrisinekler aktiflerdir ve yüzerler. Erkek sivrisinekler dişilere göre daha ince sesle vızıldar:

B-natural ayarlama çatalının sesiyle cinsel olarak baştan çıkarılabilirler. Dişi sivrisinekler taşıyıcılarını koku, süt, karbondioksit, vücut sıcaklığı ve harekete göre seçer. Terli insanlar ve hamile kadınların ısırılma ihtimali daha yüksektir. Sivrisinek İspanyolcada ve Portekizcede “küçük sinek” anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı