Istakoz neden canlı pişirilir, ıstakoz nerede yaşar, ıstakoz nasıl pişirilir, ıstakoz ile yengeç arasındaki fark vb… ıstakoz hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Istakoz Neden Canlı Pişirilir

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlerine göre değişiklik gösterebilir. 30-35 cm boy, 4-5 kiloya kadar büyüyebilir. Istakoz en fazla yengeç ile karıştırılır ancak bunları ayırmada ki en büyük fark yürüyüşleridir yengeç yan yürürken ıstakoz dikine yürür, Istakoz yengeçten daha büyük ve hacimlidir, Yengeç denizde yaşarken, Istakoz tatlı suda dahi yaşayabilir.

Istakoz Nerede Yaşar

Türkiye’de Marmara denizi, boğazlarda, Ege denizinde görülür. En büyük doğal düşmanları ise ahtapottur.

Istakoz Nasıl Pişirilir

Istakoz kabuklu bir hayvandır ve diğer canlılara örneğin balıklara göre çok az bir eti olan bu hayvan canlı olarak pişirilir. Çok lezzetli ve pahalı bir deniz ürünüdür. Yemek esnasında kabukları ayrılır ve eti yenilir. Yenilebilmesi için ani ölüm gereklidir yoksa su dışında kalan ıstakoz bir çeşit salgıyla ölmeden evvel kendi etini yenilmez hale getirir hatta zehirlenmeye neden olabilir.

Yani eğer Istakoz önce öldürülüp sonra pişirilirse üzerinde bulunan bakterilerin bıraktıkları toksin, gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenle de canlı haşlanarak yenilmek zorundadır. İddia edildiğine göre, ıstakozlar bu işlem sırasında acı çekmez. Çünkü ıstakozlarda beyin yoktur, yani acı hissini bilmezler. Diğer kabuklu deniz hayvanları gibi ses telleri olmadığından acıyla bağırdıkları da söylenemez. Çıkan sesler, aniden çok sıcak suya maruz kalıp çatırdayan kabuklarından gelir.

Yorum Yap

Yorum Yap