Kediler Neden Pirelenir-Kedide Pire Nasıl Anlaşılır

Kediler neden pirelenir, Evden çıkmayan kedide pire olur mu, kedideki pire insana geçer mi, kedide pire nasıl anlaşılır vb.. kedi hakkında bilgi edinmek için aliskanlik.com

Kediler Neden Pirelenir

Kedi besleyen tüm insanların korktukları konulardan bir tanesi de pirelenmedir. Pireler hayvanlara zararlı olduğu kadar insanlara da zararı dokunan canlılardır. Fakat pirelerin oluşumu ve yaşaması için yeterli sıcaklığın olması gerekmektedir. Bu da ortalama 23 – 24 santigrat derecelik bir sıcaklıktır.

Dünya üzerinde bulunan bütün pirelerin %90′lık kısmı larva olarak bulunmaktadır. Geriye kalan kısmı ise yetişkin olarak yaşamını sürdüren pirelerdir. Zaman zaman evlerde rastlanan pireler de, aslında larvaların evlerimize taşınıp uygun sıcaklıkta açılmasıyla oluşmaktadır. Uygun sıcaklık oluşumundan bahsetmiştik, dolayısı ile kış aylarında kediler pire sorunu ile karşılaşmazlar. Yumurtadan uygun sıcaklık ortamında çıkan pireler, insanlardan daha sıcakkanlı olan kedilere yapışırlar. Bu sorunun daha çok kedilerde görülmesinin sebebi budur. Evde 1 adet pireye rastlanması, o evde 1000 den fazla larva olduğuna işaret edebilir.

Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşmek ve derhal evin ilaçlanmasını sağlamak gerekir. Bunun dışında pire gibi hayvanlara yaşama imkanı vermemek için apartmanlar, kömürlükler periyodik olarak ilaçlanmalı ve üremeleri engellenmelidir.

Kedi besleyen insanların aklına takılan en büyük sorulardan biri “Kediler neden pirelenir?” sorusudur.  Belirttiğimiz sebeplerden dolayı bu oluşum gerçekleşmektedir ve fark edildiğinde derhal önlem alınması gerekir.

Bu durumda akıllara şu soruyu getirmektedir. Evden çıkmayan kedide pire olur mu? Bu sorunun tam bir cevabı yoktur pireyi kedi getirmesi dahi larva şeklinde veya canlı bir durumda herhangi bir yol ile evinize gelebilir ve kedinize bulaşır ancak şu da unutulmamalıdır ki evden çıkmayan bir kedide pire bulunma olasılığı çok azdır.

Kedilerin kızgınlık dönemi hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Kedideki Pire İnsana Geçer Mi

Kedideki pire insana geçer mi sorusunun tam bir cevabı yoktur. Ancak şu bilinmelidir ki kediler yaşamak için kendilerine ait ortamı ve ortam sıcaklığını aralar bu iki ortamı insandan daha çok kedi sağladığı için pire kediden insana bulaşmaz. Peki pire insandan kediye bulaşır mı? Bu durumda az önceki sorunun tersidir. Yani kediler pirelerin yaşam ortamlarını sağladıkları için pire insandan kediye de geçebilir.

Kedide Pire Nasıl Anlaşılır

Kedide pire olup olmadığını anlamak için kedinizin tüylerini belli aralıklar kontrol etmelisiniz. Kedinin tüyleri üzerinde kahverengimsi küp şeklinde canlılar görüyorsanız bunlar piredir. Kedinin tüyleri üzerinde siyah küçük lekeler görünüyor ise bunlar pirelerin dışkılarıdır.

Kedi tüyleri üzerindeki beyaz lekeler ise pirenin larvalarıdır. Bu görüntüler ile karşılaşıyor iseniz hemen kedinizi temizlemeiniz ve dezenfekte etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu