Kazakistan Para Birimi-Kazakistan’ın Para Birimi Nedir

Kazakistan Para Birimi

Kazakistan para birimi, kısaltılmış hali KZT olan Kazakistan Tengesi‘dir. Kazakistan SSCB’den ayrıldıktan sonra ekonomik olarak yeniden yapılanma sürecine girmiş ve 1993 yılında Kazakistan Tengesi’ni kullanmaya başlamıştır. 2006 senesinde yapılan yarışmada simgesi seçilmiş ve ₸ simgesi kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca bu yarışmanın kazananına 1.000.000 tenge ödül verilmiştir. Kazakistan Tengesi, tasarımıyla da öne çıkmaktadır. Tam 3 yıl üst üste en güzel para birimi ödülüne layık görülmüştür.

Son 5 senenin verilerine bakıldığında Kazakistan Tengesi, Türk Lirası karşısında yükselişini arttırmıştır. Fakat Dolara diş geçirememekle birlikte, Dolar karşısında gün gün erimektedir.

Kazakistan Tengesi ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de 1 Kazakistan Tengesi’nin kaç Türk Lirası olduğudur. Siz de 1 Kazakistan Tengesi’nin kaç Türk Lirasına eşit olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki para çeviriciden öğrenebilirsiniz.

[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”D51D29″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”TRY” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”off” mf=”1″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”tr-TR”]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu