Peugeot Abs Fren Sistemi 

Peugeot Abs Fren Sistemi  Otomobil satın alırken herkesin önceliği farklı olmaktadır. Bazı kişiler otomatik vitesin rahatlığına alışmışken bazıları manuel vitesin de keyfine varmak isterler. Bunun gibi farklılıklar dışında herkes şüphesiz kendini güvende hissetmek istemektedir.

Peugeot Abs Fren Sistemi 

Bu nedenle güvenlik özellikleri otomobillerde en dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında gelir. Bu anlamda ABS fren sistemi otomobildeki sürücülerin, yolcuların ve trafikte bulunan herkesin güvenliğini korumak amaçlı geliştirilmiştir.

ABS Fren Sistemi Nedir?

Hava koşulları, an, fren yol koşulları veya araçla ilgili diğer koşullarda nedeniyle ortaya çıkabilecek tekerlek kilitlenmesi durumunu önlemek için geliştirilmiş fren sistemine ABS fren sistemi adı verilmektedir. Peugeot Abs Fren Sistemi  Burada tekerleklerdeki ivme ölçerler tekerlek hızını ölçmekte, aracın hızı onlarla beklenen oranda benzer değil ise ABS devreye girmektedir. Çünkü burada tekerleğin kilitlenmesi durumu anlaşılır ve buna engel olmaktadır.

Eğer aracın hızı yüksekken tekerlek dönmüyor ise kayma durumları ortaya çıkar. Kilitlenen tekerleğin frenini bırakıp tekrar dönmesini sağlamak üzere çalışan bu sistem söz konusu iken bunun gibi kaymalar olmamaktadır. Bu sayede seyir halinde iken kayma ve kontrolden çıkma gibi durumlar olmayacağı için güvenli bir şekilde sürüş imkanı sağlanmaktadır.

Abs Fren Sistemi 
Abs Fren Sistemi

ABS Fren Sistemi Ne İşe Yarar?

ABS fren sisteminin işlevi hidrolik frenlerin araç tekerleklerine sebep olabildiği kilitlenme durumunu önlemek olmaktadır. Bu sistem güvenli sürüş için son derece önemli olmaktadır. Aracın yükü, yol koşulları ve hız ve diğer etkenler ne olursa olsun tekerleklerin devir sayısını takip ederek kayma gibi olumsuz durumları engellemektedir. ABS fren sisteminin etkili olduğu alanlar şunlardır:

– Buzlu zeminlerde etkilidir. Sistem kaymayı engellemek adına frenleme kuvvetine müdahale etmektedir.

– Yüksek hızla seyrederken aniden durmak istendiği zaman aracın kayması veya kendi etrafında dönmesi gibi olumsuz durumlar oluşabilir. Peugeot Abs Fren Sistemi  ABS fren sisteminin devreye girmesi ile kayma gibi olumsuz durumlar engellenir.

ABS Fren Sistemi Arızaları

ABS fren sistemi arızaları genelde parçalar arasındaki bağlantılarda görülmektedir. Bu bağlantıların gevşemesi, kopması gibi durumlarda ABS fren sistemi arızaları yaşanmaktadır. ABS lambasının yanmasının bir nedeni de ABS modülünün zarar görmesi olmaktadır. ABS modül arızası araç sahibi için masraflı olabilmektedir. Çünkü bu durumda sistemin tamamen yenilenmesi durumu söz konusu olmaktadır. Bu arızaların genellikle çözüme kavuşması için önemli yedek parça ve mekanik parçaların yenilenmesi gerekebilir bu parçaların tedarik edilmesindeki en önemli rolü otoyedekmarket.com üstlenmektedir Peugeot yedek parça talepleriniz için gireceğiniz internet sitesi online mağazanın linkini aşağıya bırakmaktayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu