Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır

Düdüklü tencere nasıl çalışır, düdüklü tencere nasıl kullanılır, düdüklü tencere bakımı, düdüklü tencereyi kim icat etmiştir vb… düdüklü tencere hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Düdüklü tencereyle yemek pişirmek geçmişte pek çok kadının korkulu rüyasıydı çünkü yanlış kullanımlardan kaynaklanan pek çok mutfak kazası yaşanmaktaydı. Günümüz teknolojisiyle yenilenen ve daha emniyetli hale getirilen bu tencereler, bugün özellikle çalışan kadınların en büyük yardımcısıdır. Yoğun çalışma temposuyla yemek yapmaya vakit bulamayanların ya da mutfakta çok fazla vakit geçirmeyi sevmeyenlerin hayatı, düdüklü tencerelerle kolaylaşmaktadır.

Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır

Basınç ile suyun kaynama derecesi arasındaki ilişkiden hareketle ortaya çıkan bu tencereler, yemekleri hızlı pişirmek için buhar gücünden yararlanma ilkesiyle çalışmaktadır. Tencerenin yan yüzleri basınca dayalı malzemeden yapılır. Kapakları ise tencerenin içine oturtulup sıkıca kapatılır, böyle buharın kaçması engellenmiş olur. Kapağındaysa bir patlama tehlikesine karşı, istenen basınca, dolayısıyla pişme derecesine göre ayarlanabilen bir subap vardır. Bu subap basınç ayarlarının üstüne çıkınca açılır, buhar buradan dışarı kaçar ve hızla çıkan buharın çıkardığı düdük sesi duyulur. Düdüklü tencere ismini de bu nedenle almıştır.

Düdüklü Tencereyi Kim İcat Etmiştir

Kadınların imdadına yetişen bu hayat kurtaran tencerelerin mucidi ise Denis Papin’di. Yaklaşık 300 yıl önce 1679 yılında İrlandalı fizikçi Robert Boyle’un da asistanı olan Fransız fizikçi Denis Papin, ağır bir demir tencere kullanarak bir deney yaptı. Üzerine bir kapak koydu ve yüksek ısıda kaynattı. Yemek pişirilen tencerenin kapağını sıkı sıkıya kapatmış, buharın basıncıyla kapağın fırlamasını önlemek için de üstüne bir ağırlık oturtmuştu. Ancak kapağın üstüne konulan ağırlık, tencere patlama noktasına geldiğinde fırlayıp buharı havaya bırakacak kadardı. Sonuç olarak yemekler normal tencerelere göre çok daha hızlı pişti. Bu buluş, Papin’in Tenceresi olarak adlandırıldı.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Düdüklü tencere kullanımı çok önemlidir. Düdüklü tencerenin çalışma prensibinde suyun kaynama özelliği yatmaktadır. Herhangi bir tencerede su 100 derecede kaynar ve tüm su kaynayana kadar bu sıcaklık sabit kalır, yemek de bu sıcaklıkta pişer. Oysa düdüklüde buhar dışarı kaçmadığı için tencerenin içindeki basınç gittikçe artar, dolayısıyla su 100 derecede kaynamaz, tenceredeki sıcaklık 130 dereceye kadar çıkar. Böylece yemeğin ısısı suyun kaynama derecesinden çok daha yükseğe çıkar. Bu yüksek sıcaklık yiyeceğe süratle nüfuz ederek, vitamin ve minerallerini kaybetmeden daha çabuk pişmesini sağlar. Elbette ki bu tencereyi kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. B

Düdüklü Tencere Bakımı

Düdüklü tencerelerin seçiminde güvenlik garantisi çok önemlidir, bu nedenle basınçlı kaplar CE işareti taşımalıdır. Basınçlı tencereye konulacak malzeme ve suyun miktarı tencerenin yarısını geçmemelidir. Tencereye az da olsa mutlaka su konulmalıdır. Susuz pişirme tencerenin çatlamasına neden olabilir. Pişirme süresi basınç düğmesi kapatıldıktan sonra tutulmalıdır. Yemek piştikten sonra basıncı düşürmeden tencerenin kapağını açılmamalıdır. Bu süreyi kısaltmak için tencere su dolu bir kaba oturtulur ya da akan musluk suyunun altına tutulur. En önemlisi de conta sızdırmazlık sağlayan bir parça olduğu için her yıl değiştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu